• 2-25

W PZU jest wyodrębniony właściciel biznesowy obszaru, odpowiedzialny za przebieg całości procesu, monitorowanie jego jakości i efektywności, raportowanie oraz przestrzeganie obowiązujących procedur. W PZU funkcjonują procedury obszarowe określające standardy zarządzania ryzykiem sankcyjnym w PZU i PZU Życie. Właściciel biznesowy procesu odpowiedzialny jest m.in. za wprowadzenie rozwiązań dotyczących przestrzegania przez Spółkę sankcji, wsparcie jednostek organizacyjnych w procesie zarządzania ryzykiem sankcyjnym, ochronę interesów Spółki, w tym jej interesu prawnego, interesu finansowego w kontaktach biznesowych z innymi podmiotami w kraju i za granicą oraz wizerunku na rynku finansowym. Analogiczne rozwiązania w zakresie polityki sankcyjnej wdrożono w PTE PZU, gdzie dokonuje się weryfikacji członków zarządzanych funduszy emerytalnych, ich spadkobierców i osób uposażonych, jak również kontrahentów PTE PZU, pod kątem obecności na listach sankcyjnych określonych w szczególności przepisami Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej.

Polityka sankcyjna

W PZU i PZU Życie funkcjonuje Polityka sankcyjna. W ramach tej Polityki PZU ani PZU Życie:

  • nie podejmuje współpracy z podmiotami objętymi sankcjami;
  • nie przeprowadza transakcji na rzecz podmiotów objętych sankcjami;
  • stosuje klauzule sankcyjne w umowach, w których identyfikuje ryzyko sankcyjne;
  • analizuje ryzyko sankcyjne w przypadku planowanej współpracy z podmiotami objętymi ryzykiem sankcyjnym.

Poza tymi działaniami PZU i PZU Życie dokonuje wszelkich starań, aby wdrażane w Spółkach mechanizmy dotyczące zarządzania ryzykiem naruszenia reżimu sankcji międzynarodowych były skuteczne, adekwatne i proporcjonalne. Przy dokonywaniu analizy ryzyka jest brane pod uwagę ryzyko prawne, finansowe i reputacyjne. W związku z sytuację geopolityczną i obowiązującym stanem prawnym PZU stale podejmuje działania, aby wprowadzić usprawnienia i zautomatyzować proces zarządzania ryzykiem naruszenia reżimu sankcji międzynarodowych. W tym celu w ramach Projektu AML uruchomiono Nurt Sankcji, którego celem jest w pierwszej kolejności analiza procesów z ryzykiem sankcyjnym i opracowanie wymagań na rozwiązania docelowe, w tym na wdrożenie zmian w systemach informatycznych.

E-learning „Sankcje i Polityka sankcyjna” 2023
Szkolenie obowiązkowe dla pracowników PZU SA/PZU Życie SA 7 669
Szkolenia zawodowe dla agentów 11 293
Komentarz: w 2023 roku został uruchomiony nowy obowiązkowy e-learning “Sankcje i polityka sankcyjna”. W związku z tym, że była to pierwsza edycja tego szkolenia, brak danych porównawczych z poprzednich lat.<