• GOV-1

Zarząd

  • 2-9
  • 2-10
  • 2-11
  • 2-12
  • 2-13

Zasady powoływania i odwoływania członków

Zarząd funkcjonuje na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych oraz Regulaminu Zarządu PZU (który zatwierdza Rada Nadzorcza) oraz Statutu PZU.

W skład Zarządu PZU wchodzi od trzech do ośmiu członków powoływanych na okres wspólnej kadencji, która obejmuje trzy kolejne pełne lata obrotowe.

Członkowie Zarządu, w tym Prezes Zarządu, są powoływani i odwoływani przez Radę Nadzorczą, po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego, którego celem jest sprawdzenie i ocena kwalifikacji kandydatów oraz wyłonienie najlepszego kandydata. Ocena kandydatów obejmuje w szczególności weryfikację spełnienia wymagań określonych w Statucie PZU i wynikających z przepisów powszechnie obowiązującego prawa. W procesie bierze się również pod uwagę przyjętą przez Walne Zgromadzenie Politykę Różnorodności wobec członków organów PZU.

 

Zgodę na powołanie dwóch członków Zarządu, prezesa i członka odpowiedzialnego za zarządzanie ryzykiem, wydaje na wniosek PZU Komisja Nadzoru Finansowego, chyba że powołanie dotyczy osoby, która uzyskała taką zgodę w poprzedniej kadencji. W przypadku, gdy wniosek dotyczy członka Zarządu wykonującego mandat, może on do czasu wydania decyzji przez organ nadzoru wykonywać mandat członka Zarządu w dotychczasowym zakresie.

Mandat członka Zarządu wygasa najpóźniej z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka Zarządu. Mandat członka Zarządu wygasa również wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania go ze składu zarządu. W przypadku członka Zarządu powołanego przed upływem danej kadencji jego mandat wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych członków Zarządu

  • 2-10

Ocena odpowiedniości

Wszyscy członkowie Zarządu podlegają indywidualnej ocenie odpowiedniości (pierwotnej oraz wtórnej). Ocenie odpowiedniości podlega także Zarząd jako całość (zbiorowa ocena odpowiedniości). Zasady oceny odpowiedniości Zarządu PZU zostały przyjęte uchwałą nr URN/129/2020 Rady Nadzorczej PZU z 18 listopada 2020 roku (z późn. zm.). Zasady wzorowane są na Metodyce oceny odpowiedniości członków organów podmiotów nadzorowanych, wydanej przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Ocena odpowiedniości indywidualnej jest dokonywana co najmniej raz w roku oraz m.in. w przypadku zgłoszenia kandydata na członka Zarządu (pierwotna ocena odpowiedniości indywidualnej – przed powołaniem danej osoby do pełnienia funkcji) i przed przeprowadzeniem jakichkolwiek zmian składu Zarządu (zbiorowa ocena odpowiedniości).

  • kompetencji;
  • rękojmi, w tym reputacji i wiarygodności;
  • niezależności osądu, w tym braku konfliktu interesów i poświęcania wystarczającej ilości czasu na pełnienie funkcji członka Zarządu.

Kandydat na członka Zarządu powinien posiadać wykształcenie wyższe, w szczególności w zakresie ubezpieczeń, bankowości lub finansów, ekonomii, prawa, rachunkowości, audytu, zarządzania, matematyki, fizyki, informatyki, administracji, regulacji finansowych, technologii informacyjnej i metod ilościowych. Istotne znaczenie ma posiadanie przez osobę podlegającą ocenie szczególnych uprawnień zawodowych, w szczególności uprawnień aktuariusza, biegłego rewidenta, doradcy inwestycyjnego, radcy prawnego lub adwokata. Przy ocenie odpowiedniości bierze się również pod uwagę przyjętą przez Walne Zgromadzenie Politykę Różnorodności wobec członków organów PZU.

Ocena odpowiedniości przeprowadzana jest na podstawie dostarczonych przez osobę ocenianą dokumentów, złożonych oświadczeń i informacji oraz wypełnionych formularzy i załączników. W oparciu o zebraną dokumentację Komitet Nominacji i Wynagrodzeń Rady Nadzorczej proponuje ocenę odpowiedniości indywidualnej osoby ocenianej lub ocenę odpowiedniości zbiorowej Zarządu i przekazuje te propozycje do Rady Nadzorczej, która w formie uchwały podejmuje ostateczną decyzję w sprawie oceny odpowiedniości indywidualnej lub zbiorowej.

  • ma wykształcenie wyższe zdobyte w Polsce lub – jeśli zostało uzyskane za granicą – uznane w Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie odrębnych przepisów;
  • legitymuje się co najmniej 5-letnim okresem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej umowy o pracę lub świadczenia usług na podstawie innej umowy lub wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek;
  • posiada co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek;
  • spełnia – inne niż wymienione powyżej – wymogi określone w przepisach odrębnych, a w szczególności nie narusza ograniczeń lub zakazów zajmowania stanowiska członka organu zarządzającego w spółkach handlowych.
  • pełni funkcję społecznego współpracownika albo jest zatrudniona w biurze poselskim, senatorskim, poselsko-senatorskim lub biurze posła do Parlamentu Europejskiego na podstawie umowy o pracę lub świadczy pracę na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy o podobnym charakterze;
  • wchodzi w skład organu partii politycznej reprezentującego partę polityczną na zewnątrz oraz uprawnionego do zaciągania zobowiązań;
  • jest zatrudniona przez partię polityczną na podstawie umowy o pracę lub świadczy pracę na podstawie umowy zlecenia lub innej umowy o podobnym charakterze;
  • pełni funkcję z wyboru w zakładowej organizacji związkowej lub zakładowej organizacji związkowej spółki z grupy kapitałowej;
  • jej aktywność społeczna lub zarobkowa rodzi konflikt interesów wobec działalności PZU.

Skład osobowy

Kadencja Zarządu PZU rozpoczęła się 1 stycznia 2023 roku i obejmuje trzy pełne lata obrotowe 2023-2025.

W okresie 1 stycznia 2023 – 31 grudnia 2023 roku Zarząd PZU liczył 8 osób, a jego skład nie uległ zmianie i na 1 stycznia 2023 roku oraz na 31 grudnia 2023 roku przedstawiał się następująco:

  1. Beata Kozłowska-Chyła – Prezes Zarządu
  2. Ernest Bejda – Członek Zarządu
  3. Małgorzata Kot – Członek Zarządu
  4. Krzysztof Kozłowski – Członek Zarządu
  5. Tomasz Kulik – Członek Zarządu
  6. Piotr Nowak – Członek Zarządu
  7. Maciej Rapkiewicz – Członek Zarządu
  8. Małgorzata Sadurska – Członek Zarządu

Przeprowadzone w roku 2023 oceny odpowiedniości indywidualnej członków Zarządu PZU potwierdziły, że wszyscy członkowie Zarządu posiadają odpowiednią wiedzę i umiejętności oraz spełniają wszystkie kryteria odpowiedniości niezbędne do sprawowania swoich funkcji.

  • 1 stycznia 2024 roku w skład Zarządu wchodzili: Beata Kozłowska-Chyła, Ernest Bejda, Małgorzata Kot, Krzysztof Kozłowski, Tomasz Kulik, Piotr Nowak, Maciej Rapkiewicz, Małgorzata Sadurska;
  • 23 lutego 2024 roku Rada Nadzorcza odwołała ze składu Zarządu następujące osoby: Beatę Kozłowską-Chyłę, Ernesta Bejdę, Małgorzatę Kot, Krzysztofa Kozłowskiego, Piotra Nowaka, Małgorzatę Sadurską. Jednocześnie Rada Nadzorcza delegowała (na okres nie dłuższy niż 3 miesiące) dwóch swoich członków Anitę Elżanowską i Michała Bernaczyka do czasowego wykonywania czynności odpowiednio Prezesa Zarządu i Członka Zarządu.

Od 24 lutego 2024 roku do dnia podpisania sprawozdania z działalności, tj. 20.03.2024 roku Zarząd liczył 4 osoby, a jego skład przedstawiał się następująco:

  1. Anita Elżanowska – Członkini Rady Nadzorczej delegowana do czasowego wykonywania czynności Prezeski Zarządu
  2. Michał Bernaczyk – Członek Rady Nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu
  3. Tomasz Kulik – Członek Zarządu
  4. Maciej Rapkiewicz – Członek Zarządu

Dyrektorzy Grupy PZU

W PZU i PZU Życie funkcjonuje wspólny model zarządczy, w ramach którego istnieją m.in. stanowiska Dyrektorów Grupy PZU. Zasady tworzenia i likwidowania tych stanowisk oraz powoływania i odwoływania z tych stanowisk zostały określone w regulaminach organizacyjnych PZU i PZU Życie.

Do 2022 roku stanowiska Dyrektorów Grupy PZU w PZU powierzane były osobom pełniącym równocześnie w PZU Życie funkcje Członków Zarządu. W 2023 roku został wprowadzony drugi typ stanowiska Dyrektora Grupy PZU, tj. stanowisko powierzane osobom będącym równocześnie w PZU Życie Dyrektor Grupy PZU. Dyrektorzy Grupy PZU w PZU co do zasady nadzorują obszary analogiczne do obszarów, które nadzorują w PZU Życie jako Członkowie Zarządu albo Dyrektorzy Grupy PZU.

Dyrektorzy Grupy PZU w PZU oraz w PZU Życie, a także Wyższa Kadra Kierownicza w PZU i PZU Życie raportująca bezpośrednio do Członków Zarządu PZU i Członków Zarządu PZU Życie, zgodnie ze swoimi zakresami merytorycznymi, aktywnie wspierają Zarządy PZU oraz PZU Życie w zakresie przygotowywania strategii, celów strategicznych, w tym celów ESG, oraz wszelkich regulacji wewnętrznych Spółki

  • Aleksandra Agatowska
  • Andrzej Jaworski
  • Bartłomiej Litwińczuk
  • Dorota Macieja
  • Sylwia Matusiak (od 1 stycznia 2023 roku)
  • Małgorzata Skibińska (od 1 lutego 2023 roku)
  • Dominik Witek (od 6 czerwca 2023 roku)
  • Ernest Bejda (od 6 czerwca 2023 roku)
  • Krzysztof Kozłowski
  • Piotr Nowak
  • Małgorzata Sadurska
  • Małgorzata Skibińska (od 1 lutego 2023 roku)
  • Małgorzata Skibińska

Życiorysy członków Zarządu PZU i Dyrektorów Grupy PZU w PZU

Członkini Rady Nadzorczej PZU delegowana 23 lutego 2024 roku do czasowego wykonywania czynności Prezeski Zarządu PZU Adwokatka, ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.

Posiada ponad 23 – letnie doświadczenie zawodowe w zakresie świadczenia usług doradztwa prawnego oraz w administracji publicznej.

W ramach własnej kancelarii adwokackiej świadczy usługi doradztwa prawnego odnoszące się m.in. do procedur zakupowych, obsługi korporacyjnej oraz umów. Świadczyła usługi dla przedsiębiorców, w tym największych spółek z udziałem skarbu państwa, międzynarodowych korporacji jak i podmiotów z sektora MŚP, uczelni wyższych, samorządów i jednostek administracji.

Wspiera przedsiębiorców w opracowaniu / weryfikacji oraz stosowaniu transparentnych, konkurencyjnych procedur. Łączy prawne aspekty stosowania procedur z realizacją celów biznesowych procesu zakupowego.

Sporządza / weryfikuje projekty umów, a także doradza na etapie realizacji umów.

Obsługuje spory sądowe i pozasądowe. Obsługuje projekty współfinansowane ze środków UE, w tym świadczy usługi na etapie kontroli tych projektów.

Prowadziła projekty jako ekspert Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD).

Były Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych odpowiedzialny za kontrolę oraz współpracę międzynarodową.

Były Dyrektor Biura Przetargów Operatora Logistycznego Paliw Płynnych Sp. z o.o., gdzie opracowała i wdrożyła wewnętrzne procedury zakupowe oraz odpowiadała za procesy zakupowe i inwestycyjne.

W latach 2000-2007 pracowała w Urzędzie Zamówień Publicznych, początkowo w Departamencie Prawnym, a następnie, w latach 2004 – 2007, na stanowisku Dyrektora Departamentu Kontroli, w tym od 2003 roku urzędnik służby cywilnej.

Były wykładowca akademicki w Szkole Głównej Handlowej (studia podyplomowe z zakresu zarządzania funduszami UE) oraz na Wydziale Prawa SWPS.

Prelegent wielu konferencji, w tym międzynarodowych.

Autorka wielu publikacji dotyczących zamówień publicznych.

Członek Rady Nadzorczej PZU delegowany 23 lutego 2024 roku do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu PZU Radca prawny i profesor Uniwersytetu Wrocławskiego zatrudniony w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii.

Ukończył studia magisterskie prawa, zaś w 2007 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych, a w 2015 r. doktora habilitowanego. Jego zainteresowania badawcze obejmują problematykę porównawczego prawa konstytucyjnego, w szczególności wpływ postępu technologicznego na instytucja prawa konstytucyjnego (tzw. cyfrowy konstytucjonalizm), ochronę informacji w prawie publicznym i prywatnym, wolność uzyskiwania i rozpowszechniania informacji, wpływ państwa na ustrój społeczno-gospodarczy i publicznoprawne formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Ukończył aplikację radcowską w Okręgowej Izba Radców Prawnych we Wrocławiu (aplikacja radcowska odbyta w latach 2007-2011, nr wpisu WR-2139) i praktykuje we wrocławskiej Kancelarii Szostek, Bar i Partnerzy, zajmując się obsługą prawną podmiotów administracji publicznej, przedsiębiorców. Jego specjalizacja obejmuje zagadnienia związane z dostępem do danych, ich ponownym wykorzystywaniem, świadczeniem usług cyfrowych, ochroną danych osobowych. Wykonuje zastępstwo procesowe skarżących w postępowaniach sądowych, sądowoadministracyjnym przed Trybunałem Konstytucyjnym i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Jest ekspertem zewnętrznym Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 2013-2015 pełnił funkcji stałego doradcy Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Jest wielokrotnym laureatem indywidualnych i zespołowych nagród Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego dla nauczycieli akademickich za oryginalne i twórcze osiągnięcie naukowe.

Pełnił funkcję wykonawcy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych oraz jest autorem licznych publikacji naukowych w formie monografii, komentarzy i artykułów naukowych opublikowanych w Polsce i zagranicą.

Członek Zarządu PZU od 14 października 2016 roku. Członek Zarządu PZU Życie od 19 października 2016 roku Do chwili powołania do Zarządu PZU SA był dyrektorem Biura Planowania i Kontrolingu. Przygotowywał strategię Grupy Kapitałowej PZU na lata 2016-2020 oraz politykę kapitałowodywidendową.

Był członkiem Zarządu TFI PZU (w przeszłości także PZU Asset Management) nadzorującym obszar finansów, ryzyka, operacji i IT. Kierując pracami Zarządu TFI PZU, odpowiadał również za obszar korporacyjny.

Posiada wieloletnie doświadczenia w pracy w instytucjach ubezpieczeniowych i finansowych. Absolwent SGH. Uzyskał również tytuł MBA Uniwersytetu Illinois oraz ukończył program Warsaw-Illinois Executive MBA. Członek The Association of Chartered Certified Accountants.

Przez większość kariery związany z Grupą Aviva (d.Commercial Union). Tomasz Kulik jest jednocześnie dyrektorem finansowym w Grupie Kapitałowej PZU.

Członek Zarządu PZU od 22 marca 2016 roku / Członek Zarządu PZU Życie od 25 maja 2016 roku

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu ubezpieczeń gospodarczych, MBA Finance & Insurance oraz zarządzania ryzykiem. Z Grupą PZU związany z przerwami od 1998 roku. W latach 2006-2009 Członek Zarządu, a następnie Wiceprezes Zarządu TFI PZU S.A. Od 2015 roku pracował w TFI BGK S.A., gdzie pełnił funkcję Członka Zarządu. Był również Prezesem Zarządu ŁSSE S.A. Zasiadał w radach nadzorczych krajowych oraz zagranicznych spółek z Grupy PZU. Obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej PTE PZU S.A.

Prezes Zarządu PZU Życie od 15 lutego 2021 roku (od 19 lutego 2020 roku do 14 lutego 2021 roku p.o. Prezesa Zarządu PZU Życie) / Członek Zarządu PZU Życie od 25 marca 2016 roku / Członek Zarządu PZU od 24 października 2019 roku do 19 lutego 2020 roku oraz Dyrektor Grupy PZU (od 25 marca 2016 roku do 23 października 2019 roku, ponownie od 20 lutego 2020 roku).

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego ze specjalnością Socjologia Gospodarki i Badania Rynku oraz studiów Executive MBA na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Ukończyła wiele programów menedżerskich w zakresie strategii, zarządzania i finansów na renomowanych uniwersytetach, takich jak Columbia University w Nowym Jorku, Northwestern Kellogg School of Management, London School of Economics and Political Science oraz Harvard Business School Online. Doświadczenie zawodowe zdobywała w ING Życie, ING Powszechne Towarzystwo Emerytalne oraz w ING Spółka Dystrybucyjna. Współpracowała z zespołem Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych. W HDI (obecnie Warta S.A.) kierowała zespołem marketingu produktowego tworząc i realizując kampanie wsparcia sprzedaży. Następnie w spółce Sony Europe kierowała zespołem Marketing Intelligence. W Philips S.A., kierowała zespołem Marketing and Business Intelligence w 17 krajach regionu. Jako zewnętrzny doradca konsultowała między innymi wprowadzanie projektów dotyczących kanałów dystrybucji w Aviva S.A. Pełniła funkcję Przewodniczącej Rady Nadzorczej Alior Bank S.A. i PZU Zdrowie SA oraz była członkiem Rady Nadzorczej PZU Centrum Operacji SA, TUW PZUW SA i Enea SA.

Członek Zarządu PZU Życie / Dyrektor Grupy PZU w PZU od 15 kwietnia 2022 roku

Absolwent studiów doktoranckich z zakresu politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył studia podyplomowe Polityka gospodarcza, finanse i bankowość na AKSiM w Toruniu, Zarządzanie innowacjami i projektami w WSHiU w Poznaniu oraz studia podyplomowe Executive MBA na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Dreźnie i WSHiU w Poznaniu. Absolwent Etnologii i antropologii kulturowej UAM w Poznaniu. Do Grupy PZU dołączył w 2016 roku w roli członka Zarządu PZU, a od 2022 roku jest członkiem Zarządu PZU Życie, członkiem Rady Nadzorczej PTE PZU oraz członkiem Rady Nadzorczej PZU Ukraina. Od 2019 roku obejmuje stanowisko Prezesa Zarządu Izby Gospodarczo Handlowej. Członek Rady „Fundacja Tożsamość” od 2019 r. oraz sekretarz Rady Muzeum Pamięć i Tożsamość od 2020 r. Od 2023 r. członek Rady Prawno-Gospodarczej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, Instytut Prawa i Administracji. Wcześniej Prezes Zarządu Stoczni Gdańsk S.A. (2006-2008), Przewodniczący Komisji Finansów Publicznych (2015- 2016), Wiceprzewodniczący Komisji Skarbu Państwa (2015-2016), członek Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej S.A. (2017-2018), członek Rady Nadzorczej Pekao Investment Banking S.A. (2022-2023). W latach 2020-2021 pełnił funkcję Prezesa Zarządu przedsiębiorstwa VRG S.A., posiadającego marki odzieżowe Vistula, Wólczanka, Bytom i Deni Cler oraz markę W. Kruk z branży jubilerskiej.

