• 3-3
  • 2-23
  • 2-24
  • SBM-3
  • E1-2
  • E5-2

Grupa PZU monitoruje zużycie zasobów (energia, paliwa, woda, papier) oraz podejmuje działania ograniczające to zużycie. Jednym ze zobowiązań Strategii ESG jest osiągnięcie do roku 2024 neutralności klimatycznej w działalności własnej. PZU realizuje to zobowiązanie przez zakup większości energii ze źródeł odnawialnych, ograniczania pozostałych emisji, a tam gdzie będzie to niemożliwe ich rekompensaty

W PZU za działania na rzecz redukcji bezpośredniego śladu środowiskowego Grupy PZU i zapewnienia zgodności z obowiązującymi przepisami odpowiada Pełnomocnik Zarządu ds. Ochrony Środowiska.

Kluczowe regulacjami w tym zakresie są Polityka środowiskowa Grupy PZU, Standard Zielone PZU, Strategia ESG „Rozwój w równowadze”

Polityka środowiskowa

Kluczowym dokumentem w zakresie wpływu środowiskowego jest przyjęta w 2021 roku Polityka środowiskowa Grupy PZU, która określa ramy zarządzania wpływem działalności spółek na środowisko naturalne. Celem Polityki środowiskowej w Grupie PZU jest skuteczne zarządzanie wpływem jej działalności na środowisko naturalne przez minimalizację bezpośredniego wpływu na środowisko i klimat oraz minimalizację pośredniego wpływu na środowisko i klimat związanego z oferowanymi produktami i usługami. Dokument odnosi się do relacji z interesariuszami wewnętrznymi i zewnętrznymi, w tym klientami, partnerami biznesowymi i dostawcami. Polityka powstała z uwzględnieniem założeń kluczowych dokumentów, w tym: Porozumienia Paryskiego, Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 oraz Polityki energetycznej Polski 2040. Monitorowanie realizacji założeń polityki odbywa się zgodnie z zasadami raportowania Strategii ESG „Rozwój w równowadze”. Polityka została przyjęta odpowiednimi uchwałami przez Zarządy spółek Grupy PZU. W 2023 polityka środowiskowa została zaktualizowana, a nadzór nad jej realizacją pełni Pełnomocnik Zarządu ds. Ochrony Środowiska.

Standard „Zielone PZU”

Dodatkowo od 2018 funkcjonuje standard Grupy PZU „Zielone PZU”, który został wdrożony w celu prawnego i pełniejszego dbania o zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko w działalności bezpośredniej. Standard środowiskowy Grupy PZU określa kluczowe założenia podejścia zarządczego w kwestiach środowiskowych. Dokument ten odnosi się do zasad zrównoważonego rozwoju, przestrzegania wysokiego poziomu ochrony środowiska, stosowania zasady przezorności i przewidywania ewentualnych negatywnych skutków działań oraz partnerstwa – konieczności podejmowania przez wszystkie podmioty z Grupy PZU wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska.

Wdrożenie odpowiednich procedur i systemów zarządzania pozwala Grupie PZU spełniać wszystkie środowiskowe wymogi formalno-prawne.

Również wszystkie zagraniczne spółki ubezpieczeniowe wdrożyły Standard Grupy PZU „Zielone PZU” uwzględniając tym samym interesy publiczne oraz aspekty związane z ochroną środowiska w swoich strategiach działania. Posiadają także sformalizowane polityki środowiskowe opisujące zasady ochrony środowiska i określające ramy, w jakich każda z firm przestrzega tych zasad dzięki czemu osiąga wyznaczone cele. Wdrożyły również politykę dotyczącą zrównoważonego rozwoju Grupy PZU.

Standard ISO 14001

W spółce Lietuvos Draudimas obowiązuje certyfikowany System Zarządzania Środowiskowego ISO 14001.

