Grupa PZU jako jedna z największych instytucji finansowych w Europie Środkowo – Wschodniej jest świadoma, że branża ubezpieczeniowa ma istotne znaczenie w transformacji gospodarki w kierunku zero-emisyjności. Grupa PZU intensyfikuje wysiłki i podejmuje działania, które mają przyczynić się do łagodzenia zmian klimatycznych. Dotyczy to przede wszystkim rozwoju oferty produktowej, sposobu jej dostarczania oraz rozwoju innowacji w zakresie ograniczania ryzyka środowiskowego i łagodzenia zmian klimatycznych. Grupa inwestuje w projekty wspierające transformację klimatyczną, m.in. w rozwój sektora energii odnawialnej.

Podejmowane działania strategiczne realizowane są w oparciu o przeprowadzone analizy, pozwalające na identyfikacje szans i ryzyk.

  • [IIRC]

W raporcie Światowego Forum Ekonomicznego The Global Risk Report 20241 ekstremalne zjawiska pogodowe znalazły się na drugim miejscu wśród zagrożeń krótkoterminowych. W horyzoncie 10-letnim po raz kolejny dominują ryzyka środowiskowe. Wśród pięciu najważniejszych zagrożeń długoterminowych znajdują się 4 związane z klimatem i środowiskiem, są to: ekstremalne zdarzenia pogodowe, krytyczna zmiana w systemach ziemskich, utrata różnorodności biologicznej i upadek ekosystemu oraz niedobory odpady naturalnych. Dodatkowo rok 2023 był najcieplejszy w historii pomiarów, co potwierdzają dane z raportu Global Climate Highlights 20232 , opartym głównie na zbiorze danych z analizy ERA5. W 2023 roku średnia globalna temperatura powietrza wyniosła 14,98 st. Celsjusza i była wyższa o 0,17 stopnia od rekordowej wartości z 2016 roku.

W porównaniu do wniosków z 2022 roku autorzy Raport The Emissions Gap Report 20233 wskazują, że od czasu podpisania porozumienia paryskiego w 2015 roku poczyniono postępy. W oparciu o obowiązujące w momencie przyjęcia Porozumienia Paryskiego polityki przewidywano wzrost emisji gazów cieplarnianych o 16% w 2030 roku. Obecnie prognozowany wzrost wynosi 3% Jednak, aby osiągnąć wyznaczone w Porozumieniu Paryskim na rok 2030 cele, przewidywane emisje gazów cieplarnianych muszą spaść o 28 proc. w przypadku ścieżki 2°C i aż o 42% w przypadku ścieżki 1,5°C. Autorzy raportu wzywają wszystkie narody do przyspieszenia działań na rzecz niskoemisyjnych gospodarek. Wskazują również, że kraje rozwinięte, o większych możliwościach i odpowiedzialności za emisje będą musiały podjąć bardziej ambitne działania oraz aktywnie wspierać kraje rozwijające się w dążeniu do niskoemisyjnego rozwoju.

Jak wynika z raportu PIU4 „Klimat rosnących strat. Rola ubezpieczeń w ochronie klimatu i transformacji energetycznej” w latach 2016-2021 zakłady ubezpieczeń w Polsce zgłosiły do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego 273 katastrof naturalnych, z tytułu których wypłaciły 3,622 mld zł odszkodowań. Większość z nich miała charakter lokalny i była wynikiem przechodzących nad Polską deszczów nawalnych, burz, gradu i huraganów, a także podtopień. Autorzy raportu prognozują, że zjawiska ekstremalne będą coraz częstsze, a ich skutki bardziej dotkliwe.

Z analiz powyższych opracowań wynika, że skutki zmian klimatycznych będą wpływać na rozwój gospodarczy i kondycję społeczeństw. W konsekwencji firmy ubezpieczeniowe muszą uwzględniać te tendencje w wycenie zdarzeń ubezpieczeniowych. Ryzyka związane ze zmianami klimatu, zarówno te fizyczne, jak i transformacji wymagają coraz wyraźniejszego i pełniejszego uwzględnienia w sposobie zarządzania Grupy PZU. Z jednej strony wpływają one bezpośrednio na działalność Grupy PZU, z drugiej jednak to Grupa PZU przez swoje działania może przyczynić się do ograniczenia negatywnych skutków zmian klimatycznych. Obydwie perspektywy będą miały coraz bardziej istotny wpływ na decyzje podejmowane w Grupie PZU i osiągane wyniki finansowe.

  • 3-3

Monitorowanie działań organizacji międzynarodowych

Grupa PZU monitoruje działania instytucji finansowych i organizacji międzynarodowych, tj. Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Komisji Europejskiej.

Przy ujawnianiu informacji i zarządzaniu ryzykami związanymi ze zmianami klimatycznymi w sektorze finansowym, Grupa PZU uwzględnia zapisy porozumienia klimatycznego zawartego przez 195 krajów w Paryżu w 2015 roku. Dokumentem wyznaczającym kierunek działania w przypadku ograniczania klęsk żywiołowych jest „Plan działania w sprawie ram z Sendai dotyczący ograniczania ryzyka klęsk żywiołowych w latach 2015–2030 – podejście oparte na ryzyku klęsk żywiołowych dla wszystkich strategii politycznych UE” (Sendai Framework for Disaster Risk Reduction 2015– 2030).

W pracach nad rozwiązaniami odpowiadającymi na wyzwania środowiskowe i związane ze zmianami klimatu, Grupa PZU uwzględnia również działania prowadzone przez polski rząd i założenia „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.