Członek Zarządu PZU Życie / Dyrektor Grupy PZU w PZU od 19 sierpnia 2016 roku

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 roku ukończył aplikację adwokacką oraz złożył egzamin zawodowy. Adwokat w Izbie Adwokackiej w Warszawie. Specjalizuje się w dziedzinie prawa cywilnego. Łączy wiedzę o biznesie z wszechstronnym doświadczeniem wynikającym ze świadczenia pomocy prawnej, w szczególności w sprawach związanych z prawem spółek handlowych, prawem autorskim, prawem administracyjnym oraz prawem karnym gospodarczym. W przeszłości pełnił również funkcję doradcy sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do zmian w kodyfikacjach. Posiada doświadczenie w zakresie nadzoru korporacyjnego. Ponadto jest członkiem organów nadzorczych spółek prawa handlowego.

Członek Zarządu PZU Życie / Dyrektor Grupy PZU w PZU od 15 marca 2017 roku

Z Grupą PZU związana od 2016 roku. Początkowo pełniła funkcję dyrektora nadzorującego prewencję i sponsoring w PZU i PZU Życie. W 2017 roku została powołana na Członka Zarządu PZU Życie. Jednym z jej projektów było utworzenie Biura Prostego Języka, które wprowadziło istotne zmiany w sposobie komunikacji PZU z klientem. W 2021 roku zainicjowała powołanie Biura Zrównoważonego Rozwoju, które opracowało strategię ESG na lata 2021-2024. Stała się ona częścią strategii Grupy. Zgodnie z zapisanym w niej zobowiązaniem Grupa PZU będzie nie tylko osiągać bardzo dobre wyniki finansowe, ale robić to w sposób zrównoważony i z poszanowaniem kwestii środowiskowych, społecznych i zarządczych. W 2022 roku jako osoba odpowiedzialna za Biuro Nieruchomości nadzorowała przeprowadzkę PZU i PZU Życie do najbardziej ekologicznego budynku w stolicy. Wcześniej w latach 2010–2016 Dorota Macieja koordynowała i zarządzała projektami wydawniczymi i filmowymi. Przez wiele lat była dziennikarką najbardziej opiniotwórczych tygodników i rozgłośni – między innymi Tygodnika Solidarność, Wprost, Radia Wolna Europa. W 2000 roku wydała książkę „Tygodnie Słonimskiego”. W stanie wojennym związana z opozycyjnym wydawnictwem „Wola”.

Członek Zarządu PZU Życie / Dyrektor Grupy PZU w PZU od 1 stycznia 2023 roku

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku politologia. Ukończyła również studia MBA w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Do chwili powołania do Zarządu PZU Życie zajmowała stanowisko dyrektora zarządzającego ds. marketingu, sponsoringu i prewencji. Przed dołączeniem do Grupy PZU pełniła funkcję członka Zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wcześniej pracowała m.in. w Narodowym Banku Polskim, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz w Centrum Informacyjnym Rządu.

Dyrektor Grupy PZU w PZU i PZU Życie od 1 lutego 2023 roku

Absolwentka Wydziału Zarzadzania i Marketingu w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie, kierunku Administracji Państwowej oraz podyplomowych studiów dla menadżerów sektora usług finansowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Z Grupą PZU związana od 2019 roku. Do momentu powołania na stanowisko Dyrektora Grupy PZU zajmowała stanowisko dyrektora zarządzającego ds. rozwoju i utrzymania produktów odpowiadającego za ofertę produktową dla PZU SA oraz PZU Życie w segmencie klienta masowego i MSP. Z rynkiem ubezpieczeniowym związana od 26 lat. Posiada wieloletnie doświadczenie menadżerskie, które zbudowała pracując w różnych firmach ubezpieczeniowych, gdzie z sukcesem zarządzała wieloma zespołami i realizowała liczne projekty związane z tworzeniem i zarządzaniem ofertą produktową wraz wdrożeniami technologicznymi, oceną i wyceną ryzyka oraz optymalizacją procesów. Posiada również bogate doświadczenie we współpracy z bankami i partnerami zewnętrznymi. Przed dołączeniem do Grupy PZU przez kilka lat pełniła funkcję Dyrektora Działu Rozwoju Produktów Majątkowych i Underwrtingu Indywidulanego w Grupie Aviva.

Członek Zarządu PZU Życie / Dyrektor Grupy PZU w PZU od 6 czerwca 2023 roku

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Posiada tytuł zawodowy adwokata i radcy prawnego. Ukończył również studia z obszaru zarządzania i biznesu (MBA) w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu, uzyskując tytuł Master of Business Administration.

Od 2017 roku prowadził własną Kancelarię Adwokacką, a następnie Radcy Prawnego. W latach 2019-2020 był zatrudniony jako radca prawny w ORLEN Południe SA, gdzie m.in. uczestniczył w kompleksowej obsłudze prawnej Spółki oraz Spółek z Grupy Kapitałowej ORLEN Południe. Ponadto, pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej w Sanockim Przedsiębiorstwie Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o., a także prezesa zarządu, dyrektora zarządzającego Sanockiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. Od stycznia 2021 r. do 5 czerwca 2023 r. pełnił funkcję członka zarządu PZU Zdrowie SA. Od czerwca 2021 r. członek rady nadzorczej Alior Bank SA.

Kompetencje

Członkowie Zarządu ponoszą wspólnie odpowiedzialność za całokształt działalności PZU. Zarząd wykonuje wszelkie uprawnienia w zakresie zarządzania PZU, niezastrzeżone przepisami prawa lub postanowieniami Statutu dla Walnego Zgromadzenia lub Rady Nadzorczej. Zarząd prowadzi sprawy PZU i reprezentuje spółkę. Do składania oświadczeń woli i podpisywania w imieniu PZU uprawnieni są dwaj członkowie Zarządu działający łącznie lub jeden członek Zarządu działający łącznie z prokurentem.

Zarząd pracuje kolegialnie. Członkowie Zarządu PZU nadzorują procesy realizowane w podlegających im obszarach, których zakres określa zarządzenie Prezesa Zarządu w sprawie wykonywania przez członków Zarządu PZU nadzoru organizacyjnego w spółce oraz powierzenia funkcji Szefów Pionów. Dokument szczegółowo reguluje odpowiedzialność poszczególnych członków Zarządu za nadzór nad poszczególnymi strukturami organizacyjnymi PZU.

Zarząd uchwala swój regulamin, który zatwierdza Rada Nadzorcza.

Zarząd przekazuje Radzie Nadzorczej informacje o wszystkich istotnych sprawach dotyczących działalności PZU.

  • przyjęcie wieloletniego planu rozwoju i funkcjonowania PZU;
  • przyjęcie planu działania i rozwoju Grupy PZU;
  • przyjęcie rocznego planu finansowego oraz sprawozdania z jego wykonania;
  • przyjęcie sprawozdania Zarządu z działalności PZU i sprawozdania Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PZU oraz sprawozdania finansowego PZU i skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej PZU za ubiegły rok obrotowy;
  • przyjęcie sprawozdania na temat wypłacalności i kondycji finansowej PZU oraz sprawozdania na temat wypłacalności i kondycji finansowej Grupy Kapitałowej PZU;
  • przyjęcie raportu z własnej oceny ryzyka i wypłacalności PZU oraz raportu z własnej oceny ryzyka i wypłacalności Grupy Kapitałowej PZU;
  • przyjęcie sprawozdania o wydatkach reprezentacyjnych, a także wydatkach na usługi prawne, usługi marketingowe, usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji społecznej oraz usługi doradztwa związanego z zarządzaniem;
  • przyjęcie sprawozdania ze stosowania dobrych praktyk określonych przez Prezesa Rady Ministrów na podstawie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym z 16 grudnia 2016 roku, skierowanych do spółek z udziałem Skarbu Państwa;
  • przyjęcie wniosku w sprawie podziału zysku lub pokrycia straty;
  • ustalenie taryfy składek ubezpieczeń obowiązkowych i dobrowolnych oraz ogólnych warunków ubezpieczeń dobrowolnych;
  • ustalenie zakresu i rozmiaru reasekuracji biernej oraz zadań w zakresie reasekuracji czynnej;
  • przyjęcie lub zmiana Regulaminu organizacyjnego PZU;
  • przyjęcie rocznego planu audytu i kontroli oraz sprawozdania z jego wykonania łącznie z wnioskami;
  • ustalanie zasad działalności lokacyjnej, prewencyjnej i sponsoringowej;
  • udzielanie przez PZU poręczeń i gwarancji z wyłączeniem poręczeń i gwarancji, które są czynnościami ubezpieczeniowymi;
  • zaciąganie przez PZU kredytów, zaciąganie lub udzielanie przez PZU pożyczek – z wyłączeniem pożyczek udzielanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz z uwzględnieniem odstępstw określonych w zasadach działalności lokacyjnej.

Imię i nazwisko Funkcja w PZU i PZU Życie Zakres odpowiedzialności
Beata Kozłowska-Chyła Prezes Zarządu PZU od 2 października 2020 roku do 23 lutego 2024 roku/ p.o. Prezesa Zarządu PZU od 12 marca do 1 października 2020 roku PZU:
audyt wewnętrzny, compliance, strategia Grupy PZU, analizy strategiczne, komunikacja korporacyjna, reasekuracja*
Aleksandra Agatowska Członek Zarządu PZU od 24 października 2019 roku do 19 lutego 2020 roku / Dyrektor Grupy PZU w PZU od 25 marca 2016 roku do

23 października 2019 roku, ponownie powołana na stanowisko Dyrektora Grupy PZU w PZU od 20 lutego 2020 roku

Prezes Zarządu PZU Życie od 15 lutego 2021 roku / p.o. Prezesa Zarządu PZU Życie od 19 lutego 2020 roku do 14 lutego 2021 roku / Członek Zarządu PZU Życie od 25 marca 2016 roku

PZU Życie:
audyt wewnętrzny, compliance, strategia Grupy PZU, analizy strategiczne, komunikacja korporacyjna, reasekuracja**
Ernest Bejda Członek Zarządu PZU od 4 maja 2020 roku do 23 lutego 2024 roku

Członek Zarządu PZU Życie od 25 sierpnia 2021 roku do 5 czerwca 2023 roku / Dyrektor Grupy PZU w PZU Życie od 4 maja 2020 roku do 24 maja 2021 roku, ponownie od 6 czerwca 2023 roku

PZU i PZU Życie:
bezpieczeństwo, zakupy, analizy i efektywność procesów, operacje ubezpieczeniowe, obsługa szkód i świadczeń, assistance, zdalna obsługa klienta, cyfryzacja procesów, rozwój usług i platform cyfrowych, posprzedażowa obsługa klientaPZU:
AML w Grupie PZU
Małgorzata Kot Członek Zarządu PZU od 10 września 2020 roku do 23 lutego 2024 roku / Dyrektor Grupy PZU w PZU od 16 kwietnia do 9 września 2020 roku

Członek Zarządu PZU Życie od 16 kwietnia 2020 roku do 23 lutego 2024 roku

PZU i PZU Życie:
zarządzanie siecią oddziałów PZU, sprzedaż detaliczna (kanały: wyłączny, multiagencyjny, brokerski), sprzedaż zdalna, strategia dystrybucji detalicznej, wsparcie sprzedaży detalicznej, analizy sprzedażowePZU:
sprzedaż detaliczna (kanał dealerski)PZU Życie:
sprzedaż agencyjna, sprzedaż korporacyjna
Krzysztof Kozłowski

Członek Zarządu PZU od 4 sierpnia 2021 roku do 23 lutego 2024 roku

Dyrektor Grupy PZU w PZU Życie od 4 sierpnia 2021 roku do 23 lutego 2024 roku

PZU i PZU Życie:
zarządzanie korporacyjne, nadzór korporacyjny w Grupie PZU, administracja, zarządzanie projektamiPZU:
rozwój biznesu Grupy PZU
Tomasz Kulik Członek Zarządu PZU od 14 października 2016 roku

Członek Zarządu PZU Życie od 19 października 2016 roku

PZU i PZU Życie:
aktuariat, finanse, CRM***
Piotr Nowak Członek Zarządu PZU od 28 kwietnia 2022 roku do 23 lutego 2024 roku

Dyrektor Grupy PZU w PZU Życie od 28 kwietnia 2022 roku do 23 lutego 2024 roku

PZU i PZU Życie:
inwestycje, IT, innowacje
Maciej Rapkiewicz Członek Zarządu PZU od 22 marca 2016 roku

Członek Zarządu PZU Życie od 25 maja 2016 roku

PZU i PZU Życie:
ryzyko
Małgorzata Sadurska

Członek Zarządu PZU od 13 czerwca 2017 roku do 23 lutego 2024 roku

Dyrektor Grupy PZU w PZU Życie od 15 kwietnia 2022 roku do 23 lutego 2024 roku/ Członek Zarządu PZU Życie od 19 czerwca 2017 roku do 14 kwietnia 2022 roku

PZU i PZU Życie:
assurbanking, bancassurance i programy partnerstwa strategicznego, rozwój biznesu korporacyjnegoPZU:
sprzedaż korporacyjna, zarządzanie produktami korporacyjnymi, analizy, underwriting i ocena ryzyka ubezpieczeń korporacyjnych, ubezpieczenia ryzyk finansowych, obsługa biznesu korporacyjnegoPZU Życie:
produkty bankowe ochronne, produkty inwestycyjne, sprzedaż produktów inwestycyjnych
Dominik Witek

Członek Zarządu PZU Życie od 6 czerwca 2023 roku

Dyrektor Grupy PZU w PZU od 6 czerwca 2023 roku

PZU i PZU Życie:
zarządzanie doświadczeniami klientów

PZU Życie:
AML, wsparcie procesów obsługi

Andrzej Jaworski

Członek Zarządu PZU Życie od 15 kwietnia 2022 roku

Dyrektor Grupy PZU w PZU od 15 kwietnia 2022 roku

PZU i PZU Życie:
ubezpieczenia zdrowotne
Bartłomiej Litwińczuk Członek Zarządu PZU Życie od 19 sierpnia 2016 roku

Dyrektor Grupy PZU w PZU od 19 sierpnia 2016 roku

PZU i PZU Życie:
HR, doradztwo i obsługa prawna
Dorota Macieja

Członek Zarządu PZU Życie od 15 marca 2017 roku

Dyrektor Grupy PZU w PZU od 15 marca 2017 roku

PZU i PZU Życie:
zrównoważony rozwój, komunikacja z klientem, nieruchomości
Sylwia Matusiak

Członek Zarządu PZU Życie od 1 stycznia 2023 roku

Dyrektor Grupy PZU w PZU od 1 stycznia 2023 roku

PZU i PZU Życie:
marketing, sponsoring, prewencja
Małgorzata Skibińska Dyrektor Grupy PZU w PZU od 1 lutego 2023 roku

Dyrektor Grupy PZU w PZU Życie 1 lutego 2023 roku

PZU i PZU Życie:
zarządzanie produktami zdrowotnymi, strategiczne zarządzanie ofertą produktową, underwriting, aktuariat taryfowy

PZU:
zarządzanie produktami masowymi i programami ubezpieczeniowymi

PZU Życie:
zarządzanie produktami grupowymi i indywidualnymi

* dodatkowo, nadzoruje Dyrektorów Grupy PZU w PZU: Aleksandrę Agatowską, Dorotę Macieję, Sylwię Matusiak, Andrzeja Jaworskiego, Bartłomieja Litwińczuka, Dominika Witka
** dodatkowo, nadzoruje Dyrektorów Grupy PZU w PZU Życie: Małgorzatę Sadurską, Ernesta Bejdę, Krzysztofa Kozłowskiego, Piotra Nowaka
*** dodatkowo, nadzoruje Małgorzatę Skibińską Dyrektora Grupy PZU w PZU i PZU Życie

Imię i nazwisko Funkcja w PZU i PZU Życie Zakres odpowiedzialności
Anita Elżanowska Członkini Rady Nadzorczej delegowana do czasowego wykonywania czynności Prezeski Zarządu zarządzanie korporacyjne, nadzór korporacyjny w Grupie PZU, audyt wewnętrzny, compliance, strategia Grupy PZU, analizy strategiczne, komunikacja korporacyjna, reasekuracja*
Michał Bernaczyk Członek Rady Nadzorczej delegowany do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu **
Aleksandra Agatowska Członek Zarządu PZU od 24 października 2019 roku do 19 lutego 2020 roku / Dyrektor Grupy PZU w PZU od 25 marca 2016 roku do

23 października 2019 roku, ponownie powołana na stanowisko Dyrektora Grupy PZU w PZU od 20 lutego 2020 roku

Prezes Zarządu PZU Życie od 15 lutego 2021 roku / p.o. Prezesa Zarządu PZU Życie od 19 lutego 2020 roku do 14 lutego 2021 roku / Członek Zarządu PZU Życie od 25 marca 2016 roku

PZU Życie:
zarządzanie korporacyjne, nadzór korporacyjny w Grupie PZU, audyt wewnętrzny, compliance, strategia Grupy PZU, analizy strategiczne, komunikacja korporacyjna, reasekuracja***
Tomasz Kulik Członek Zarządu PZU od 14 października 2016 roku

Członek Zarządu PZU Życie od 19 października 2016 roku

PZU i PZU Życie:
aktuariat, finanse, inwestycje, CRM, zarządzanie projektami ****PZU:
rozwój biznesu Grupy PZU
Maciej Rapkiewicz Członek Zarządu PZU od 22 marca 2016 roku

Członek Zarządu PZU Życie od 25 maja 2016 roku

PZU i PZU Życie:
ryzyko, operacje ubezpieczeniowe, obsługa szkód i świadczeń, assistance, zdalna obsługa klienta, zakupy, administracja
Dominik Witek

Członek Zarządu PZU Życie od 6 czerwca 2023 roku

Dyrektor Grupy PZU w PZU od 6 czerwca 2023 roku

PZU i PZU Życie:
bezpieczeństwo, analizy i efektywność procesów, zarządzanie doświadczeniami klientów, IT, innowacje, cyfryzacja procesów, rozwój usług i platform cyfrowych, posprzedażowa obsługa klienta

PZU:
AML w Grupie PZU

PZU Życie:
AML, wsparcie procesów obsługi

Dorota Macieja

Członek Zarządu PZU Życie od 15 marca 2017 roku

Dyrektor Grupy PZU w PZU od 15 marca 2017 roku

PZU i PZU Życie:
zrównoważony rozwój, komunikacja z klientem, nieruchomości
Sylwia Matusiak

Członek Zarządu PZU Życie od 1 stycznia 2023 roku

Dyrektor Grupy PZU w PZU od 1 stycznia 2023 roku

PZU i PZU Życie:
marketing, sponsoring, prewencja, zarządzanie siecią oddziałów PZU, sprzedaż detaliczna (kanały: wyłączny, multigencyjny, brokerski), sprzedaż zdalna, strategia dystrybucji detalicznej, wsparcie sprzedaży detalicznej, analizy sprzedażowe, assurbanking, bancassurance i programy partnerstwa strategicznego, rozwój biznesu korporacyjnegoPZU:
sprzedaż detaliczna (kanał dealerski), sprzedaż korporacyjna, zarządzanie produktami korporacyjnymi, analizy, underwriting i ocena ryzyka ubezpieczeń korporacyjnych, ubezpieczenia ryzyk finansowych, obsługa biznesu korporacyjnegoPZU Życie:
sprzedaż agencyjna, sprzedaż korporacyjna, produkty bankowe ochronne, produkty inwestycyjne, sprzedaż produktów inwestycyjnych
Małgorzata Skibińska Dyrektor Grupy PZU w PZU od 1 lutego 2023 roku

Dyrektor Grupy PZU w PZU Życie 1 lutego 2023 roku

PZU i PZU Życie:
zarządzanie produktami zdrowotnymi, strategiczne zarządzanie ofertą produktową, underwriting, aktuariat taryfowy

PZU:
zarządzanie produktami masowymi i programami ubezpieczeniowymi

PZU Życie:
zarządzanie produktami grupowymi i indywidualnymi

* dodatkowo nadzoruje Dyrektorów Grupy PZU w PZU: Aleksandrę Agatowską, Dorotę Macieję, Andrzeja Jaworskiego, Bartłomieja Litwińczuka
** nadzoruje Dyrektorów Grupy PZU w PZU: Sylwię Matusiak, Dominika Witka
*** dodatkowo nadzoruje Dyrektorów Grupy PZU w PZU Życie
**** dodatkowo nadzoruje Małgorzatę Skibińską Dyrektora Grupy PZU w PZU i PZU Życie
  • 3-3
  • 2-9
  • 2-14
  • GOV-2
  • GOV-3

Cele ESG zostały wpisane w cele Zarządu, a kluczowe wskaźniki Strategii ESG stały się integralną częścią strategii biznesowej Grupy PZU. Walne Zgromadzenie upoważniło Radę Nadzorczą do uszczegółowienia celów zarządczych nadawanych corocznie członkom Zarządu, a także do określenia wag dla tych celów oraz obiektywnych i mierzalnych wskaźników ich realizacji i rozliczania (KPI), będących podstawą dla wysokości wynagrodzenia zmiennego. W związku z przyjęciem strategii ESG, ogólne cele zarządcze związane z poprawą wskaźników ekonomiczno-finansowych zostały rozszerzone o działania uwzgledniające interesy społeczne, w tym powodujące przyczynianie się spółki do ochrony środowiska. Wynagrodzenie zmienne członków Zarządu uzależnione jest od poziomu realizacji celów zarządczych ustalonych przez Radę Nadzorczą i nie może przekroczyć 100% wynagrodzenia stałego członków Zarządu w poprzednim roku obrotowym, dla którego dokonywane jest obliczenie wysokości przysługującego wynagrodzenia zmiennego.