System wprowadzono także w centrach medycznych oddziału PZU Zdrowie POLMEDIC Radom. Dodatkowo wybrane spółki zależne i oddziały PZU Zdrowie wdrożyły i certyfikowały System Zarządzania Jakością ISO 9001:2015. We wszystkich centrach medycznych funkcjonuje procedura gospodarowania odpadami, która w szczególności określa zasady postępowania z niebezpiecznymi odpadami medycznymi.

Armatura Kraków prowadzi kompleksową „Politykę Jakości”, której zapisy uwzględniają również kwestie ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Strategia KFA Armatura na lata 2021-2025 uwzględnia cele środowiskowe. Działaniami wspierającymi ich realizacje są m.in. inwestycje w farmę fotowoltaiczną, wdrażanie innowacyjnych i ergonomicznych rozwiązań w produktach, jak wdrożona już bateria z funkcją filtracji wody oraz rozpoczęty projekt B+R, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.1. „Projekty B+R przedsiębiorstw”, Poddziałania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Projekt jest realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 1/1.1.1/2021 POIR Szybka Ścieżka, na stworzenie innowacyjnego i energooszczędnego grzejnika.

W 2023 roku Spółka zainstalowała nową centralę wyciągowo-filtracyjną wraz z instalacją odpylającą na wydziale obróbki mechanicznej grzejnika. Nowa centrala posiada najnowocześniejsze rozwiązania filtracyjne oraz dotyczące bezpieczeństwa pracy przy obróbce aluminium. Poziom filtracji wynosi odpowiednio:

  • dla cząstek o wielkości 0,5 mikrona: 99,999%;
  • dla cząstek o wielkości 0,3 mikrona: 99,997%.

Wymieniona instalacja filtrowała na poziomie 98,5%. Zmiana w znaczący sposób wpłynie na zmniejszenie ilości emitowanych pyłów do atmosfery. Centrala posiada też bezpłomieniowe urządzenie do uwalniania wybuchu typu FLEX, które zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa dla ludzi i mienia.

Uzyskany w 2023 roku tytuł „Lider zrównoważonej produkcji” pokazuje, że przeprowadzone inicjatywy zostały docenione przez zewnętrzne grono ekspertów w ramach konferencji Sustainable Economy Summit i konkursu Diamenty Sustainable Economy 2023.

Oprócz wdrożonych dokumentów Grupa w codziennej działalności podejmuje działania na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu środowiskowego.

Bezpośredni ślad środowiskowy Grupy:

292 878
Zużycie wody
1 169 855
GJ
Zużycie energii z paliw nieodnawialnych oraz zakupionej i wyprodukowanej
1 327
ton
Zużycie papieru
26 817
Emisje - Zakres 1
74 571
Emisje - Zakres 2
(Market based)
107 775
Emisje - Zakres 2
(Location based)
19 475
Emisje - Zakres 3

Ekologiczny plan w PZU i PZU Życie

  • ograniczenie zużycia mediów;
  • prowadzenie racjonalnej gospodarki odpadami;
  • montaż klimatyzacji z ekologicznym czynnikiem chłodniczym;
  • preferowanie aspektów środowiskowych i społecznych przy wyborze powierzchni do najmu.
  • ograniczanie zużycia materiałów i urządzeń biurowych;
  • ograniczanie wytwarzania dokumentacji;
  • wtórne zagospodarowanie używanych składników majątku;
  • współpraca w zakresie utylizacji składników majątku z firmami, które spełniają najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska;
  • prowadzenie proekologicznych działań w polityce zarządzania flotą samochodową;
  • prowadzenie racjonalnej gospodarki odpadami;
  • zmiana sposobu dystrybucji wody pitnej;
  • prowadzenie akcji edukacyjnych wśród pracowników w zakresie zachowań proekologicznych.

Program ten jest formą środowiskowego systemu zarządzania polegającym na systematycznym wprowadzaniu proekologicznych rozwiązań w funkcjonowaniu Grupy PZU.

  • 307-1

Kary za naruszenie przepisów dotyczących ochrony środowiska

W 2023 roku w PZU/ PZU Życie nie odnotowano naruszeń prawa lub przepisów dotyczących ochrony środowiska i nie naliczono żadnych kar środowiskowych.