  • 3-3
  • 2-28

Udział Grupy PZU w inicjatywach na rzecz zrównoważonego rozwoju

Zapobieganie zmianom klimatu i przystosowanie się do nowych warunków wymaga skoordynowanego działania decydentów, przedsiębiorstw oraz sektora finansowego. Dlatego PZU aktywnie uczestniczy w inicjatywach branżowych, angażuje się w procesy konsultacji społecznych i opiniowanie projektów ustaw związanych z ochroną klimatu. W 2023 roku PZU znacząco zwiększyło swoje zaangażowanie w zewnętrznych inicjatywach na rzecz zrównoważonego rozwoju:

Od czerwca 2017 roku PZU jest sygnatariuszem Inicjatywy Finansowej Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (United Nations Environment Programme Finance Initiative, UNEP Finance Initiative). To globalne partnerstwo ustanowione między Programem Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska a sektorem finansowym służy mobilizacji całego systemu finansowego (w tym sektora ubezpieczeniowego) na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Od kwietnia 2022 roku PZU współpracuje z Centrum UNEP/GRID-Warszawa. W roku 2023 po raz drugi PZU przystąpił do kolejnej edycji programu Climate Leadership. Zobowiązaniem PZU w ramach edycji 2023 programu Climate Leadership było rozszerzenie działań edukacyjnych oraz zwiększenie świadomości pracowników w obszarze zrównoważonego rozwoju. PZU został także partnerem jubileuszowej 10. edycji programu „EcoMiasto”, prowadzonego przez UNEP/GRID-Warszawa we współpracy z Ambasadą Francji w Polsce. Celem inicjatywy jest edukacja, inspiracja oraz wymiana doświadczeń pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, przedsiębiorcami działającymi w obszarach zurbanizowanych oraz ekspertami zrównoważonego rozwoju miast. PZU przygotował i udostępniła wszystkim zainteresowanym kompendium wiedzy na temat najlepszych trendów i praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju miast – „Moc naszych miast”.

Od maja 2022 roku PZU jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy wspierającej prowadzenie biznesu zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Członkiem UNGC jest również Bank Pekao. PZU był zaangażowany w inicjatywę Climate Positive koordynowaną przez UN Global Compact Network Poland i uczestniczył m.in. w pracach zespołu zrównoważone finanse.

W czerwcu 2022 roku PZU dołączył do Partnerstwa na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, którego inicjatorem jest Ministerstwo Rozwoju i Technologi.

PZU kontynuował uczestnictwo w Programie Partnerstwa Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Program jest platformą rozwoju, zdobywania wiedzy oraz networkingu i dzielenia się dobrymi praktykami w obszarze zrównoważonego rozwoju. W Programie uczestniczy ponad 60 firm-liderów zrównoważonego rozwoju w Polsce. PZU angażuje się również w koordynowaną przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu inicjatywę Chapter Zero Poland. Jest to polska odsłona międzynarodowej inicjatywy Climate Governance powołanej przez World Economic Forum, powstała by podnieść świadomość konsekwencji zmian klimatycznych dla biznesu i wpływu biznesu na klimat.

PZU kontynuuje swoje zaangażowanie w realizację założeń „Porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce” oraz „Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej”. Są to projekty zainicjowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Stanowią one platformę międzysektorowej współpracy na rzecz rozwoju gospodarczego Polski, wzrostu konkurencyjności polskich przedsiębiorców oraz rozwoju inicjatywy gwarantujących bezpieczeństwo, zarówno ekonomiczne, jak i energetyczne Polski w oparciu o nisko i zeroemisyjne źródła energii. Członek Zarządu PZU Życie pełni funkcję członka Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Grupa PZU systematycznie uczestniczy w dialogu na temat zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego finansowania. Przedstawiciel PZU przewodniczy Grupie roboczej ds. zrównoważonego finansowania w Polskiej Izbie Ubezpieczeń (PIU). PZU przewodniczy również Zespołowi ds. zarządzania ryzykiem katastrof naturalnych, którego jednym z zadań jest wsparcie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) w definiowaniu testów warunków skrajnych związanych ze zmianami klimatu. PZU zaangażowany jest także w prace polskiej Platformy Zrównoważonych Finansów, powołanej przy Ministerstwie Finansów.

W lutym 2024 roku TFI PZU dołączyło do grona członków Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF), którego misją jest działanie na rzecz rozwoju rynku zrównoważonych inwestycji i finansów w Polsce poprzez tworzenie oraz rozpowszechnianie najlepszych praktyk w tym zakresie. Sustainable Investment Forum Poland (POLSIF) to organizacja pozarządowa założona w 2023 roku przez przedstawicieli wiodących towarzystw funduszy inwestycyjnych, banków, funduszy private equity, organizacji i izb branżowych oraz świata nauki. POLSIF jest częścią ogólnoeuropejskiej organizacji The European Sustainable Investment Forum (EUROSIF).

Wskaźnik strategii ESG: Przystąpienie do co najmniej 3 nowych inicjatyw - promujących zrównoważony rozwój

Poziom realizacji 2023: Udział w 7 inicjatywach promujących zrównoważony rozwój

1. Preface – Global Risks Report 2024 | World Economic Forum (weforum.org)
2. www.climate.copernicus.eu/global-climate-highlights-2023
3. www.unep.org/resources/emissions-gap-report-2023
4. www.piu.org.pl/raporty/klimat-rosnacych-strat/