GRI: 2-12, 2-13, 2-14, 2-17

W celu efektywnego zarządzania aspektami ESG pod koniec 2020 roku zostało utworzone w PZU i PZU Życie Biuro Zrównoważonego Rozwoju, które koordynuje działania związane z realizacją Strategii ESG. Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju raportuje bezpośrednio do Członka Zarządu PZU Życie i Dyrektora Grupy PZU w PZU.

W 2021 roku Zarząd PZU utworzył Komitet ESG Grupy PZU do zadań którego należy:

  • nadzór nad spójnością działań ESG z celami biznesowymi Grupy PZU;
  • rekomendowanie wdrożenia zasad ESG do praktyki biznesowej Grupy PZU oraz integracji procesów biznesowych z celami ESG;
  • udział w opracowywaniu i aktualizacji Strategii ESG;
  • opiniowanie działań, planów oraz projektów związanych ze Strategią ESG realizowanych w Grupie PZU i przekazywanie tych opinii właściwym organom podmiotów Grupy PZU;
  • opiniowanie sposobów i kierunków dostosowywania zasad działalności biznesowej podmiotów Grupy PZU reprezentowanych w Komitecie do wymogów regulacyjnych i raportowych związanych z ESG.

Podczas spotkań Komitetu ESG w Grupie, członkom Komitetu przekazywana jest wiedza na temat zrównoważonego rozwoju. Dotyczy to w szczególności nowych regulacji prawnych, poziomu implementacji wskaźników ESG oraz identyfikacji luk i rekomendowanych działań naprawczych.

W 2023 roku odbyło się 5 spotkań Komitetu ESG. Spotkania dotyczyły tematów związanych z rekompensatą emisji CO2, wyznaczenia celów strategicznych z obszaru ESG, przygotowaniem Grupy PZU do spełnienia wymagań Taksonomii UE, modelowania ryzyk klimatycznych, procesu należytej staranności w zakresie praw człowieka i zmian w politykach środowiskowej i praw człowieka, a także przygotowaniem Grupy PZU do wdrożenia dyrektywy CSRD.

Innym narzędziem informowania o istotnych kwestiach w obszarze ESG są akty wewnętrzne dyrektora Biura Zrównoważonego Rozwoju. Kluczowe akty wewnętrzne wydane w 2023 roku przeciwdziałania naruszeniom praw człowieka w Grupie PZU, sprawie metodyki oceny ESG kluczowych klientów korporacyjnych PZU SA oraz wytycznych i wykazu obowiązków informacyjnych w ramach Taksonomii UE.

Cele ESG zostały wpisane w cele Zarządu, a kluczowe wskaźniki Strategii ESG stały się integralną częścią strategii biznesowej Grupy PZU.

Dodatkowo prowadzone są działania informacyjne skierowane do liderów ESG w Grupie PZU. W 2023 roku został zainicjowany cykl kwartalnych spotkań. Podczas spotkań zostały omówione najważniejsze kwestii dotyczących strategii ESG, Taksonomii UE, minimalnych gwarancji w zakresie praw człowieka oraz metodyki oceny ESG kluczowych klientów. Omówione zostały najważniejsze aspekty nowych regulacji. Na jednym ze spotkań, z udziałem zewnętrznego eksperta programu Climate Leadership, poruszono tematykę włączenia ryzyk ESG w praktykę biznesową instytucji ubezpieczeniowych. W 2023 odbyły się 4 spotkania.

W skład Komitetu ESG w Grupie PZU wchodzą przedstawiciele PZU SA i PZU Życie SA, w tym Członkowie Zarządów i Dyrektorzy Grupy PZU, oraz Prezesi Zarządów: Członkowie Zarządu PZU, Członkowie Zarządu PZU Życie, Prezes Zarządu TUW PZUW, Prezes Zarządu TFI PZU, Prezes Zarządu PTE PZU oraz w PZU i PZU Życie: Dyrektor Zarządzający ds. Klienta Korporacyjnego, Dyrektor Zarządzający ds. Korporacyjnych w Grupie PZU, Dyrektor Grupy PZU nadzorujący Pion Produktów, Dyrektor Zarządzający ds. Regulacji, Dyrektor Zarządzający ds. Marketingu, Sponsoringu i Prewencji, Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej, Dyrektor ds. Konsolidacji Zarządczej i Relacji Inwestorskich, Dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju. Szczegółowe zasady realizacji strategii ESG i współpracy pomiędzy spółkami Grupy PZU określa Polityka zrównoważonego rozwoju w Grupie PZU oraz porozumienia o współpracy pomiędzy spółkami.

Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Statut przewiduje możliwość odbywania ich przy użyciu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Pracami Zarządu kieruje prezes Zarządu. Prezes Zarządu podejmuje decyzje w formie zarządzeń i poleceń służbowych. Pozostali członkowie Zarządu kierują działalnością Spółki w zakresie odpowiedzialności ustalonej przez prezesa.

Decyzje Zarządu mają formę uchwał. Zarząd podejmuje uchwały wyłącznie w obecności prezesa Zarządu lub osoby wyznaczonej pod jego nieobecność do kierowania pracami Zarządu.

Uchwały Zarządu zapadają bezwzględną większością głosów, a w przypadku równości głosów rozstrzyga głos prezesa. Zarząd, za zgodą prezesa Zarządu, może podejmować uchwały w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumienia się na odległość, o ile wszyscy członkowie Zarządu otrzymali projekt uchwały wraz z uzasadnieniem i co najmniej połowa członków Zarządu wzięła udział w podejmowaniu uchwały.

Komitety funkcjonujące w PZU i PZU Życie to struktury kolegialne, które są tworzone i likwidowane przez Zarządy PZU i PZU Życie. Komitety wydają opinie oraz podejmują decyzje w sprawach będących przedmiotem ich działania, określonych w regulaminach poszczególnych komitetów. W 2023 roku w PZU i PZU Życie działały następujące komitety, w pracach których brali udział członkowie Zarządu i Dyrektorzy Grupy PZU:

Nazwa Komitetu Cel
Komitet Cenowy PZU (tylko w PZU) Określanie polityki cenowej zgodnie ze strategią PZU
Komitet Data Governance Koordynacja procesów związanych z zarządzaniem danymi i ich jakością w PZU i PZU Życie
Komitet Innowacji Koordynacja i zarządzanie całokształtem zagadnień związanych z innowacjami w PZU i PZU Życie
Komitet Inwestycyjny
  • Podejmowanie i opiniowanie decyzji inwestycyjnych,
  • Stanowienie limitów zaangażowania,
  • Podejmowanie decyzji o akceptacji ryzyka w zakresie ubezpieczeń finansowych,
  • Podejmowanie decyzji o sposobie głosowania na zgromadzeniu uczestników lub inwestorów funduszy inwestycyjnych jeżeli przedmiotem obrad jest decyzja inwestycyjna funduszu, emisja nowych certyfikatów inwestycyjnych, emisja obligacji, ustanawianie dodatkowych limitów inwestycyjnych, likwidacja funduszu, łączenie funduszy lub przejęcie zarządzania funduszem inwestycyjnych przez inne towarzystwo,
  • Opiniowanie instrukcji do głosowania na zgromadzeniach akcjonariuszy, wspólników, obligatariuszy, uczestników lub inwestorów funduszy inwestycyjnych, których przedmiotem obrad są inne sprawy, niż wskazane w punkcie powyżej
Komitet Kosztowy Koordynacja działań na rzecz redukcji kosztów PZU i PZU Życie, w szczególności kosztów stałych w działalności ubezpieczeniowej, zgodnie ze strategią Grupy PZU
Komitet Nieruchomości Zapewnienie prawidłowej realizacji procesu decyzyjnego dotyczącego docelowego przeznaczenia nieruchomości będących w zasobach PZU SA oraz PZU Życie SA, w szczególności sprzedaży lub inwestycyjnego wykorzystania przez podmioty Grupy PZU
Komitet Ryzyka Aktuarialnego, Operacyjnego i Modeli Podejmowanie działań w zakresie:
  • dopuszczalnych rozmiarów ryzyka aktuarialnego, operacyjnego i modeli;
  • zasad i metodyk zarządzania ryzykiem: aktuarialnym, operacyjnym i modeli;
  • działań zarządczych w procesie monitorowania ryzyka aktuarialnego, operacyjnego i modeli;
  • wsparcia Zarządów PZU i PZU Życie w procesie zarządzania ryzykiem regulacyjnym
Komitet Ryzyka Grupy PZU Koordynacja działań oraz nadzór nad systemem i procesami zarządzania ryzykami występującymi w PZU, PZU Życie i w Grupie PZU, w szczególności na poziomie konglomeratu finansowego Grupy Kapitałowej PZU
Komitet Ryzyka Inwestycyjnego Podejmowanie działań w zakresie ryzyka rynkowego, kredytowego i koncentracji dotyczących:
  • dopuszczalnych rozmiarów ryzyk,
  • zasad i metodyk zarządzania ryzykami,
  • działań zarządczych w procesie zarządzania ryzykami na poziomie poszczególnych ekspozycji, portfeli inwestycyjnych i portfeli ubezpieczeń finansowych, w których występuje ryzyko kredytowe.
Komitet Sponsoringu i Prewencji Zapewnienie prawidłowego prowadzenia przez PZU i PZU Życie działalności sponsoringowej i prewencyjnej, a także monitorowanie oraz zapewnienie spójności działań prowadzonych w tych obszarach
Komitet Zakupowy Usprawnienie procesu wyboru dostawców towarów i usług oraz monitorowania współpracy z dostawcami zgodnie ze strategią PZU i PZU Życie
Komitet Zarządzania Aktywami i Pasywami Opiniowanie decyzji dotyczących strategicznej struktury lokat w celu zapewnienia PZU i PZU Życie właściwego poziomu bezpieczeństwa, płynności finansowej, rentowności i jakości portfela inwestycyjnego oraz przedstawianie rekomendacji dla Zarządów lub struktur organizacyjnych PZU i PZU Życie dotyczących poziomów stóp technicznych i działań zwiększających wielkości środków własnych lub zabezpieczających płynność.

Podejmowanie decyzji dotyczących:

  • zasad zarządzania płynnością finansową PZU i PZU Życie;
  • celów i wytycznych inwestycyjnych lub ograniczeń inwestycyjnych oraz benchmarków dla struktur PZU i PZU Życie; oraz podmiotów zarządzających lokatami w Grupie PZU;
  • dopasowania aktywów do pasywów oraz bieżącej struktury aktywów;
  • regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju w zakresie działalności lokacyjnej.
Komitet Zarządzania Inicjatywami Nadzorowanie i wyznaczanie kierunków działań w ramach zarządzania Inicjatywami w PZU i PZU Życie

W 2023 roku, w PZU i PZU Życie funkcjonował również Sztab Kryzysowy, będący strukturą kolegialną działającą na prawach komitetu. Sztab Kryzysowy nadzorował funkcjonowanie systemu zarządzania ciągłością działania i realizował zadania określone w planie ciągłości działania oraz odpowiadał za zarządzanie sytuacją kryzysową w PZU i PZU Życie.

Poniżej zaprezentowane zostały funkcje pełnione przez Członków Zarządów PZU i PZU Życie oraz Dyrektorów Grupy PZU w komitetach według stanu na koniec 2023 roku.

Imię i nazwisko Udział w pracach komitetów (stan na 31 grudnia 2023 roku)
Beata Kozłowska-Chyła
Prezes Zarządu PZU
Szef Sztabu Kryzysowego
Aleksandra Agatowska
Prezes Zarządu PZU Życie /
Dyrektor Grupy PZU w PZU
Zastępca szefa Sztabu Kryzysowego
Ernest Bejda
Członek Zarządu PZU /
Dyrektor Grupy PZU w PZU Życie
Członek Sztabu Kryzysowego ds. Bezpieczeństwa

Przewodniczący Komitetu:
Komitet Zakupowy

Wiceprzewodniczący Komitetu:
Komitet Ryzyka Aktuarialnego, Operacyjnego i Modeli

Członek Komitetu:
Komitet Data Governance, Komitet Inwestycyjny, Komitet Nieruchomości, Komitet Ryzyka Grupy PZU, Komitet Ryzyka Inwestycyjnego, Komitet Sponsoringu i Prewencji, Komitet Zarządzania Aktywami i Pasywami, Komitet Zarządzania Inicjatywami

Małgorzata Kot
Członek Zarządu PZU /
Członek Zarządu PZU Życie
Członek Komitetu:
Komitet Cenowy PZU, Komitet Zakupowy, Komitet Zarządzania Inicjatywami
Krzysztof Kozłowski
Członek Zarządu PZU /
Dyrektor Grupy PZU w PZU Życie
Członek Sztabu Kryzysowego ds. Korporacyjnych i Administracji

Członek Komitetu:
Komitet Innowacji, Komitet Ryzyka Grupy PZU, Komitet Ryzyka Inwestycyjnego, Komitet
Zarządzania Inicjatywami

Tomasz Kulik
Członek Zarządu PZU /
Członek Zarządu PZU Życie
Członek Sztabu Kryzysowego ds. Finansów

Przewodniczący Komitetu:
Komitet Data Governance, Komitet Kosztowy, Komitet Zarządzania Aktywami i Pasywami

Wiceprzewodniczący Komitetu:
Komitet Cenowy PZU, Komitet Inwestycyjny, Komitet Ryzyka Grupy PZU, Komitet Zakupowy

Członek Komitetu:
Komitet Ryzyka Aktuarialnego, Operacyjnego i Modeli, Komitet Ryzyka Inwestycyjnego, Komitet Nieruchomości, Komitet Zarządzania Inicjatywami

Piotr Nowak
Członek Zarządu PZU /
Dyrektor Grupy PZU w PZU Życie
Członek Sztabu Kryzysowego ds. Informatyki

Przewodniczący Komitetu:
Komitet Innowacji, Komitet Inwestycyjny, Komitet Zarządzania Inicjatywami

Wiceprzewodniczący Komitetu:

Komitet Data Governance, Komitet Ryzyka Inwestycyjnego, Komitet Zarządzania Aktywami i Pasywami

Członek Komitetu:
Komitet Ryzyka Aktuarialnego, Operacyjnego i Modeli, Komitet Ryzyka Grupy PZU, Komitet Nieruchomości, Komitet Zakupowy

Maciej Rapkiewicz
Członek Zarządu PZU /
Członek Zarządu PZU Życie
Przewodniczący Komitetu:
Komitet Ryzyka Aktuarialnego, Operacyjnego i Modeli, Komitet Ryzyka Grupy PZU, Komitet Ryzyka Inwestycyjnego

Członek Komitetu:
Komitet Data Governance, Komitet Inwestycyjny, Komitet Zarządzania Aktywami i Pasywami

Małgorzata Sadurska
Członek Zarządu PZU /
Dyrektor Grupy PZU w PZU Życie
Członek Sztabu Kryzysowego ds. Kontaktów z Partnerami Strategicznymi

Członek Komitetu:
Komitet Cenowy PZU, Komitet Data Governance, Komitet Inwestycyjny, Komitet Ryzyka Aktuarialnego, Operacyjnego i Modeli, Komitet Ryzyka Grupy PZU, Komitet Ryzyka Inwestycyjnego

Dominik Witek
Członek Zarządu PZU Życie /
Dyrektor Grupy PZU w PZU
Członek Komitetu:
Komitet Inwestycyjny, Komitet Ryzyka Aktuarialnego, Operacyjnego i Modeli, Komitet Ryzyka Grupy PZU, Komitet Ryzyka Inwestycyjnego, Komitet Zakupowy, Komitet Zarządzania Aktywami i Pasywami, Komitet Zarządzania Inicjatywami
Andrzej Jaworski
Członek Zarządu PZU Życie /
Dyrektor Grupy PZU w PZU
Bartłomiej Litwińczuk
Członek Zarządu PZU Życie /
Dyrektor Grupy PZU w PZU
Członek Sztabu Kryzysowego ds. Prawnych i HR

Członek Komitetu:
Komitet Ryzyka Aktuarialnego, Operacyjnego i Modeli, Komitet Ryzyka Grupy PZU

Dorota Macieja
Członek Zarządu PZU Życie /
Dyrektor Grupy PZU w PZU
Członek Sztabu Kryzysowego ds. Nieruchomości

Przewodniczący Komitetu:
Komitet Nieruchomości

Sylwia Matusiak
Członek Zarządu PZU Życie /
Dyrektor Grupy PZU w PZU
Członek Komitetu:
Komitet Sponsoringu i Prewencji
Małgorzata Skibińska
Dyrektor Grupy PZU w PZU i PZU Życie
Przewodniczący Komitetu:
Komitet Cenowy PZU

Członek Komitetu:
Komitet Data Governance, Komitet Innowacji, Komitet Ryzyka Aktuarialnego, Operacyjnego i Modeli, Komitet Zarządzania Aktywami i Pasywami, Komitet Zarządzania Inicjatywami

Działalność Zarządu w 2023 roku

W 2023 roku Zarząd zebrał się na 61 posiedzeniach i podjął 372 uchwały. Uchwały te obejmowały wszystkie obszary działalności PZU.

Główne obszary działalności Zarządu

  • Zarząd aktualizował mierniki Strategii Grupy PZU na lata 2021-2024 w związku z wdrożeniem w PZU standardu rachunkowości MSSF 17 i zmianami w otoczeniu makroekonomicznym;
  • Zarząd przyjął plan operacjonalizacji Strategii na 2023 rok oraz kontynuował strategiczne projekty i inicjatywy, których realizacja doprowadzi do osiągnięcia celów określonych w strategii. Nowe inicjatywy uruchomiono m.in. w sprzedaży w obszarze direct i dealerskim, OC dla klientów korporacyjnych oraz ubezpieczeniach rolnych;
  • Zarząd wyraził zgodę na aktualizację celów i budżetu dla dalszego dynamicznego rozwoju projektu strategicznego #mojePZU.
  • Zarząd przyjął:
    • plan finansowy PZU i Grupy PZU na 2023 i 2024 rok,
    • sprawozdania z działalności PZU i Grupy PZU za 2022 rok i I półrocze 2023 roku, sprawozdania finansowe PZU i Grupy PZU za rok 2022, I półrocze 2023 roku oraz I i III kwartał 2023 roku, a także sprawozdań o wypłacalności i kondycji finansowej PZU i Grupy PZU za 2022 rok,
    • strategię postępowania konglomeratu finansowego w zakresie adekwatności kapitałowej;
  •  Zarząd ustalił:
    • segmenty operacyjne na potrzeby przygotowania skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy PZU zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej,
    • zasady (politykę) rachunkowości dla potrzeb sprawozdawczości zgodnej z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) stosowanych w PZU,
    • proces ujawnień na potrzeby Taksonomii UE;
  • Zarząd wyraził zgodę na wprowadzenie zmian w programie reasekuracyjnym PZU na 2023 rok poprzez dostosowanie zapisów dotyczących parametrów nieproporcjonalnej umowy nadwyżki szkód na zdarzenie dla ryzyk katastroficznych oraz przyjął założenia programu reasekuracji obligatoryjnej biernej na 2024 rok;
  • Zarząd wyraził również zgodę na zawarcie z PricewaterhouseCoopers Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Audyt sp.k. umowy o przeprowadzenie badania i przeglądu sprawozdań finansowych oraz badania sprawozdań o wypłacalności i kondycji finansowej PZU oraz Grupy PZU za okres pięciu lat obrotowych 2024-2028;
  • Zarząd przyjął Strategię lokacyjną na lata 2024 – 2026 dla portfela na ryzyko własne PZU i PZU Życie i zdecydował o jej przedłożeniu Radzie Nadzorczej.
  • Zarząd na bieżąco zatwierdzał zmiany w ogólnych warunkach ubezpieczeń (OWU) oraz ogólne warunki ubezpieczeń dla nowo wprowadzanych produktów, a także taryfy ubezpieczeniowe, m.in. dla:
    • ubezpieczenia odpowiedzialności za szkody w środowisku,
    • ubezpieczenia iSpot Care i „Wyświetlacz”,
    • ubezpieczenia PZU Cortland Care i „Wyświetlacz”
    • ubezpieczenia od ryzyk cybernetycznych,
    • ubezpieczenia PZU DOM, – ubezpieczenia PZU Gospodarstwo Rolne,
    • ubezpieczenia PZU Uprawy,
    • ubezpieczenia PZU Auto,
    • kompleksowego ubezpieczenia PZU Doradca,
    • ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów leczniczych prowadzących szpital oraz ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów leczniczych innych niż prowadzące szpital,
    • ubezpieczenia OC medyczna,
    • grupowego ubezpieczenia podróżnego dla posiadaczy i użytkowników kart kredytowych Pekao Visa Infinite,
    • ubezpieczenia mienia od ognia i innych żywiołów, ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk, kompleksowego ubezpieczenia Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych oraz TBS, w tym m.in. zasady karencji dla ryzyka powodzi w tych ubezpieczeniach.
  • Zarząd wyraził zgodę na:
    • złożenie zamówienia na usługi informatyczne w zakresie prac rozwojowych w systemie SLS (system likwidacji szkód) do umowy ramowej zawartej z PZU Centrum Operacji;
    • przeprowadzenie kampanii reklamowych, m.in. ubezpieczeń komunikacyjnych, „Kompleksowa oferta PZU”,
    • realizację usług komunikacji PZU w mediach społecznościowych,
    • realizację programów prewencyjnych, m.in. „Dobra Drużyna PZU” II Edycja – 2023, „Zdrowe Życie”, PZU. iFLOTA, kampanii prewencyjnej dla kobiet w okresie okołoporodowym „Bez obaw o przyszłość”
    • realizację działań sponsoringowych, m.in. sponsoring „80. Tour de Pologne UCI World Tour”;
    • zakup usług rozwoju portalu pzu.pl do umowy na świadczenie usług utrzymania, autoryzacji i rozwoju portalu pzu.pl.
  • Zarząd zaakceptował zmiany systemu zarządzania (system zarządzania ryzykiem i system kontroli wewnętrznej oraz zarzadzanie ciągłością działania) w PZU i PZU Życie oraz zarekomendował przyjęcie systemu spółkom bezpośrednio i pośrednio zależnym od PZU podlegającym rygorom ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej a także TUW Polskiemu Zakładowi Ubezpieczeń Wzajemnych;
  • Zarząd przyjął:
    • sprawozdanie roczne z działalności Biura Audytu Wewnętrznego w roku 2022, wraz z oceną systemu kontroli wewnętrznej i systemu zarządzania ryzykiem,
    • raport z własnej oceny ryzyka i wypłacalności (ORSA) Grupy PZU, PZU i PZU Życie,
    • aktualizację Planu działań naprawczych Grupy PZU – to dokument obejmujący istotne podmioty Grupy PZU, w szczególności funkcjonujące w jej ramach banki, który jest dodatkowym narzędziem, umożliwiającym sprawną organizację i skuteczne funkcjonowanie systemów zarządzania ryzykiem w Grupie PZU, realizowanym z poziomu konglomeratu finansowego. Plan aktualizuje się co roku na bazie corocznego procesu ORSA i zawiera scenariusze stresowe. Plan zawiera scenariusze stresowe na koniec ostatniego roku sprawozdawczego oraz scenariusz bazowy opracowany w ramach rocznego procesu ORSA;
  • Zarząd zmienił:
    • Strategię zarządzania ryzykiem w Grupie PZU, w zakresie dostosowania zasad zarządzania ryzykiem w podmiotach zależnych Grupy PZU, m.in. w zakresie ustalania apetytu na ryzyko,
    • Politykę zarządzania koncentracją ryzyka na poziomie Konglomeratu Finansowego PZU,
    • Polityki zarządzania ryzykiem: aktuarialnym, rynkowym, kredytowym i operacyjnym,
    • Politykę przeprowadzania własnej oceny ryzyka i wypłacalności Grupy PZU, PZU i PZU Życie,
    • Politykę Zarządzania Ryzykiem Modeli w PZU i PZU Życie;
    • Regulaminy organizacyjne PZU i PZU Życie;
  • Zarząd podejmował inne uchwały w sprawie aktualizacji różnych polityk w PZU i PZU Życie, m.in.:
    • Polityki Bezpieczeństwa,
    • Polityki Sankcyjnej,
    • Polityki Compliance,
    • Polityki Antykorupcyjnej,
    • Polityki Data Governance,
    • Polityki zarządzania jakością danych Solvency II,
    • Polityki środowiskowej w Grupie PZU,
    • Polityki praw człowieka w Grupie PZU,
    • Procedury przeciwdziałania niewywiązywaniu się z obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych,
    • Zasad zarządzania ryzykiem regulacyjnym,
    • Procedury w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w Grupie PZU,
    • Nadzoru korporacyjnego w Grupie PZU.
  • Zarząd podejmował uchwały dotyczące spraw organizacji pracy (m.in. Aktualizacja Regulaminu pracy PZU oraz Regulaminu pracy zdalnej), kadrowych (dotyczących Dyrektorów Grupy PZU) oraz wynagrodzeń dla Dyrektorów Grupy PZU, Wyższej Kadry Kierowniczej oraz nagród i podwyżek systemowych dla pracowników;
  • Zarząd wyraził zgodę na offsetowanie emisji CO2 wytworzonych w PZU w 2022 roku poprzez zakup jednostek poświadczonej redukcji emisji (CERs) na platformie transakcyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych;
  • Zarząd utworzył Podatkową Grupę Kapitałową PZU na lata podatkowe 2024-2026 oraz udzielił zgody na zawarcie umowy Podatkowej Grupy Kapitałowej PZU;
  • Zarząd przyjął sprawozdanie o wydatkach reprezentacyjnych, a także wydatkach na usługi prawne, usługi marketingowe, usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji społecznej oraz usługi doradztwa związanego z zarządzaniem za rok 2022;
  • Zarząd udzielił zgody na:
    • nabycie udziałów Polski Gaz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych przez PZU,
    • objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym spółki PZU CASH, która zarządza portalem pracowniczych benefitów finansowych z obszaru financial wellness,
    • przymusowy wykup akcjonariusza mniejszościowego i wystąpił do Rady Nadzorczej z wnioskiem o podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie akcji zwykłych UAB „PZU Lietuva gyvybes draudimas”- podmiotu strategicznego, –
    • podwyższenie kapitału zakładowego PZU Ukraine z siedzibą w Kijowie oraz PZU Ukraine Life Insurance w drodze podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji i pokrycia tego podwyższenia ze środków spółek w celu dostosowania do nowych wymogów kapitałowych oraz zmiany ich Statutów i wystąpił do Rady Nadzorczej z wnioskami o stosowne zgody;
  • Zarząd udzielał zgód na zawarcie lub rozwiązanie umowy najmu, zakupu i sprzedaży nieruchomości wykorzystywanych na potrzeby PZU.

Rada Nadzorcza

  • 2-9
  • 2-10
  • 2-11
  • 2-12
  • 2-13

Zasady powoływania i odwoływania członków

Rada Nadzorcza funkcjonuje na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych oraz Regulaminu Rady Nadzorczej PZU i Statutu PZU.

W skład Rady Nadzorczej PZU wchodzi od siedmiu do jedenastu członków. Liczbę członków Rady Nadzorczej określa Walne Zgromadzenie. Członkowie Rady są powoływani i odwoływani przez Walne Zgromadzenie, z zastrzeżeniem poniżej.

Statut PZU przyznaje Skarbowi Państwa uprawnienie do powoływania i odwoływania jednego członka Rady Nadzorczej w drodze pisemnego oświadczenia składanego Zarządowi – takie powołanie lub odwołanie jest skuteczne z chwilą doręczenia odpowiedniego oświadczenia Zarządowi PZU i nie wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia. Uprawnienie to wygaśnie z chwilą, gdy Skarb Państwa przestanie być akcjonariuszem PZU.

Członkowie Rady Nadzorczej są powoływani na okres wspólnej kadencji, która obejmuje trzy kolejne pełne lata obrotowe. Zgodnie ze Statutem PZU wybór połowy członków Rady Nadzorczej powoływanych przez Walne Zgromadzenie następuje spośród osób wskazanych przez Skarb Państwa – uprawnienie to przysługuje do chwili, gdy udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym PZU spadnie poniżej 20%. Wtedy uprawnienie to uzyska inny akcjonariusz reprezentujący najwyższy udział w kapitale zakładowym PZU, o ile będzie posiadał co najmniej 20% kapitału zakładowego.

Rada Nadzorcza wybiera spośród swoich członków Przewodniczącego Rady Nadzorczej i Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej. Rada Nadzorcza może wybrać spośród swoich członków Sekretarza Rady Nadzorczej.

Mandat członka Rady Nadzorczej wygasa wskutek upływu kadencji, śmierci, rezygnacji albo odwołania go ze składu Rady Nadzorczej. W przypadku wygaśnięcia mandatu członka Rady Nadzorczej w trakcie trwania kadencji Rady Nadzorczej, nowego członka powołuje się na okres do końca kadencji Rady Nadzorczej.

  • 2-10

Członkowie Rady Nadzorczej podlegają indywidualnej ocenie odpowiedniości. Ocenie odpowiedniości podlega także Rada Nadzorcza jako całość (zbiorowa ocena odpowiedniości). Zasady oceny odpowiedniości Rady Nadzorczej i Komitetu Audytu PZU zostały przyjęte uchwałą nr 33/2021 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZU z 16 czerwca 2021 roku (z późn. zm). Ocena odpowiedniości dokonywana jest co najmniej raz w roku oraz m.in. w przypadku zgłoszenia kandydata na członka Rady Nadzorczej (pierwotna ocena odpowiedniości indywidualnej – przed podjęciem uchwały przez Walne Zgromadzenie w sprawie powołania danej osoby do pełnienia funkcji) i przed przeprowadzeniem jakichkolwiek zmian składu Rady Nadzorczej (zbiorowa ocena odpowiedniości). Oceny odpowiedniości pierwotnej członka Rady Nadzorczej powoływanego pisemnym oświadczeniem na podstawie Statutu PZU dokonuje bezpośrednio akcjonariusz – Skarb Państwa.

Ocena odpowiedniości kandydatów na członków Rady Nadzorczej przeprowadzana jest na podstawie dostarczonych przez osobę ocenianą dokumentów, złożonych oświadczeń i informacji oraz wypełnionych formularzy i załączników. Proces weryfikacji przeprowadzany jest w oparciu o następujące kryteria:

  • kompetencji;
  • rękojmi, w tym reputacji i wiarygodności;
  • niezależności członka Rady Nadzorczej;
  • niezależności osądu, w tym braku konfliktu interesów i poświęcania wystarczającej ilości czasu na pełnienie funkcji członka Rady Nadzorczej.

Kandydat na członka Rady Nadzorczej powinien posiadać odpowiednie wykształcenie, w szczególności w zakresie ubezpieczeń, bankowości lub finansów, ekonomii, prawa, rachunkowości, audytu, zarządzania, matematyki, fizyki, informatyki, administracji, regulacji finansowych, technologii informacyjnej i metod ilościowych. Istotne znaczenie ma posiadanie przez osobę podlegającą ocenie szczególnych uprawnień zawodowych, w szczególności uprawnień aktuariusza, biegłego rewidenta, doradcy inwestycyjnego, radcy prawnego lub adwokata. Przy ocenie odpowiedniości bierze się również pod uwagę przyjętą przez Walne Zgromadzenie Politykę Różnorodności wobec członków organów PZU.

W oparciu o zebraną dokumentację Komitet Nominacji i Wynagrodzeń Rady Nadzorczej proponuje ocenę odpowiedniości indywidualnej osoby ocenianej lub ocenę odpowiedniości zbiorowej Rady Nadzorczej i przekazuje te propozycje do Rady Nadzorczej, która w formie uchwały, zatwierdza propozycje oceny odpowiedniości. Rada Nadzorcza przedstawia ocenę Walnemu Zgromadzeniu w formie sprawozdania, które w drodze uchwały podejmuje ostateczną decyzję w sprawie oceny odpowiedniości indywidualnej lub zbiorowej.

Skład osobowy

Kadencja Rady Nadzorczej rozpoczęła się z chwilą powołania Rady Nadzorczej na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu PZU zwołanym na dzień 7 czerwca 2023 roku i obejmuje trzy kolejne pełne lata obrotowe 2024- 2026.

Na koniec 2023 roku Rada Nadzorcza PZU liczyła 9 osób. W 2023 roku wszyscy członkowie Rady Nadzorczej oraz Rada Nadzorcza jako organ posiadali pozytywną ocenę odpowiedniości.

Funkcja Komitet Audytu Komitet Nominacji
i Wynagrodzeń
Komitet Strategii
Robert Jastrzębski przewodniczący RN,
niezależny
X
Paweł Górecki wiceprzewodniczący RN,
niezależny
X X
Agata Górnicka sekretarz RN,
niezależny
X X
Marcin Chludziński członek RN,
niezależny
X X
Marcin Kubicza członek RN,
niezależny
X X
Krzysztof Opolski członek RN,
niezależny
X
Radosław Sierpiński członek RN X
Józef Wierzbowski członek RN,
niezależny
X
Maciej Zaborowski członek RN,
niezależny
X

X – przewodniczący, X – członek

  • 1 stycznia 2023 roku w skład Rady Nadzorczej wchodzili: Marcin Chludziński, Paweł Górecki, Agata Górnicka, Robert Jastrzębski, Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, Krzysztof Opolski, Radosław Sierpiński, Robert Śnitko , Piotr Wachowiak, Józef Wierzbowski, Maciej Zaborowski;
  • 7 czerwca 2023 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU powołało w skład Rady Nadzorczej PZU nowej kadencji następujące osoby: Marcina Chludzińskiego, Agatę Górnicką, Roberta Jastrzębskiego, Marcina Kubicza, Elżbietę Mączyńską-Ziemacką, Krzysztofa Opolskiego, Radosława Sierpińskiego, Józefa Wierzbowskiego, Macieja Zaborowskiego. Jednocześnie z dniem odbycia ZWZ PZU, tj. z dniem 7 czerwca 2023 roku wygasły mandaty dwóch dotychczasowych członków Rady Nadzorczej PZU – Piotra Wachowiaka oraz Roberta Śnitko;
  • 5 czerwca 2023 roku Minister Aktywów Państwowych – Wiceprezes Rady Ministrów działając w imieniu Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej powołał na podstawie § 20 ust. 7 Statutu PZU Pawła Góreckiego na członka Rady Nadzorczej PZU;
  • 13 września 2023 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA („NWZ”) odwołało ze składu Rady Nadzorczej Elżbietę Mączyńską-Ziemacką.

Kryteria niezależności określone w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW spełniali: Marcin Chludziński, Paweł Górecki, Agata Górnicka, Robert Jastrzębski, Marcin Kubicza, Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, Krzysztof Opolski, Robert Śnitko, Piotr Wachowiak, Józef Wierzbowski, Maciej Zaborowski. Weryfikacja została przeprowadzona na podstawie oświadczeń złożonych przez członków Rady Nadzorczej oraz ich ewentualnej późniejszej aktualizacji, w sytuacji zmiany okoliczności stanowiących podstawę złożenia pierwotnego. Treść oświadczeń odwołuje się do kryteriów niezależności wskazanych enumeratywnie w art. 129 ust. 3 ustawy z 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.

Osoby zasiadające w Radzie Nadzorczej PZU posiadały zróżnicowane wyksztalcenie, wiedzę ekspercką, wysoki poziom kwalifikacji, kompetencji i doświadczenia zawodowego przedstawione w rozdziale 7.5.3. Polityka różnorodności. Zapewniali odpowiedni poziom kolegialnego sprawowania nadzoru nad wszystkimi obszarami działalności PZU oraz gwarantowały szeroką i wszechstronną reprezentację poglądów w zakresie oceny pracy Zarządu i funkcjonowania PZU.

  • 1 stycznia 2024 roku w skład Rady Nadzorczej wchodzili: Robert Jastrzębski, Paweł Górecki, Agata Górnicka, Marcin Chludziński, Marcin Kubicza, Krzysztof Opolski, Radosław Sierpiński, Józef Wierzbowski, Maciej Zaborowski;
  • 14 lutego 2024 roku Skarb Państwa odwołał ze składu Rady Nadzorczej w drodze pisemnego oświadczenia Pawła Góreckiego;
  • 15 lutego 2024 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PZU odwołało ze składu Rady Nadzorczej Roberta Jastrzębskiego, Agatę Górnicką, Marcina Chludzińskiego, Krzysztofa Opolskiego, Radosława Sierpińskiego, Józefa Wierzbowskiego, Macieja Zaborowskiego oraz powołało w skład Rady Nadzorczej następujące osoby: Michała Bernaczyka, Anitę Elżanowską, Filipa Gorczycę, Michała Jonczynskiego, Andrzeja Kaletę, Małgorzatę Kurzynogę, Annę Machnikowską, Wojciecha Olejniczaka, Adama Uszpolewicza;

Na 20.03.2024 roku Rada Nadzorcza PZU liczyła 10 osób.

Funkcja Komitet Audytu Komitet Nominacji
i Wynagrodzeń
Komitet Strategii
Marcin Kubicza przewodniczący RN,
niezależny
Małgorzata Kurzynoga wiceprzewodniczący RN,
niezależny
X
Anna Machnikowska sekretarz RN,
niezależny
X
Michał Bernaczyk członek RN,
niezależny
Anita Elżanowska członkini RN,
niezależny
X
Filip Gorczyca członek RN X X
Michał Jonczynski członek RN,
niezależny
X
Andrzej Kaleta członek RN,
niezależny
X X
Wojciech Olejniczak członek RN,
niezależny
X
Adam Uszpolewicz członek RN,
niezależny
X X  

X – przewodniczący, X – członek

  • 23 lutego 2024 roku Rada Nadzorcza delegowała:
    • Anitę Elżanowską do czasowego wykonywania czynności Prezesa Zarządu PZU, do czasu powołania Prezesa Zarządu, jednak na okres nie dłuższy niż 3 miesiące,
    • Michała Bernaczyka do czasowego wykonywania czynności Członka Zarządu na okres 3 miesięcy.

Życiorysy członków Rady Nadzorczej

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2004) oraz Instytutu Stosunków Międzynarodowych (2002) tej samej uczelni. Uczestnik programu Executive Doctor of Business Administration w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk (2012-2014). Ukończył aplikację prokuratorską zakończoną zdanym egzaminem prokuratorskim w 2008 roku. Od 2008 roku jest wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Kielcach a od 2009 na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Posiada wieloletnie doświadczenie i praktykę w zarządzaniu obszarami w dużych podmiotach, w których realizowane są procesy wsparcia i obsługi prawnej jak również nadzoru korporacyjnego, w tym w grupie kapitałowej, w skład której wchodziły podmioty sektorów: bankowego, emerytalnego, ubezpieczeń majątkowych oraz ubezpieczeń na życie oraz w podmiotach sektora finansów publicznych odpowiedzialnych za gospodarkę środkami z budżetu państwa.

Radca prawny i profesor Uniwersytetu Wrocławskiego zatrudniony w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii. Ukończył studia magisterskie prawa, zaś w 2007 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych, a w 2015 r. doktora habilitowanego. Jego zainteresowania badawcze obejmują problematykę porównawczego prawa konstytucyjnego, w szczególności wpływ postępu technologicznego na instytucja prawa konstytucyjnego (tzw. cyfrowy konstytucjonalizm), ochronę informacji w prawie publicznym i prywatnym, wolność uzyskiwania i rozpowszechniania informacji, wpływ państwa na ustrój społeczno-gospodarczy i publicznoprawne formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Ukończył aplikację radcowską w Okręgowej Izba Radców Prawnych we Wrocławiu (aplikacja radcowska odbyta w latach 2007-2011, nr wpisu WR-2139) i praktykuje we wrocławskiej Kancelarii Szostek, Bar i Partnerzy, zajmując się obsługą prawną podmiotów administracji publicznej, przedsiębiorców. Jego specjalizacja obejmuje zagadnienia związane z dostępem do danych, ich ponownym wykorzystywaniem, świadczeniem usług cyfrowych, ochroną danych osobowych. Wykonuje zastępstwo procesowe skarżących w postępowaniach sądowych, sądowoadministracyjnym przed Trybunałem Konstytucyjnym i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Jest ekspertem zewnętrznym Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W latach 2013-2015 pełnił funkcji stałego doradcy Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.

Jest wielokrotnym laureatem indywidualnych i zespołowych nagród Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego dla nauczycieli akademickich za oryginalne i twórcze osiągnięcie naukowe.

Pełnił funkcję wykonawcy w krajowych i międzynarodowych projektach badawczych oraz jest autorem licznych publikacji naukowych w formie monografii, komentarzy i artykułów naukowych opublikowanych w Polsce i zagranicą.

Adwokatka, ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.

Posiada ponad 23 – letnie doświadczenie zawodowe w zakresie świadczenia usług doradztwa prawnego oraz w administracji publicznej.

W ramach własnej kancelarii adwokackiej świadczy usługi doradztwa prawnego odnoszące się m.in. do procedur zakupowych, obsługi korporacyjnej oraz umów. Świadczyła usługi dla przedsiębiorców, w tym największych spółek z udziałem skarbu państwa, międzynarodowych korporacji jak i podmiotów z sektora MŚP, uczelni wyższych, samorządów i jednostek administracji.

Wspiera przedsiębiorców w opracowaniu / weryfikacji oraz stosowaniu transparentnych, konkurencyjnych procedur. Łączy prawne aspekty stosowania procedur z realizacją celów biznesowych procesu zakupowego.

Sporządza / weryfikuje projekty umów, a także doradza na etapie realizacji umów. Obsługuje spory sądowe i pozasądowe.

Obsługuje projekty współfinansowane ze środków UE, w tym świadczy usługi na etapie kontroli tych projektów.

Prowadziła projekty jako ekspert Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBRD).

Były Wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych odpowiedzialny za kontrolę oraz współpracę międzynarodową.

Były Dyrektor Biura Przetargów Operatora Logistycznego Paliw Płynnych Sp. z o.o., gdzie opracowała i wdrożyła wewnętrzne procedury zakupowe oraz odpowiadała za procesy zakupowe i inwestycyjne.

W latach 2000-2007 pracowała w Urzędzie Zamówień Publicznych, początkowo w Departamencie Prawnym, a następnie, w latach 2004 – 2007, na stanowisku Dyrektora Departamentu Kontroli, w tym od 2003 roku urzędnik służby cywilnej.

Były wykładowca akademicki w Szkole Głównej Handlowej (studia podyplomowe z zakresu zarządzania funduszami UE) oraz na Wydziale Prawa SWPS.

Prelegent wielu konferencji, w tym międzynarodowych.

Autorka wielu publikacji dotyczących zamówień publicznych.

Członek Zarządu Stowarzyszenia Niezależnych Członków Rad Nadzorczych. Reprezentuje Stowarzyszenie w ecoDa, organizacji „parasolowej” zrzeszającej wiodące organizacje dyrektorów z całej Europy. Członek Rad Nadzorczych spółek: CCC, Ferro, Develia, Artifex Mundi oraz VanKing Celkar Group. Przewodniczący Komitetów Audytu w CCC i Develia oraz Członek Komitetów Audytu w Ferro i Artifex Mundi. W latach 2020-2021 Członek Rady Nadzorczej Protektor, a w latach 2017-2019 Przewodniczący Rady Nadzorczej Alior TFI.

W latach 2017-2019 Wiceprezes Zarządu i CFO Alior Banku. Następnie, w latach 2020-2021 Członek Zarządu funduszu private equity Luma Holding Ltd. Wcześniej, w latach 2016-2017, pełnił funkcję Senior Investment Director w Grupie Medicover, gdzie odpowiadał m.in. za pierwszą ofertę publiczną akcji zakończoną debiutem na Giełdzie w Sztokholmie. W latach 2004-2016 był związany z międzynarodową firmą doradczą PwC, gdzie od 2011 r., jako Wicedyrektor, odpowiadał za usługi w zakresie rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jest absolwentem programów menedżerskich na Harvard Business School i Singularity University oraz kierunku Finanse i Bankowość w Szkole Głównej Handlowej. Posiada uprawnienia biegłego rewidenta oraz certyfikat ACCA (FCCA).

Tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim. Natomiast studia podyplomowe o specjalności bankowość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Dodatkowo ukończył także studia MBA Executive Master of Business Administration na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, studia w Wolnym Uniwersytecie w Berlinie oraz germanistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Karierę zawodową rozpoczynał w Berliner Banku, następnie piastował stanowisko Wiceprezesa w Bankgesellschaft Berlin (Polska). Współtworzył bank internetowy– Inteligo.

Pracował w Polskim Koncernie Naftowym Orlen oraz jako Wiceprezes w Orlen Deutschland. Z Orlenu przeszedł do centrali Deutsche Bank-u we Frankfurcie nad Menem, a stamtąd wrócił do Warszawy, gdzie objął stanowisko szefa departamentu kadr Grupy PZU.

W latach 2011-2016 był członkiem zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a następnie zarządzał podmiotami leczniczymi.

Profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor zwyczajny, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu od 2016 r., kierownik Katedry Zarządzania Strategicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

W pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami zarządzania strategicznego, strategii konkurencji i przedsiębiorczości. Autor ponad 200 publikacji naukowych, w większości na temat zarządzania strategicznego, tj. „Realizacja strategii” wyd. PWE 2013 rok. Doradca w procesach zarządzania strategicznego w przedsiębiorstwach (tj.: ABB, ALSTOM, DIJO oraz jednostkach samorządu terytorialnego (tj.: Gmina Bierutów, Bystrzyca Kłodzka, Wrocław, Powiat Sieradz).

Członek Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN. Przewodniczący Rady Nadzorczej Impel S.A., Przewodniczący Kapituły Konkursu „Dolnośląski GRYF – Nagroda Gospodarcza”, członek Kapituły Konkursu „Młode Talenty” Stowarzyszenia Dolnośląskiego Klubu Kapitału.

Doktor habilitowana nauk prawnych, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, radca prawny.

Jest prawniczką z kilkunastoletnim doświadczeniem łączącym naukę z praktyką – profesorem w Katedrze Europejskiego, Międzynarodowego i Zbiorowego Prawa Pracy UŁ oraz radcą prawnym. Specjalizuje się w indywidualnym i zbiorowym prawie pracy, prawie Unii Europejskiej oraz nowych technologiach.

Absolwentka dwóch kierunków 5-letnich studiów magisterskich – prawa oraz administracji. W latach 2006-2010 odbyła stacjonarne studia doktoranckie w Katedrze Prawa Europejskiego UŁ. W 2010 r. uzyskała stopień doktora nauk prawnych, a w 2019 r. doktora habilitowanego nauk prawnych. Od 2020 r. jest profesorem Uniwersytetu Łódzkiego. Jest partnerką w kancelarii prawnej świadczącej pomoc prawną na rzecz największych podmiotów gospodarczych i instytucji publicznych w zakresie polskiego oraz europejskiego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

W 2023 r. została zaliczona do „25 najwybitniejszych prawniczek w biznesie” przez Forbes Women.

Autorka ponad 70 publikacji naukowych i kilkudziesięciu opracowań publicystycznych. Wielokrotnie nagradzana, m.in. w latach 2015-2018 Laureatka Stypendium Ministra dla Wybitnych Młodych Naukowców.

Od 2011 r. wchodzi w skład międzynarodowego zespołu, publikującego wyniki badań w International Labour Law Reports oraz należy do International Society for Labour and Social Security Law. Odbyła pobyty studyjne na Uniwersytecie Amsterdamskim, Uniwersytecie Wiedeńskim, Uniwersytecie w Santiago de Compostela oraz Uniwersytecie w Bergamo.

Doradza pracodawcom oraz instytucjom publicznym. Reprezentuje klientów korporacyjnych w postępowaniach sądowych w obszarze prawa pracy oraz prowadzi negocjacje ze związkami zawodowymi. Ma doświadczenie w wewnętrznych postępowaniach wyjaśniających oraz audytach prawnych. Dokonuje analizy i sporządza ekspertyzy prawne dotyczące wybranych regulacji prawa polskiego oraz unijnego w zakresie zapewnienia zgodności prowadzonej działalności.

Absolwentka kierunku prawo na Uniwersytecie Gdańskim, doktor nauk prawnych (2000 r.), następnie doktor habilitowany nauk prawnych (2011 r.), aplikacja sądowa (egzamin sędziowski 1994 r.), aplikacja radcowska (egzamin radcowski i wpis na listę radców prawnych 1996 r.)

Od 2012 roku kierownik Katedry postępowania cywilnego na Uniwersytecie Gdańskim, w latach 2012-2019 prorektor ds. kształcenia, w latach 2021-2024 członek Rady Uczelni Uniwersytetu Gdańskiego.

Wykonuje także zawód radcy prawnego, od 2022 roku jest też arbitrem Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej RP, od 2004 roku pełni funkcje w radach nadzorczych spółek kapitałowych, w tym realizowanych w formie partnerstwa publiczno-prywatnego.

W latach 2020-2022 członek (w 2022 roku – przewodnicząca) Komitetu Polityki Naukowej.

Doktor nauk ekonomicznych (praca obroniona w 2007 roku w Zakładzie Prawa i Finansów) SGGW.

Od 2015 roku związany z sektorem finansowym, najpierw jako Doradca Prezesa NBP, a następnie w latach 2016- 2019 na stanowisku Dyrektora Departamentu Biznesu Agro w Alior Bank S.A.

Od 2019 roku związany z Grupą mBank S.A. (Pion Bankowości Inwestycyjnej).

W latach 2015-2016 Doradca Rządu Ukrainy w obszarze wsparcia reformy spółek rolno-spożywczych oraz zmian instytucjonalnych Ministerstwa Rolnictwa i jego agend. W latach 2003-2005 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedzialny za wprowadzenie Polski do systemu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji (2009- 2014): członek Komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) i Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI). Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej (2001-2009).

Prywatnie zapalony sportowiec (m.in. 9 maratonów oraz Ironman). W latach 2013-2016 Prezes Polskiego Związku Triathlonu i Członek Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Posiada 30 letnie doświadczenie w sektorze usług finansowych, w tym ponad 20 lat w roli prezesa spółek ubezpieczeniowych w Polsce i zagranicą.

W latach 2007 – 2022 stał na czele brytyjskiej grupy ubezpieczeniowo-inwestycyjnej Aviva w Polsce. Wcześniej związany z amerykańską grupą Nationwide, gdzie pełnił rolę prezesa towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce i Luksemburgu. Pracował również jako dyrektor do spraw rozwoju w oddziale General Electric Capital w Londynie, a także jako biegły rewident i konsultant w firmie Price Waterhouse w Warszawie i Londynie.

Zasiadał w licznych radach nadzorczych spółek ubezpieczeniowych i inwestycyjnych m.in. w Polsce, Luksemburgu, Francji, Turcji i na Litwie.

Obecnie pełni rolę doradcy Polsko Brytyjskiej Izby Handlowej oraz zasiada w radzie nadzorczej Fundacji WWF Polska.

Absolwent Uniwersytetu w Kopenhadze. Posiada certyfikat ACCA. Jest członkiem Rady Ekonomicznej British Chambers of Commerce.

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, dokonując zmian składu Rady Nadzorczej, potwierdziło odpowiedniość indywidualną nowo powołanych członków Rady Nadzorczej

Kryteria niezależności określone w Dobrych Praktykach Spółek Notowanych na GPW spełniali: Michał Bernaczyk, Anita Elżanowska, Michał Jonczynski, Andrzej Kaleta, Marcin Kubicza, Małgorzata Kurzynoga, Anna Machnikowska, Wojciech Olejniczak oraz Adam Uszpolewicz. Weryfikacja została przeprowadzona na podstawie oświadczeń złożonych przez członków Rady Nadzorczej Treść oświadczeń odwołuje się do kryteriów niezależności wskazanych enumeratywnie w art. 129 ust. 3 ustawy z 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.

Osoby zasiadające w Radzie Nadzorczej PZU posiadały zróżnicowane wyksztalcenie, wiedzę ekspercką, wysoki poziom kwalifikacji, kompetencji i doświadczenia zawodowego przedstawione w rozdziale 7.5.3. Polityka różnorodności. Zapewniają odpowiedni poziom kolegialnego sprawowania nadzoru nad wszystkimi obszarami działalności PZU oraz gwarantują szeroką i wszechstronną reprezentację poglądów w zakresie oceny pracy Zarządu i funkcjonowania PZU.

Do kompetencji Rady Nadzorczej należy sprawowanie stałego nadzoru nad działalnością bieżącą i rozwojem PZU we wszystkich dziedzinach, w tym także w zakresie identyfikacji i zarządzania wpływem organizacji na gospodarkę, środowisko i ludzi.

Do kompetencji Rady Nadzorczej należy w szczególności:

  • ocena sprawozdania Zarządu z działalności i sprawozdania Zarządu PZU z działalności Grupy Kapitałowej PZU oraz sprawozdania finansowego PZU i skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej PZU za ubiegły rok obrotowy w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak i ze stanem faktycznym;
  • ocena wniosków Zarządu dotyczących podziału zysku;
  • składanie Walnemu Zgromadzeniu corocznego pisemnego sprawozdania Rady Nadzorczej za ubiegły rok obrotowy, uwzględniającego w szczególności wyniki oceny, o której mowa w punktach powyżej;
  • zatwierdzenie sprawozdania na temat wypłacalności i kondycji finansowej PZU oraz sprawozdania na temat wypłacalności i kondycji finansowej Grupy Kapitałowej PZU;
  • wybór firmy audytorskiej do przeprowadzania obowiązkowych badań sprawozdań finansowych oraz sprawozdania na temat wypłacalności i kondycji, ponadto przeglądów sprawozdań finansowych zgodnie z obowiązkami wynikającymi z obowiązujących przepisów prawa;
  • zatwierdzanie opracowanych przez Zarząd wieloletnich planów rozwoju PZU (strategii) oraz rocznych planów finansowych;
  • rozpatrywanie i opiniowanie spraw wnoszonych przez Zarząd pod obrady Walnego Zgromadzenia;
  • sporządzanie corocznie sprawozdania o wynagrodzeniach członków Zarządu i Rady Nadzorczej;
  • zawieranie, rozwiązywanie i zmiana umów z członkami Zarządu oraz ustalenie zasad ich wynagradzania i wynagrodzeń;
  • powoływanie, zawieszanie oraz odwoływanie prezesa Zarządu, członków Zarządu lub całego Zarządu, jak również podejmowanie decyzji o ustaniu takiego zawieszenia;
  • zatwierdzanie regulaminu Zarządu;
  • udzielenie zgody na zawarcie przez PZU istotnej transakcji z podmiotem powiązanym.

Rada Nadzorcza uchwala Regulamin Rady Nadzorczej określający jej organizację i sposób wykonywania czynności. Posiedzenia Rady Nadzorczej odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. Pracami Rady Nadzorczej kieruje Przewodniczący Rady Nadzorczej. Członkowie Rady Nadzorczej mogą uczestniczyć w posiedzeniu Rady Nadzorczej przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Rada Nadzorcza może delegować swoich członków do samodzielnego pełnienia określonych czynności nadzorczych oraz powoływać w tym celu czasowe komisje. Zakres czynności delegowanego członka Rady i komisji określa uchwała Rady Nadzorczej.

Uchwały Rady Nadzorczej zapadają bezwzględną większością głosów. W przypadku równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady. Uchwały mogą być podejmowane zarówno przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, jak i w trybie pisemnym. Ponadto Statut przewiduje możliwość oddania głosu na piśmie za pośrednictwem innego członka Rady.

Rada podejmuje uchwały w głosowaniu jawnym. Tajne głosowanie należy zarządzić na wniosek choćby jednego z członków Rady Nadzorczej.

W posiedzeniach Rady Nadzorczej mogą uczestniczyć bez prawa głosu zaproszeni przez Radę członkowie Zarządu, wskazani przez Zarząd pracownicy PZU właściwi dla poruszanej na posiedzeniu sprawy, a także inne zaproszone osoby. W określonych celach Rada Nadzorcza może również zaprosić na wspólne posiedzenie członków Zarządu lub Rady Nadzorczej innych spółek z Grupy PZU. Członkowie Rady Nadzorczej mogą ponadto, za zgodą Rady, dobrać sobie nie więcej niż jednego doradcę uprawnionego do udziału z głosem doradczym w posiedzeniach poświęconych raportom i sprawozdaniom finansowym, pod warunkiem zachowania przez taką osobę poufności i podpisania oświadczenia o zobowiązaniu do zachowania poufności.

W celu prawidłowego wykonywania czynności nadzorczych Rada Nadzorcza może powoływać stałe lub doraźne komitety, których kompetencje, skład i tryb pracy określa uchwalony przez Radę regulamin danego komitetu. Rada i powołane przez nią komitety mogą korzystać z usług ekspertów i firm doradczych.

W ramach Rady Nadzorczej funkcjonują następujące komitety:

  • Komitet Audytu;
  • Komitet Nominacji i Wynagrodzeń;
  • Komitet Strategii.

W celu wykonania swoich obowiązków Rada Nadzorcza może badać wszystkie dokumenty spółki, dokonywać rewizji stanu majątku spółki oraz żądać od zarządu, prokurentów i osób zatrudnionych w spółce na podstawie umowy o pracę lub wykonujących na rzecz spółki w sposób regularny określone czynności na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia albo innej umowy o podobnym charakterze sporządzenia lub przekazania wszelkich informacji, dokumentów, sprawozdań lub wyjaśnień dotyczących spółki, w szczególności jej działalności lub majątku. Przedmiotem żądania mogą być również posiadane przez organ lub osobę obowiązaną informacje, sprawozdania lub wyjaśnienia dotyczące spółek zależnych oraz spółek powiązanych.

Komitet Audytu został powołany uchwałą Rady Nadzorczej 3 czerwca 2008 roku.

W skład Komitetu wchodzi co najmniej trzech członków. Co najmniej jeden członek Komitetu Audytu powinien posiadać kwalifikacje w dziedzinie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych. Dodatkowo większość członków Komitetu Audytu, w tym przewodniczący, powinna spełniać kryteria niezależności określone w ustawie z 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym (członek niezależny) dotyczące m.in. zawodowych powiązań lub pokrewieństwa zwłaszcza z osobami zarządzającymi PZU i podmiotami z Grupy PZU albo je nadzorującymi. Szczegółowe zadania i zasady powoływania i funkcjonowania Komitetu Audytu określa uchwała Rady Nadzorczej, która przy wyborze jego członków bierze pod uwagę kompetencje i doświadczenie kandydatów w zakresie spraw powierzonych Komitetowi.

Komitet Audytu jest powoływany w celu zwiększenia efektywności czynności nadzorczych Rady w zakresie badania prawidłowości sprawozdawczości finansowej oraz efektywności systemu kontroli wewnętrznej, w tym audytu wewnętrznego i systemu zarządzania ryzykiem. Komitet Audytu może ponadto wnioskować do Rady Nadzorczej o zlecenie określonych czynności kontrolnych w PZU, których wykonawcą może być jednostka wewnętrzna lub podmiot zewnętrzny.

PZU uwzględnia Dobre Praktyki dla jednostek zainteresowania publicznego dotyczące zasad powołania, składu i funkcjonowania komitetu audytu, opublikowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego 24 grudnia 2019 roku.

Zakres działania Komitetu Audytu obejmuje:

  • monitorowanie procesu sprawozdawczości finansowej PZU;
  • monitorowanie skuteczności systemów kontroli wewnętrznej i systemów zarządzania ryzykiem oraz audytu wewnętrznego, w tym w zakresie sprawozdawczości finansowej;
  • monitorowanie wykonywania czynności rewizji finansowej w PZU, w szczególności przeprowadzania przez firmę audytorską badania, z uwzględnieniem wszelkich wniosków i ustaleń Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego wynikających z kontroli przeprowadzonej w firmie audytorskiej;
  • ocenę niezależności biegłego rewidenta i firmy audytorskiej;
  • doradztwo i czynności opiniodawcze w zakresie kompetencji Rady Nadzorczej w odniesieniu do czynności określonych w czterech powyższych punktach oraz w zakresie, w jakim zezwalają na to powszechnie obowiązujące przepisy prawa i wewnętrzne regulacje PZU;
  • przedstawianie Radzie Nadzorczej rekomendacji dotyczącej wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania i przeglądu sprawozdania finansowego;
  • kontrolowanie i monitorowanie niezależności biegłego rewidenta i firmy audytorskiej, w tym wyrażanie zgody na świadczenie przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, a także powiązane z nią podmioty i członka sieci firmy audytorskiej usług dozwolonych w PZU lub podmiotach grupy kapitałowej PZU, po przeprowadzeniu oceny zagrożeń i zabezpieczeń niezależności biegłego rewidenta i firmy audytorskiej oraz weryfikacji limitu wynagrodzeń za świadczone usługi;
  • informowanie Rady Nadzorczej o wynikach badania i przeglądu oraz wyjaśnianie, w jaki sposób badanie przyczyniło się do rzetelności sprawozdawczości finansowej w PZU i grupie kapitałowej PZU, a także jaka była rola Komitetu w procesie badania;
  • opracowywanie polityki wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania;
  • opracowywanie polityki świadczenia usług dozwolonych przez firmę audytorską przeprowadzającą badanie, powiązane z nią podmioty i członka sieci firmy audytorskiej;
  • określanie procedury wyboru firmy audytorskiej;
  • przedkładanie zaleceń mających na celu zapewnienie rzetelności procesu sprawozdawczości finansowej w PZU;
  • nadzorowanie funkcji zgodności z przepisami;
  • monitorowanie wprowadzania zmian w PZU w związku z rekomendacjami wydanymi przez kluczowego biegłego rewidenta, Biuro Audytu Wewnętrznego (w odniesieniu do kwestii sporządzania sprawozdań finansowych), Radę Nadzorczą lub Komitet.

Skład i zmiany w składzie Komitetu Audytu w okresie 1 stycznia 2023 – 31 grudnia 2023

Skład Komitetu Audytu
1 stycznia 2023 roku 15 czerwca 2023 roku 31 grudnia 2023 roku
Funkcja
Przewodniczący Krzysztof Opolski Krzysztof Opolski Krzysztof Opolski
Członek Marcin Chludziński Marcin Chludziński Marcin Chludziński
Członek Robert Śnitko
Członek Paweł Górecki Paweł Górecki
Członek Piotr Wachowiak
Członek Marcin Kubicza Marcin Kubicza
Członek Maciej Zaborowski

Wiedza, umiejętności i doświadczenie członków Komitetu Audytu wraz ze sposobem ich nabycia

W okresie 1 stycznia 2023 roku – 14 czerwca 2023 roku

Wszyscy członkowie Komitetu Audytu złożyli oświadczenie o niezależności w rozumieniu art. 129 ust. 3 o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz o posiadaniu wiedzy i umiejętności z zakresu branży, w której działa PZU.

Krzysztof Opolski, Marcin Chludziński, Robert Śnitko i Piotr Wachowiak zostali wskazani jako członkowie posiadający kwalifikacje w dziedzinie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych. Członkowie Komitetu Audytu łącznie posiadają wiedzę i umiejętności z zakresu branży ubezpieczeniowej, które wynikają m.in. z wykształcenia, doświadczenia zawodowego i sprawowanych funkcji. Krzysztof Opolski, w Radzie Nadzorczej PZU od 24 maja 2019 roku, jest profesorem dr hab. nauk ekonomicznych. Były wieloletni kierownik Katedry Bankowości, Finansów i Rachunkowości Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2009-2010 kierował zespołem doradców strategicznych prezesa Narodowego Banku Polskiego. Ma wieloletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych i nadzorczych w spółkach prawa handlowego. Był członkiem Rady Nadzorczej Banku Handlowego w Warszawie SA, AXA Polska SA i Centrum Giełdowego SA.

Marcin Chludziński, w Radzie Nadzorczej PZU od 7 stycznia 2016 roku. Menedżer, Prezes Zarządu Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA. W latach 2018-2022 Prezes KGHM Polska Miedź SA, od 2016- 2018 Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu SA, wcześniej zasiadał w zarządach oraz organach nadzoru spółek prawa handlowego. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w rozwoju strategicznym oraz transformacji biznesowej. Ukończył program Advanced Management Program (AMP) w IESE Business School w Barcelonie.

Robert Śnitko, był członkiem Rady Nadzorczej PZU od 12 kwietnia 2017 roku do 7 czerwca 2023 roku1 (w Komitecie Audytu od 27 marca 2019 roku do 7 czerwca 2023 roku), jest doktorem nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, nauczycielem akademickim i członkiem International Institute for Strategic Studies. Absolwent London School of Economics and Political Science, University of London, School of Oriental and African Studies, University of London i Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej.

Piotr Wachowiak, był członkiem Rady Nadzorczej PZU od 1 września 2022 roku do 7 czerwca 2023 roku2 (w Komitecie Audytu od 23 listopada 2022 roku do 7 czerwca 2023 roku), jest dr hab. nauk ekonomicznych. Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (Szkoła Główna Handlowa) na Wydziale Handlu Wewnętrznego. Obecnie rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz dyrektor Instytutu Zarządzania. Pełni również funkcję: Wiceprzewodniczącego Komitetu Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk, Wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych oraz Przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich.

Maciej Zaborowski, w Radzie Nadzorczej PZU od 7 stycznia 2016 roku (w Komitecie Audytu od 18 września 2017 roku do 14 czerwca 2023 roku), jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim, studiów podyplomowych z zakresu prawa 1, 2)Mandaty członków Rady Nadzorczej wygasły 7 czerwca 2023 roku, tj. z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe PZU za 2022 rok własności intelektualnej oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa dowodowego. Ukończył również Harvard Law School (ALP), Center for American Law Studies oraz Leadership Academy for Poland. Adwokat, ekspert Ministerstwa Sprawiedliwości oraz stały mediator Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Wykładowca akademicki. Partner Zarządzający w Kancelarii Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. Od lutego 2018 roku członek Trybunału Stanu. Wielokrotnie nagradzany w polskich i międzynarodowych konkursach i rankingach prawniczych. Posiada doświadczenie w zakresie nadzoru właścicielskiego jako członek rad nadzorczych spółek kapitałowych.

W okresie 15 czerwca 2023 roku – 31 grudnia 2023 roku

Wszyscy członkowie Komitetu Audytu złożyli oświadczenie o niezależności w rozumieniu art. 129 ust. 3 o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz o posiadaniu wiedzy i umiejętności z zakresu branży, w której działa PZU.

Krzysztof Opolski oraz Marcin Chludziński zostali wskazani jako członkowie posiadający kwalifikacje w dziedzinie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych.

Krzysztof Opolski, Marcin Chludziński oraz Paweł Górecki zostali wskazani jako członkowie posiadający wiedzę i umiejętności z zakresu branży ubezpieczeniowej, które wynikają m.in. z wykształcenia, doświadczenia zawodowego i sprawowanych funkcji.

Wiedza, umiejętności i doświadczenie wraz ze sposobem ich nabycia Krzysztofa Opolskiego i Marcina Chludzińskiego zostały opisane powyżej.

Paweł Górecki, w Radzie Nadzorczej PZU od 8 lutego 2017 roku. Doktor nauk prawnych i radca prawny. Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Studiów Doktoranckich. Uczestnik wielu kursów i szkoleń z zakresu prawa dowodowego, cywilnego i karnego oraz zarządzania podmiotami publicznymi. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa wydanych w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Specjalizuje się w prawie spółek, rynku kapitałowym oraz w stosowaniu procedur sądowych i administracyjnych. Członek rad nadzorczych w spółkach kapitałowych. Aktualnie Wiceprezes Zarządu KDPW S.A. oraz Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej ARP Leasing Sp. z.o.o.

Marcin Kubicza, w Radzie Nadzorczej PZU od 7 czerwca 2023 roku. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2004) oraz Instytutu Stosunków Międzynarodowych (2002) tej samej uczelni. Uczestnik programu Executive Doctor of Business Administration w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk (2012-2014). Ukończył aplikację prokuratorską zakończoną zdanym egzaminem prokuratorskim w 2008 roku. Od 2008 roku jest wpisany na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Kielcach a od 2009 na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie i praktykę w zarządzaniu obszarami w dużych podmiotach, w których realizowane są procesy wsparcia i obsługi prawnej jak również nadzoru korporacyjnego, w tym w grupie kapitałowej, w skład której wchodziły podmioty sektorów: bankowego, emerytalnego, ubezpieczeń majątkowych oraz ubezpieczeń na życie oraz w podmiotach sektora finansów publicznych odpowiedzialnych za gospodarkę środkami z budżetu państwa.

Skład i zmiany w składzie Komitetu Audytu w okresie 1 stycznia 2024 – 20 marca 2024

Skład Komitetu Audytu
1 stycznia 2024 roku 23 lutego 2024 roku 20 marca 2024 roku
Funkcja
Przewodniczący Krzysztof Opolski Adam Uszpolewicz Adam Uszpolewicz
Członek Marcin Chludziński Filip Gorczyca Filip Gorczyca
Członek Paweł Górecki Michał Jonczynski Michał Jonczynski
Członek Marcin Kubicza Andrzej Kaleta Andrzej Kaleta

 

Wiedza, umiejętności i doświadczenie członków Komitetu Audytu wraz ze sposobem ich nabycia

Adam Uszpolewicz, Michał Jonczynski oraz Andrzej Kaleta złożyli oświadczenie o niezależności w rozumieniu art. 129 ust. 3 o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Filip Gorczyca złożył oświadczenie o posiadaniu wiedzy z zakresu branży, w której działa PZU, a Adam Uszpolewicz oraz Michał Jonczynski złożyli oświadczania o posiadaniu wiedzy i umiejętności z zakresu branży, w której działa PZU.

Adam Uszpolewicz, Filip Gorczyca oraz Michał Jonczynski zostali wskazani jako członkowie posiadający kwalifikacje w dziedzinie rachunkowości lub badania sprawozdań finansowych.

Adam Uszpolewicz, w Radzie Nadzorczej PZU od 15 lutego 2024 roku, posiada 30-letnie doświadczenie w sektorze usług finansowych, w tym ponad 20 lat w roli prezesa spółek ubezpieczeniowych w Polsce i zagranicą. W latach 2007 – 2022 stał na czele brytyjskiej grupy ubezpieczeniowo-inwestycyjnej Aviva w Polsce. Wcześniej związany z amerykańską grupą Nationwide, gdzie pełnił rolę prezesa towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce i Luksemburgu. Pracował również jako dyrektor do spraw rozwoju w oddziale General Electric Capital w Londynie, a także jako biegły rewident i konsultant w firmie Price Waterhouse w Warszawie i Londynie. Zasiadał w licznych radach nadzorczych spółek ubezpieczeniowych i inwestycyjnych m.in. w Polsce, Luksemburgu, Francji, Turcji i na Litwie. Obecnie pełni rolę doradcy Polsko Brytyjskiej Izby Handlowej oraz zasiada w radzie nadzorczej Fundacji WWF Polska. Absolwent Uniwersytetu w Kopenhadze. Posiada certyfikat ACCA. Jest członkiem Rady Ekonomicznej British Chambers of Commerce.

Filip Gorczyca, w Radzie Nadzorczej PZU od 15 lutego 2024 roku, jest Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Niezależnych Członków Rad Nadzorczych. Reprezentuje Stowarzyszenie w ecoDa, organizacji „parasolowej” zrzeszającej wiodące organizacje dyrektorów z całej Europy. Członek Rad Nadzorczych spółek: CCC, Ferro, Develia, Artifex Mundi oraz VanKing Celkar Group. Przewodniczący Komitetów Audytu w CCC i Develia oraz Członek Komitetów Audytu w Ferro i Artifex Mundi. W latach 2020-2021 Członek Rady Nadzorczej Protektor, a w latach 2017-2019 Przewodniczący Rady Nadzorczej Alior TFI. W latach 2017-2019 Wiceprezes Zarządu i CFO Alior Banku. Następnie, w latach 2020-2021 Członek Zarządu funduszu private equity Luma Holding Ltd. Wcześniej, w latach 2016-2017, pełnił funkcję Senior Investment Director w Grupie Medicover, gdzie odpowiadał m.in. za pierwszą ofertę publiczną akcji zakończoną debiutem na Giełdzie w Sztokholmie. W latach 2004-2016 był związany z międzynarodową firmą doradczą PwC, gdzie od 2011 roku, jako Wicedyrektor, odpowiadał za usługi w zakresie rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest absolwentem programów menedżerskich na Harvard Business School i Singularity University oraz kierunku Finanse i Bankowość w Szkole Głównej Handlowej. Posiada uprawnienia biegłego rewidenta oraz certyfikat ACCA (FCCA).

Michał Jonczynski, w Radzie Nadzorczej PZU od 15 lutego 2024 roku. Tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim. Natomiast studia podyplomowe o specjalności bankowość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Dodatkowo ukończył także studia MBA Executive Master of Business Administration na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, studia w Wolnym Uniwersytecie w Berlinie oraz germanistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Karierę zawodową rozpoczynał w Berliner Banku, następnie piastował stanowisko Wiceprezesa w Bankgesellschaft Berlin (Polska). Współtworzył bank internetowy – Inteligo. Pracował w Polskim Koncernie Naftowym Orlen oraz jako Wiceprezes w Orlen Deutschland. Z Orlenu przeszedł do centrali Deutsche Bank-u we Frankfurcie nad Menem, a stamtąd wrócił do Warszawy, gdzie objął stanowisko szefa departamentu kadr Grupy PZU. W latach 2011-2016 był członkiem zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a następnie zarządzał podmiotami leczniczymi.

Andrzej Kaleta, w Radzie Nadzorczej PZU od 15 lutego 2024 roku. Profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor zwyczajny, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, od 2016 roku, kierownik Katedry Zarządzania Strategicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami zarządzania strategicznego, strategii konkurencji i przedsiębiorczości. Autor ponad 200 publikacji naukowych, w większości na temat zarządzania strategicznego, tj. „Realizacja strategii” wyd. PWE 2013 rok. Doradca w procesach zarządzania strategicznego w przedsiębiorstwach (tj.: ABB, ALSTOM, DIJO oraz jednostkach samorządu terytorialnego (tj.: Gmina Bierutów, Bystrzyca Kłodzka, Wrocław, Powiat Sieradz). Członek Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN. Przewodniczący Rady Nadzorczej Impel S.A., Przewodniczący Kapituły Konkursu „Dolnośląski GRYF – Nagroda Gospodarcza”, członek Kapituły Konkursu „Młode Talenty” Stowarzyszenia Dolnośląskiego Klubu Kapitału.

Komitet Nominacji i Wynagrodzeń został powołany uchwałą Rady Nadzorczej 12 maja 2010 roku.

Liczbę członków Komitetu ustala Rada Nadzorcza i powołuje ich ze swojego grona. W skład Komitetu wchodzi co najmniej jeden członek niezależny.

Komitet Nominacji i Wynagrodzeń jest powoływany w celu zwiększenia efektywności czynności nadzorczych Rady w zakresie kształtowania struktury zarządczej, w tym rozwiązań organizacyjnych, zasad wynagradzania i wynagrodzeń oraz doboru kadry o odpowiednich kwalifikacjach.

Do zadań Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń należy w szczególności opiniowanie oraz przedstawianie Radzie Nadzorczej rekomendacji w zakresie jej decyzji dotyczących:

  • zawierania, rozwiązywania i zmiany umów z członkami Zarządu oraz ustalania zasad ich wynagradzania i wynagrodzeń;
  • ustalania wysokości wynagrodzeń, nagród oraz świadczeń dodatkowych Zarządu;
  • powoływania, zawieszania oraz odwoływania prezesa Zarządu, członków Zarządu lub całego Zarządu, jak również ustania zawieszenia;
  • delegowania członków Rady Nadzorczej do czasowego wykonywania czynności członków Zarządu, którzy zostali odwołani, złożyli rezygnację albo z innych przyczyn nie mogą sprawować swych czynności;
  • oceny odpowiedniości:
    • indywidualnej kandydatów na członków Zarządu, członków Zarządu oraz oceny zbiorowej Zarządu,
    • indywidualnej kandydatów na członków Komitetu Audytu Rady Nadzorczej, członków Komitetu Audytu Rady Nadzorczej oraz oceny zbiorowej Komitetu Audytu Rady Nadzorczej;
  • zatwierdzenia propozycji oceny odpowiedniości indywidualnej kandydatów na członków Rady Nadzorczej, członków Rady Nadzorczej oraz oceny zbiorowej Rady Nadzorczej.

Skład i zmiany w składzie Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń w okresie 1 stycznia 2023 – 31 grudnia 2023

Skład Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń
1 stycznia 2023 roku 13 września 2023 roku 31 grudnia 2023 roku
Funkcja
Przewodniczący Robert Jastrzębski Robert Jastrzębski Robert Jastrzębski
Członek Paweł Górecki Paweł Górecki Paweł Górecki
Członek Agata Górnicka Agata Górnicka Agata Górnicka
Członek Radosław Sierpiński Radosław Sierpiński Radosław Sierpiński
Członek Elżbieta Mączyńska-Ziemacka

 

Skład i zmiany w składzie Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń w okresie 1 stycznia 2024 – 20 marca 2024

Skład Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń
1 stycznia 2024 roku 23 lutego 2024 roku 20 marca 2024 roku
Funkcja
Przewodniczący Robert Jastrzębski Małgorzata Kurzynoga Małgorzata Kurzynoga
Członek Paweł Górecki Michał Bernaczyk Michał Bernaczyk
Członek Agata Górnicka Wojciech Olejniczak Wojciech Olejniczak
Członek Radosław Sierpiński Adam Uszpolewicz Adam Uszpolewicz

Komitet Strategii został powołany uchwałą Rady Nadzorczej 29 lipca 2010 roku.

Liczbę członków Komitetu ustala Rada Nadzorcza i powołuje ich ze swojego grona.

Komitet Strategii jest powoływany w celu zwiększenia efektywności czynności nadzorczych Rady w zakresie opiniowania przedkładanych przez Zarząd dokumentów o charakterze strategicznym (w szczególności strategii rozwoju). Komitet przedstawia Radzie Nadzorczej rekomendacje dotyczące planowanych inwestycji mających istotny wpływ na aktywa PZU.

Do zadań Komitetu Strategii należy w szczególności opiniowanie i przedstawianie Radzie Nadzorczej rekomendacji w zakresie decyzji dotyczących:

  • zatwierdzania opracowanych przez Zarząd wieloletnich planów rozwoju PZU;
  • planowanych inwestycji w PZU i Grupie PZU;
  • zgody na zawarcie przez PZU umowy z subemitentem, o czym mowa w art. 433 § 3 Kodeksu spółek handlowych;
  • zasad nabycia, objęcia lub zbycia udziałów oraz akcji spółek, jak również w sprawie uczestniczenia PZU w innych podmiotach oraz akceptowania wniosków Zarządu w tych sprawach;
  • zgody w sprawie przeniesienia całości lub części portfela ubezpieczeniowego.

Skład i zmiany w składzie Komitetu Strategii w okresie 1 stycznia 2023 – 31 grudnia 2023

Skład Komitetu Strategii
1 stycznia 2023 roku 15 czerwca 2023 roku 31 grudnia 2023 roku
Funkcja
Przewodniczący Robert Śnitko Marcin Kubicza Marcin Kubicza
Członek Marcin Chludziński Marcin Chludziński Marcin Chludziński
Członek Agata Górnicka Agata Górnicka Agata Górnicka
Członek Robert Jastrzębski
Członek Józef Wierzbowski Józef Wierzbowski
Członek Maciej Zaborowski Maciej Zaborowski Maciej Zaborowski

 

Skład i zmiany w składzie Komitetu Strategii w okresie 1 stycznia 2024 – 20 marca 2024

Skład Komitetu Strategii
1 stycznia 2024 roku 23 lutego 2024 roku 20 marca 2024 roku
Funkcja
Przewodniczący Marcin Kubicza Andrzej Kaleta Andrzej Kaleta
Członek Marcin Chludziński Anita Elżanowska Anita Elżanowska
Członek Agata Górnicka Filip Gorczyca Filip Gorczyca
Członek Józef Wierzbowski Anna Machnikowska Anna Machnikowska
Członek Maciej Zaborowski

Działalność Rady Nadzorczej i Komitetów Rady Nadzorczej w 2023 roku

  • 2-12
  • 2-18

W 2023 roku członkowie Rady Nadzorczej poświęcili odpowiednią ilość czasu na wykonywanie swoich obowiązków. Rada Nadzorcza zebrała się na 15 posiedzeniach, na których przyjęła 173 uchwał. Podjęła także 8 uchwał poza posiedzeniami, w trybie pisemnym. Uchwały te obejmowały wszystkie obszary działalności PZU i były zgodne z zakresem funkcji nadzorczych określonych wymogami powszechnie obowiązującego prawa, ustawą z 11 września 2015 roku o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, rekomendacjami KNF, zasadami ładu korporacyjnego, a także opisanych w Statucie PZU i Regulaminie Rady Nadzorczej. Posiedzenia Rady Nadzorczej w 2023 roku odbywały się w formie hybrydowej – część członków Rady uczestniczyła w nich stacjonarnie, a część zdalnie.

Członkowie Rady Nadzorczej w celu kompleksowego sprawowania nadzoru nad działalnością PZU pozostawali w stałym i bezpośrednim kontakcie z Zarządem. Monitorowali sytuację spółki w otoczeniu makroekonomicznym i regulacyjnym. Rada Nadzorcza na bieżąco występowała do Zarządu i otrzymywała wyczerpujące materiały w sprawach objętych porządkiem posiedzeń, a także dotyczące wszystkich innych spraw istotnych dla spółki w związku z prowadzoną działalnością.

Główne obszary działalności Rady Nadzorczej w 2023 roku

  • Rada Nadzorcza monitorowała realizację Strategii Grupy PZU na lata 2021-2024, zarówno realizację KPI jak i postępy we wdrażaniu inicjatyw i projektów strategicznych;
  • Rada zatwierdziła rekalibrację mierników strategii w związku z wdrożeniem standardu rachunkowości MSSF 17 oraz zmianami w otoczeniu makroekonomicznym.
  • Rada Nadzorcza pozostawała w kontakcie z audytorem (KPMG Audyt), omawiając wyniki badania rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy PZU za 2022 rok i rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego PZU za 2022 rok oraz przeglądu skróconego śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy PZU za I półrocze 2023 oraz skróconego śródrocznego jednostkowego sprawozdania PZU za i półrocze 2023 roku, a także badania sprawozdań o wypłacalności i kondycji finansowej PZU i Grupy PZU.
  • Rada dokonała wyboru firmy audytorskiej do badania Sprawozdania o wynagrodzeniach członków Zarządu i Rady Nadzorczej za 2022 rok oraz zapoznawała się z wynikiem tej oceny i przedłożyła sprawozdanie do zaopiniowania Walnemu Zgromadzeniu.
  • Rada Nadzorcza zatwierdziła plan finansowy PZU i Grupy PZU na 2023 rok. Następnie na kolejnych posiedzeniach systematycznie omawiała i oceniała wyniki Grupy PZU oraz poszczególnych pionów biznesowych w odniesieniu do planu finansowego. Zatwierdziła również plan finansowy na 2024 rok.
  • Rada prowadziła bieżącą ocenę bezpieczeństwa finansowego prowadzonej działalności i wyników finansowych PZU i Grupy PZU w oparciu o otrzymane informacje, dotyczące w szczególności:
    • wyników finansowych PZU i Grupy PZU za rok 2022, I półrocze 2023 roku oraz I i III kwartał 2023 roku,
    • udziałów PZU w rynku,
    • programu reasekuracji,
    • adekwatności kapitałowej dla PZU i Grupy PZU,
    • raportów o wykorzystaniu limitów i wartości progowych koncentracji w Konglomeracie Finansowym PZU.
  • Ponadto Rada Nadzorcza m.in.:
    • zatwierdziła sprawozdanie o wypłacalności i kondycji finansowej PZU za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku oraz sprawozdanie o wypłacalności i kondycji finansowej Grupy PZU za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku;
    • pozytywnie zaopiniowała wniosek Zarządu do Walnego Zgromadzenia w sprawie podziału zysku netto PZU za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku.

 

Udział członków w posiedzeniach Rady Nadzorczej, Komitetu Audytu, Komitetu Wynagrodzeń i Nominacji oraz Komitetu Strategii w 2023 roku

Frekwencja na posiedzeniach *
Rady Nadzorczej Komitetu Audytu Komitetu
Wynagrodzeń
i Nominacji
Komitetu Strategii
Robert Jastrzębski 15/15 100% 11/11 100% 2/2 b) 100%
Paweł Górecki 15/15 100% 6/6 a) 100% 11/11 100%
Agata Górnicka 15/15 100% 11/11 100% 4/4 100%
Marcin Chludziński 14/15 93% 11/13 84% 3/4 75%
Marcin Kubicza
(w RN od 7 czerwca 2023)
7/7 100% 6/6 a) 100% 2/2 c) 100%
Krzysztof Opolski 15/15 100% 13/13 100%
Radosław Sierpiński 14/15 93% 9/11 82%
Józef Wierzbowski 14/15 93% 2/2 b) 100%
Maciej Zaborowski 12/15 81% 6/7 86% 2/4 50%
Robert Śnitko
(w RN do 7 czerwca 2023**)
8/8 100% 7/7 100% 2/2 100%
Piotr Wachowiak
(w RN do 7 czerwca 2023**)
5/8 62% 5/7 71%
Elżbieta Mączyńska-Ziemacka
(w RN do 13 września 2023)
12/12 100% 9/9 100%
*) Obecność na posiedzeniach/liczba posiedzeń w trakcie sprawowania mandatu
**) Mandaty członków Rady Nadzorczej wygasły 7 czerwca 2023 roku, tj. z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe PZU za 2022 rok
a) w Komitecie Audytu od 15 czerwca 2023 do 31 grudnia 2023
b) w Komitecie Strategii od 1 stycznia 2023 do 7 czerwca 2023
c) w Komitecie Strategii od 15 czerwca 2023 do 31 grudnia 2023

W zakresie sprawowania nadzoru Rada Nadzorcza była informowana o działalności obszarów: audytu wewnętrznego, zgodności, zarządzania ryzykiem oraz kontroli wewnętrznej. Rada otrzymywała między innymi informacje o wynikach przeprowadzonych audytów i kontroli zewnętrznych oraz stanie realizacji zaleceń pokontrolnych. Prowadziła również przeglądy głównych obszarów ryzyka. Rada otrzymała w szczególności informacje na temat wyników:

  • własnej oceny ryzyka i wypłacalności wraz z podsumowaniem rocznego procesu analizy ryzyk oraz identyfikacji ryzyk kluczowych (ocena ORSA);
  • Badania i Oceny Nadzorczej zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji dokonywanej corocznie przez KNF (ocena BION).

a także:

  • kwartalne raporty o ryzyku, uwzględniające informację na temat zarządzania ryzykiem braku zgodności w PZU i spółkach Grupy PZU;
  • kwartalne sprawozdania audytu wewnętrznego;
  • raporty na temat cyberbezpieczeństwa PZU w obliczu potencjalnych zagrożeń.

Ponadto Rada zatwierdziła:

  • Strategię zarządzania ryzykiem w Grupie PZU
  • Rada Nadzorcza ustaliła cele zarządcze dla członków Zarządu na 2023 rok oraz dokonała oceny realizacji Celów Zarządczych za rok 2022 i zdecydowała o wypłacie Wynagrodzenia Zmiennego Nieodroczonego Członków Zarządu za rok 2022 oraz Wynagrodzenia Zmiennego Odroczonego za lata 2019-2021;
  • Rada Nadzorcza monitorowała koszty umów o usługi prawne, marketingowe, public relations i doradztwa związanego z zarządzaniem, a także udzielała zgód na zawieranie umów sponsoringowych, dotyczących kampanii reklamowych, komunikacji w mediach społecznościowych oraz doradztwa strategicznego;
  • Rada Nadzorcza dokonała oceny wtórnej odpowiedniości indywidualnej Prezesa Zarządu i członków Zarządu oraz członków Rady Nadzorczej i członków Komitetu Audytu a także odpowiedniości indywidualnej kandydatów na członków Rady Nadzorczej nowej kadencji oraz zbiorowej oceny odpowiedniości Rady Nadzorczej i Komitetu Audytu.
  • Rada Nadzorcza prowadziła również przegląd działalności spółek Grupy PZU, w szczególności:
    • spółek ukraińskich z Grupy PZU w związku z trwającym w tym kraju konfliktem zbrojnym,
    • wpływu stanowiska rzecznika TSUE w sprawie kredytów CHF na wyniki banków w Grupie PZU.
  • Rada Nadzorcza zapoznała się z wynikami Badania Zaangażowania Pracowników.

Ponadto Rada wyraziła zgodę na:

  • nabycie udziałów Polski Gaz TUW,
  • nabycie akcji zwykłych UAB „PZU Lietuva gyvybes draudimas” – podmiotu strategicznego, w związku z przymusowym wykupem akcjonariusza mniejszościowego,
  • podwyższenie kapitału zakładowego w spółkach PZU Ukraine i PZU Ukraine Life Insurance.

Na każdym posiedzeniu Rada Nadzorcza otrzymywała również informacje na temat przedmiotu uchwał podejmowanych przez Zarząd oraz istotnych zdarzeń z zakresu prowadzenia spraw spółki, w szczególności w obszarze operacyjnym, inwestycyjnym i kadrowym, także w zakresie podmiotów zależnych.

Najważniejsze kwestie, którymi zajmowały się komitety Rady Nadzorczej.

Komitety Rady Nadzorczej podczas regularnych posiedzeń w 2023 roku w sposób szczegółowy omawiały najważniejsze kwestie z poszczególnych obszarów działalności spółki, które zgodnie z obowiązującymi regulacjami wymagają zatwierdzenia przez Radę Nadzorczą oraz przedstawiały Radzie Nadzorczej informacje o pracach komitetu.

W 2023 roku odbyło się 13 posiedzeń Komitetu Audytu.

Najważniejsze kwestie, którymi Komitet Audytu zajmował się w 2023 roku dotyczyły omówienia:

  • raportu o ryzyku za IV kwartał 2022 roku i pierwsze trzy kwartały 2023 roku;
  • raportu o wykorzystaniu limitu i wartości progowych koncentracji w Konglomeracie Finansowym PZU według stanu na koniec 2022 roku i pierwszych trzech kwartałów 2023 roku;
  • wskaźników Planu Działań Naprawczych Grupy PZU za IV kwartał 2022 r i pierwsze trzy kwartały 2023 roku;
  • wyników własnej oceny ryzyka i wypłacalności PZU i Grupy PZU (ORSA);
  • realizacji Strategii obszaru ryzyka na lata 2021-2024;
  • sprawozdania rocznego z działalności Biura Audytu Wewnętrznego w 2022 roku;
  • wyników kontroli zewnętrznych przeprowadzonych w PZU w 2022 roku;
  • raportu z działalności Biura Audytu Wewnętrznego w IV kwartale 2022 roku i w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku;
  • projektu planu audytu na 2023 rok;
  • wyników finansowych PZU i Grupy PZU za rok 2022, I półrocze 2023 roku oraz I i III kwartał 2023 roku;
  • sprawozdania dodatkowego dla Komitetu Audytu;
  • przejęcia audytu sprawozdań finansowych PZU oraz Grupy PZU przez PricewaterhouseCoopers Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Audyt Sp.k.;

W 2023 roku Komitet wydał rekomendacje dla Rady Nadzorczej w sprawie:

  • zatwierdzenia Planu finansowego PZU SA i Grupy PZU (według MSSF 17) na 2023 rok;
  • zmian Planu finansowego PZU i Grupy PZU (według MSSF 17) na 2023 rok.
  • zmian w Strategii zarządzania ryzykiem w Grupie PZU;
  • oceny sprawozdania o wypłacalności i kondycji finansowej PZU za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku;
  • oceny sprawozdania o wypłacalności i kondycji finansowej Grupy PZU za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku;
  • zmian w Regulaminie Komitetu Audytu Rady Nadzorczej PZU

dokonał oceny:

  • sprawozdania finansowego PZU oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej PZU za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku, a także sprawozdania Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej PZU oraz PZU za rok 2022 wraz ze sprawozdaniem dotyczącym informacji niefinansowych;
  • wniosku Zarządu do Walnego Zgromadzenia w sprawie podziału zysku netto PZU za rok zakończony 31 grudnia 2022 roku.

oraz przyjął sprawozdanie Komitetu Audytu z działalności w 2022 roku.

Komitet Audytu podejmował uchwały w sprawie akceptacji usług dozwolonych świadczonych przez audytora PZU, KPMG Audyt sp. z o.o. sp. k., na rzecz podmiotów z Grupy PZU. Na podstawie analizy oświadczeń złożonych przez przedstawicieli podmiotu wykonującego badanie – KPMG Audyt, Komitet pozytywnie ocenił niezależność biegłego rewidenta i firmy audytorskiej oraz potwierdził, że audytor i PZU przestrzegają wymogów regulacyjnych dotyczących rotacji kluczowego biegłego rewidenta i firmy audytorskiej przeprowadzającej badanie jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania o wypłacalności i kondycji finansowej PZU oraz Grupy Kapitałowej PZU.

W 2023 roku odbyło się 11 posiedzeń Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń.

Najważniejsze kwestie, którymi Komitet Nominacji i Wynagrodzeń zajmował się w 2023 roku dotyczyły:

  • ustalenia Celów Zarządczych członków Zarządu PZU na 2023 rok;
  • wydania rekomendacji dla Rady Nadzorczej PZU w sprawie wyrażenia zgody na wypłatę członkom Zarządu PZU odroczonego wynagrodzenia zmiennego z umowy o świadczenie usług zarządzania za 2019, 2020 i 2021 rok;
  • oceny realizacji Celów Zarządczych za 2022 rok oraz wynagrodzenia zmiennego członków Zarządu PZU za 2022 rok;
  • omówienia sprawozdania Rady Nadzorczej o wynagrodzeniach członków Zarządu i Rady Nadzorczej PZU za rok 2022;
  • omówienia Raportu Zarządu PZU na temat realizacji Polityki wynagradzania członków Zarządu i Rady Nadzorczej PZU za okres od 1 lipca 2022 roku do 30 czerwca 2023 roku;
  • przeprowadzenia oceny odpowiedniości członków Rady Nadzorczej oraz członków Komitetu Audytu PZU (wtórna ocena indywidualna i zbiorowa);
  • oceny odpowiedniości kandydatów na członków Rady Nadzorczej PZU nowej kadencji (ocena indywidualna i zbiorowa);
  • oceny odpowiedniości kandydatów na członków Komitetu Audytu Rady Nadzorczej PZU (ocena indywidualna i zbiorowa);
  • oceny odpowiedniości członków Zarządu PZU (wtórna ocena indywidualna);
  • wydanie rekomendacji dla Rady Nadzorczej PZU w sprawie zmiany Polityki wynagradzania Członków Zarządu i Rady Nadzorczej PZU;
  • wydania rekomendacji dla Rady Nadzorczej PZU w sprawie zmiany Zasad oceny odpowiedniości Rady Nadzorczej i Komitetu Audytu PZU;
  • wydanie rekomendacji dla Rady Nadzorczej PZU w sprawie zmiany Zasad oceny odpowiedniości Zarządu PZU;
  • przeglądu Polityki różnorodności wobec organów PZU;
  • wydania rekomendacji dla Rady Nadzorczej PZU w sprawie zmian Regulaminu Komitetu Nominacji i Wynagrodzeń Rady Nadzorczej PZU.

W 2023 roku odbyły się 4 posiedzenia Komitetu Strategii.

Najważniejsze kwestie, którymi Komitet Strategii zajmował się w 2023 roku dotyczyły:

  • omówienia półrocznych raportów na temat wdrożenia Strategii Grupy PZU na lata 2021-2024;
  • wydania rekomendacji dla Rady Nadzorczej PZU w sprawie zatwierdzenia dokumentu „Wpływ wdrożenia MSSF 17 i zmian w otoczeniu makroekonomicznym na mierniki Strategii Grupy PZU na lata 2021-2024”;
  • wydania rekomendacji dla Rady Nadzorczej PZU w sprawie zmian Regulaminu Komitetu Strategii Rady Nadzorczej PZU.

Walne zgromadzenie i relacje z akcjonariuszami

Walne Zgromadzenie

Walne Zgromadzenie jest najwyższym organem PZU. Uprawnienia Walnego Zgromadzenia, sposób zwoływania i zasady udziału w Walnym Zgromadzeniu określają Kodeks spółek handlowych, Statut PZU oraz Regulamin Walnego Zgromadzenia.

Walne Zgromadzenie obraduje w formie:

  • Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia (ZWZ), które powinno odbyć się w ciągu sześciu miesięcy od upływu każdego roku obrotowego;
  • Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia (NWZ), które jest zwoływane w przypadkach określonych w powszechnie obowiązujących przepisach prawa oraz w Statucie.

Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd. Rada Nadzorcza może zwołać Walne Zgromadzenie, w tym w trybie zwyczajnym, jeżeli Zarząd nie zwoła go w terminie ustawowym oraz w trybie nadzwyczajnym, jeżeli zwołanie go uzna za wskazane. W przypadkach określonych w Kodeksie spółek handlowych prawo zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia lub żądania jego zwołania przysługuje również akcjonariuszom.

Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy podejmowanie uchwał w szczególności w sprawach:

  • rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania Zarządu z działalności PZU i Grupy PZU oraz jednostkowego i skonsolidowanego sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy (ZWZ);
  • podziału zysku lub pokrycia straty (ZWZ);
  • udzielenia absolutorium poszczególnym członkom organów PZU z wykonania przez nich obowiązków (ZWZ);
  • powołania i odwołania członków Rady Nadzorczej, z zastrzeżeniem osobistego uprawnienia Skarbu Państwa do powołania i odwołania jednego Członka Rady Nadzorczej;
  • ustalania zasad wynagradzania Członków Rady Nadzorczej i zasad kształtowania wynagrodzeń członków Zarządu;
  • ustalania i dokonywania zmian zasad oceny odpowiedniości Rady Nadzorczej i Komitetu Audytu Rady Nadzorczej;
  • dokonywania oceny odpowiedniości indywidualnej kandydatów na członków Rady Nadzorczej, z wyłączeniem kandydata powołanego przez Skarb Państwa, w drodze pisemnego oświadczenia, członków Rady Nadzorczej oraz oceny zbiorowej Rady Nadzorczej;
  • zaopiniowania sprawozdania o wynagrodzeniach Członków Zarządu i Rady Nadzorczej;
  • rozpatrzenia sprawozdania Zarządu o wydatkach reprezentacyjnych, a także wydatkach na usługi prawne, usługi marketingowe, usługi w zakresie stosunków międzyludzkich (public relations) i komunikacji społecznej oraz usługi doradztwa związanego z zarządzaniem.

Uchwały podejmowane przez Walne Zgromadzenie zapadają bezwzględną większością głosów z wyjątkiem szczególnych przypadków przewidzianych przez Kodeks spółek handlowych bądź Statut. Większości trzech czwartych głosów wymagają uchwały Walnego Zgromadzenia dotyczące m.in: zmiany Statutu PZU oraz obniżenia kapitału zakładowego.

Głosowania są jawne. Tajne głosowanie zarządza się przy wyborach oraz nad wnioskami o odwołanie członków organów PZU, o pociągniecie ich do osobistej odpowiedzialności, jak również w sprawach osobowych lub na żądanie choćby jednego z akcjonariuszy obecnych lub reprezentowanych na Walnym Zgromadzeniu. Głosowania odbywają się przy użyciu komputerowego systemu oddawania i obliczania głosów. Każda akcja PZU daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu.

Walne Zgromadzenia PZU odbywają się w Warszawie, w Centrali PZU i są zwoływane przez ogłoszenie dokonywane na stronie internetowej PZU oraz w sposób określony dla przekazywania informacji bieżących. Ogłoszenie następuje co najmniej na 26 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia. Ogłoszenie wraz z materiałami prezentowanymi akcjonariuszom (m.in. projekty uchwał i uzasadnienia do nich), są udostępnianie w dniu zwołania Walnego Zgromadzenia na stronie internetowej PZU w sekcji Relacje Inwestorskie, w zakładce Walne Zgromadzenia (https:// www.pzu.pl/relacje-inwestorskie/akcje-i-obligacje/ walne-zgromadzenia).

Wszystkie sprawy wnoszone przez Zarząd pod obrady Walnego Zgromadzenia są uprzednio przedstawione Radzie Nadzorczej do rozpatrzenia i zaopiniowania. Opinie Rady Nadzorczej są przedstawiane Walnemu Zgromadzeniu nie później niż przed otwarciem jego obrad wraz z innymi dokumentami przekazywanymi akcjonariuszom uczestniczącym w Walnym Zgromadzeniu oraz udostępniane na stronie internetowej PZU w sekcji Relacje Inwestorskie, w zakładce Walne Zgromadzenia.

Walne Zgromadzenie może zażądać przerwy w obradach (dłuższej niż porządkowe) większością dwóch trzecich głosów. Łącznie przerwy nie mogą trwać dłużej niż 30 dni.

PZU transmituje przebieg Walnego Zgromadzenia na żywo przez Internet, a zapis transmisji jest zamieszczany na stronie internetowej spółki. Informacja na temat planowanej transmisji wraz z adresem strony transmisyjnej publikowana jest z wyprzedzeniem na stronie internetowej PZU.

PZU umożliwia obecność na Walnym Zgromadzeniu również przedstawicielom mediów (prasy, radia, telewizji).

Akcjonariusz, który chce uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu musi posiadać przynajmniej jedną akcję PZU na dzień rejestracji, tj. na 16 dni przed datą Walnego Zgromadzenia. Rejestracja na Walne Zgromadzenie odbywa się za pośrednictwem biura maklerskiego gdzie akcjonariusz ma zdeponowane akcje na rachunku maklerskim. W biurze tym akcjonariusz powinien złożyć wniosek o wystawienie imiennego zaświadczenia o prawie do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu. Dyspozycja taka może być złożona nie wcześniej niż po ogłoszeniu zwołania walnego zgromadzenia i nie później niż w pierwszym dniu powszednim po dniu rejestracji uczestnictwa.

Prawa akcjonariuszy PZU wynikają wprost z przepisów prawa.

Statut PZU ogranicza jednak prawa głosu z akcji PZU w określonych przypadkach oraz przyznaje osobiste uprawnienia akcjonariuszowi jakim jest Skarb Państwa:

  • Prawo głosowania akcjonariuszy jest ograniczone w ten sposób, że żaden z nich nie może wykonywać na Walnym Zgromadzeniu więcej niż 10% ogólnej liczby głosów istniejących w PZU w dniu odbywania Walnego Zgromadzenia, z zastrzeżeniem, że ograniczenie prawa głosowania nie dotyczy Skarbu Państwa i akcjonariuszy działających z nim na podstawie zawartych porozumień dotyczących wspólnego wykonywania prawa głosu z akcji1;
  • Skarb Państwa ma prawo do powoływania i odwoływania jednego członka Rady Nadzorczej w drodze pisemnego oświadczenia składanego Zarządowi Spółki. Takiepowołanie lub odwołanie jest skuteczne z chwilą doręczenia odpowiedniego oświadczenia Zarządowi i nie wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia. Uprawnienie to wygasa z chwilą, gdy Skarb Państwa przestanie być akcjonariuszem PZU.

Podstawowym prawem akcjonariusza jest prawo do udziału w zysku oraz prawo do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu i wykonywaniu prawa głosu osobiście lub przez pełnomocnika.

Akcjonariusze mają w szczególności prawo do:

  • zgłoszenia kandydata na członka Rady Nadzorczej – projekty uchwał oraz kandydatury na członków Rady Nadzorczej powinny być zgłaszane przez akcjonariusza w terminie umożliwiającym podjęcie przez akcjonariuszy obecnych na Walnym Zgromadzeniu decyzji z należytym rozeznaniem najlepiej na 3 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia. Jeżeli wniosek składany jest na Walnym Zgromadzeniu, którego przedmiotem jest wybór członków Rady Nadzorczej, wniosek dla swej ważności powinien zostać złożony Przewodniczącemu Walnego Zgromadzenia nie później niż przed rozpoczęciem głosowania nad wyborem członków Rady Nadzorczej;
  • przeglądania listy akcjonariuszy uprawnionych do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu, która jest wyłożona w siedzibie Zarządu PZU przez trzy dni powszednie przed datą Walnego Zgromadzenia oraz żądać przesłania mu listy akcjonariuszy nieodpłatnie pocztą elektroniczną, na wskazany przez niego adres;
  • przeglądania księgi protokołów z WZ oraz żądać wydania poświadczonych przez Zarząd odpisów uchwał;
  • zaskarżenia uchwał WZ, jeśli akcjonariusz głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu lub został bezzasadnie niedopuszczony do udziału w WZ lub nie był obecny na WZ, w przypadku wadliwego zwołania WZ lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad (powództwo o uchylenie uchwały lub powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały);
  • złożenia do PZU, poza Walnym Zgromadzeniem, wniosku o udzielenie informacji dotyczących działalności PZU. W takim przypadku Zarząd może udzielić akcjonariuszowi informacji na piśmie, chyba że mogłoby to wyrządzić szkodę PZU, spółce powiązanej lub zależnej, w szczególności przez ujawnienie tajemnic technicznych, handlowych lub organizacyjnych przedsiębiorstwa. W przypadku udzielenia przez PZU informacji poza Walnym Zgromadzeniem, do publicznej wiadomości przekazywany jest raport bieżący zawierający odpowiedzi na zadane pytania.

Ponadto:

  • akcjonariusze reprezentujący co najmniej połowę kapitału zakładowego lub co najmniej połowę ogółu głosów w PZU mogą zwołać Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie i wyznaczyć przewodniczącego tego zgromadzenia;
  • akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego mogą:
    • żądać zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia i umieszczenia określonych spraw w porządku obrad tego zgromadzenia;
    • żądać umieszczenia określonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia, żądanie powinno zawierać uzasadnienie lub projekt uchwały dotyczącej proponowanego punktu porządku obrad i być złożone Zarządowi na piśmie lub w postaci elektronicznej nie później niż na 21 dni przed terminem Walnego Zgromadzenia;
    • zgłaszać przed terminem Walnego Zgromadzenia na piśmie lub w postaci elektronicznej projekty uchwał dotyczące spraw wprowadzonych do porządku obrad Walnego Zgromadzenia lub spraw, które mają zostać wprowadzone do porządku obrad.

Podczas obrad Walnego Zgromadzenia, każdy z akcjonariuszy uprawniony do uczestnictwa w Walnym Zgromadzeniu może:

  • kandydować na Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia oraz zgłosić do protokołu jedną kandydaturę na Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia;
  • zgłaszać kandydatów do Rady Nadzorczej;
  • głosować, zgłaszać wnioski, zabierać głos, zwięźle uzasadniać swoje stanowisko, zgłaszać sprzeciw;
  • zgłaszać wnioski w sprawach formalnych – sposobu głosowania i obradowania (np. żądać tajnego głosowania lub przerw w obradach);
  • zgłaszać projekty uchwał dotyczących spraw wprowadzonych do porządku obrad;
  • wnosić propozycje zmian i uzupełnień do projektów uchwał objętych porządkiem obrad – do czasu zamknięcia dyskusji nad punktem porządku obrad, obejmującym projekt uchwały, której ta propozycja dotyczy;
  • zadawać pytania dotyczące spraw umieszczonych w porządku obrad. Jeżeli jest to uzasadnione dla oceny sprawy objętej porządkiem obrad, Zarząd (z zastrzeżeniem ustawowych wyjątków) udziela akcjonariuszowi na jego żądanie informacji dotyczących spółki. W uzasadnionych przypadkach Zarząd może udzielić informacji na piśmie poza Walnym Zgromadzeniem, nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia jego zakończenia.

1) Wyłączenia tego ograniczenia oraz jego zasady opisane są w Rozdziale 7.4.1. Akcjonariusze i papiery wartościowe emitenta oświadczenia, w części Uprawnienia i ograniczenia dotyczące akcji PZU.

W 2023 roku odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie oraz jedno Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie.

Oprócz spraw przewidzianych w art. 395 § 2 i 5 Kodeksu spółek handlowych (tj. rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania Zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy, powzięcie uchwały o podziale zysku, udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków, rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego grupy kapitałowej) przedmiotem obrad Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZU w dniu 7 czerwca 2023 roku były kwestie dotyczące:

  • zaopiniowania sprawozdania Rady Nadzorczej PZU o wynagrodzeniach członków Zarządu i Rady Nadzorczej PZU za rok 2022;
  • zatwierdzenia Sprawozdania Rady Nadzorczej PZU za rok 2022;
  • wtórnej oceny odpowiedniości indywidualnej członków Rady Nadzorczej oraz oceny odpowiedniości indywidualnej kandydatów na członków Rady Nadzorczej PZU SA nowej kadencji;
  • powołania członków Rady Nadzorczej PZU nowej kadencji;
  • oceny odpowiedniości zbiorowej Rady Nadzorczej;
  • zmiany Statutu PZU;
  • zmiany Zasad oceny odpowiedniości Rady Nadzorczej i Komitetu Audytu PZU;
  • zmiany Polityki wynagradzania Członków Zarządu i Rady Nadzorczej PZU. Przedmiotem obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZU w dniu 13 września 2023 roku były kwestie dotyczące dokonania zmiany w składzie Rady Nadzorczej oraz oceny odpowiedniości zbiorowej Rady Nadzorczej.

W 2024 roku, do dnia publikacji odbyło się jedno Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy.

Przedmiotem obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZU w dniu 15 lutego 2024 roku były kwestie dotyczące dokonania zmian w składzie Rady Nadzorczej oraz oceny odpowiedniości zbiorowej Rady Nadzorczej

Zasady zmiany Statutu

Zmiana Statutu PZU należy do kompetencji Walnego Zgromadzenia i wymaga podjęcia uchwały większością trzech czwartych głosów, zgody Komisji Nadzoru Finansowego w przypadkach wskazanych w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej oraz wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Kompetencje ustalenia jednolitego zmienionego tekstu należą do Rady Nadzorczej. O zmianach Statutu i przyjęciu tekstu jednolitego PZU jako spółka publiczna zobowiązana jest poinformować rynek raportem bieżącym.

Na podstawie uchwały nr 63/2023 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia PZU z 7 czerwca 2023 roku w Statucie PZU dokonano zmian mających na celu uwzględnienie m.in.:

  • nowelizacji Kodeksu spółek handlowych (KSH) dokonanej ustawą z dnia 9 lutego 2022 roku o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 roku, poz. 807), która weszła w życie 13 października 2022 roku;
  • postanowień Metodyki oceny odpowiedniości członków organów podmiotów nadzorowanych wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Wprowadzone w Statucie PZU zmiany dotyczyły głównie kompetencji oraz usprawnienia i zwiększenia efektywności pracy Rady Nadzorczej, w mniejszym stopniu kompetencji Walnego Zgromadzenia.

W zakresie kompetencji Rady Nadzorczej i organizacji pracy Rady Nadzorczej:

  • dodano uprawnienia Wiceprzewodniczącego i Sekretarza Rady Nadzorczej;
  • doprecyzowano postanowienia dotyczące powoływania stałych lub doraźnych komitetów przez Radę Nadzorczą, wprowadzono obowiązek udzielania Radzie Nadzorczej przez komitety informacji o podejmowanych czynnościach nadzorczych oraz zrezygnowano z możliwości powoływania czasowych komisji;
  • uregulowano możliwość odbywania posiedzeń Rady Nadzorczej bez formalnego ich zwołania;
  • uregulowano możliwość rozszerzania porządku obrad podczas posiedzenia Rady Nadzorczej oraz podejmowania uchwał w sprawach nieobjętych porządkiem obrad;
  • doprecyzowano obowiązki informacyjne Zarządu wobec Rady Nadzorczej;
  • uwzględniono kompetencję Rady Nadzorczej do wyboru biegłego rewidenta do oceny sprawozdania o wynagrodzeniach członków Zarządu i Rady Nadzorczej;
  • uregulowano możliwość odwołania posiedzenia Rady Nadzorczej przez zwołującego posiedzenie, z zastrzeżeniem zachowania terminu zwołania pierwszego posiedzenia Rady Nadzorczej nowej kadencji;
  • uwzględniono rolę Rady Nadzorczej w przypadku zmniejszenia liczby członków Zarządu poniżej minimum;
  • uwzględniono kompetencje Rady Nadzorczej wynikające z Zasad oceny odpowiedniości Rady Nadzorczej i Komitetu Audytu Rady Nadzorczej;
  • uwzględniono kompetencję dokonywania regularnej oceny stosowania Zasad Ładu Korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych wydanych przez Komisję Nadzoru Finansowego.

W zakresie kompetencji Walnego Zgromadzenia:

  • dodano uprawnienie Walnego Zgromadzenia do ustalania maksymalnego wynagrodzenia doradców Rady Nadzorczej;
  • uwzględniono kompetencje Walnego Zgromadzenia wynikające z Zasad oceny odpowiedniości Rady Nadzorczej i Komitetu Audytu Rady Nadzorczej.

Zmiany Statutu PZU weszły w życie 9 sierpnia 2023 roku, tj. w dniu ich wpisania do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego

Dywidenda

Wypłata dywidendy

7 czerwca 2023 roku, Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU podjęło uchwałę w sprawie podziału zysku netto PZU za rok zakończony 31 grudnia 2022 powiększonego o kwotę przeniesioną z kapitału zapasowego utworzonego z zysku netto za rok zakończony 31 grudnia 2021, w której postanowiło przeznaczyć na wypłatę dywidendy blisko 2,1 mld zł, tj. 2,40 złotych na jedną akcję. Wypłata dywidendy miała miejsce 28 września 2023 roku. Stopa dywidendy wyniosła ok. 6%.

Polityka dywidendowa

25 marca 2021 roku Rada Nadzorcza PZU podjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia Polityki kapitałowej i dywidendowej Grupy PZU na lata 2021-2024. Przyjęta polityka jest kontynuacją zasad, które zostały określone w Polityce kapitałowej i dywidendowej Grupy PZU na lata 2016-2020.

Zasady podziału zysku

Źródło PZU.pl