• S3-1

Promocja zdrowia i aktywnego stylu życia to szczególny obszar, w który PZU angażuje się od wielu lat. PZU realizuje szereg inicjatyw, których celem jest zachęcanie społeczeństwa do aktywności fizycznej, zmiany nawyków żywieniowych, wykonywania regularnych badań profilaktycznych oraz dbania o swoje zdrowie psychiczne. Grupa PZU promuje i chętnie wspiera finansowo takie działania. Taką postawą PZU chce skłonić swoich pracowników oraz klientów do głębszej refleksji nad swoim życiem i zachęcić ich do podjęcia działań przyczyniających się do poprawy jego jakości.

  • 3-3
  • 403-6

Dobre praktyki PZU i PZU Życie

PZU od lat konsekwentnie wspiera zdrowy styl życia i aktywność sportową swoich pracowników. Każdy z nich ma możliwość uprawiania swojej ulubionej dyscypliny sportowej w sekcjach Stowarzyszenia PZU Sport Team. Sekcja żeglarska PZU Sport Team oraz sekcja narciarska PZU Sport Team są najliczniejsze – do każdej z nich należy ponad 350 osób. W 2023 roku w Stowarzyszeniu zostały zrealizowane nowe aktywności w zakresie sportów walki, jogi, strzelectwa, które spotkały się ze sporym zainteresowaniem. Nowe aktywności wpisują się w kalendarz proponowanych aktywności przez Stowarzyszenie na 2024.

Sekcje sportowe w liczbach:

01
03
398
członków Sekcji Żeglarskiej
274
osoby wzięły udział w
11
treningach i aktywnościach
01
03
396
członków Sekcji
Narciarskiej
155
osób wzięło
udział w
aktywnościach
sekcji
5
treningów, w tym 1
zagraniczny i 1 trening
narciarstwa biegowego
01
03
288
członków Sekcji
Biegowej
763
biegów ukończonych
przez zawodników
w barwach PZU Sport Team
8 300
km i 846 godzin przebiegniętych
na zarejestrowanych zawodach
106
zawodników wystartowało
w ww. biegach

Sekcje sportowe w PZU:

Program Dobra Drużyna

W 2023 roku PZU kontynuował i rozwijał zainaugurowany w 2021 roku program Dobra Drużyna PZU, promujący aktywność fizyczną dzieci i młodzieży. Dobra Drużyna PZU to program ogólnopolski, powszechny, skierowany do organizatorów zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży w każdej dyscyplinie. W 2023 roku kapitanką Dobrej Drużyny dalej była Iga Świątek – mistrzyni, zawodniczka, dla której sport to źródło pasji i sukcesu. Jako ambasador Dobrej Drużyny Iga aktywnie wspierała inicjatywy promowane w programie, brała udział w wydarzeniach specjalnych oraz udostępniała swoją przestrzeń w mediach społecznościowych.

Program Dobra Drużyna PZU – cele:

  • propagowanie zdrowego stylu życia;
  • wpływ na rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży aktywnej sportowo, w tym z niepełnosprawnościami;
  • kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw społecznych wśród najmłodszych sportowców;
  • wsparcie rozwoju sportu dzieci i młodzieży w mniejszych ośrodkach z ograniczonym dostępem do środków finansowych;
  • pobudzanie do ruchu dzieci, których prawidłowy rozwój fizyczny zakłóciła pandemia.

W ramach umów sponsoringowych do końca 2023 roku zaoferowano wsparcie 40 klubom i stowarzyszeniom sportowym, w których trenuje ponad 27 tys. dzieci w 13 dyscyplinach sportowych.

Program prewencyjny Dobra Drużyna PZU – udzielone wsparcie

W 2023 roku PZU kontynuował ogólnopolski program prewencyjny Dobra Drużyna, którego celem – przez popularyzację i wsparcie aktywności ruchowej dzieci i młodzieży – jest zmniejszenie ryzyka występowania zachorowań i innych wypadków ubezpieczeniowych. Dzięki programowi PZU wpływa na rozwój sportowy dzieci i młodzieży, poszerza ofertę edukacyjno-sportową i dzięki temu tworzy odpowiednie warunki do uprawiania sportu, szczególnie w ośrodkach z ograniczonym dostępem do środków finansowych.

W 2023 roku dofinansowanie o wartości 5 mln zł otrzymało 450 podmiotów wyłonionych spośród ponad 3 tysięcy, które zgłosiły się w trakcie trwającego w marcu i kwietniu naboru. Środki z programu mogły być przeznaczone przez beneficjentów na pokrycie kosztów wynajmu obiektów sportowych, zakupu sprzętu sportowego, transportu na zawody sportowe oraz wpisowego do rozgrywek i zawodów sportowych. Dofinansowanie objęło blisko 100 dyscyplin sportowych.

Łącznie program prewencyjny Dobra Drużyna PZU w ciągu dwóch edycji do końca 2023 roku objął 96 tys. dzieci uprawiających 80 dyscypliny sportowe na terenie całego kraju, przede wszystkim w mniejszych miejscowościach.

PZU jest partnerem strategicznym Krajowego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych – w ramach tego partnerstwa PZU wspiera projekty, wydarzenia oraz inicjatywy sportowe promujące najpopularniejsze dyscypliny sportowe organizowane przez LZS. Dzięki wsparciu finansowemu PZU, lokalne organizacje sportowe mogą się rozwijać, co wpływa na wyrównanie szans w dostępie do sportu również w małych miejscowościach. W LZS zaczynało ponad 350 późniejszych uczestników igrzysk olimpijskich.

PZU aktywnie angażuje się w wspieranie rozwój polskiego sportu. W 2023 roku był głównym sponsorem Igi Świątek, zwyciężczyni czterech turniejów wielkoszlemowych: French Open 2020, 2022 i 2023 oraz US Open 2022. Od kwietnia 2022 do września 2023 i ponownie od listopada 2023 roku liderki rankingu singlowego WTA. PZU jest oficjalnym sponsorem największego wydarzenia kolarskiego w Polsce – Tour de Pologne. Jest również partnerem strategicznym stowarzyszenia Amp Futbol Polska, realizującego różne projekty dla osób po amputacjach i z niepełnosprawnością. Od 2021 roku PZU jest sponsorem klubu sportowego FKS Stal Mielec i sponsorem strategicznym Akademickiego Związku Sportowego. Od 2023 roku PZU jest sponsorem tytularnym klubu hokejowego PZU Podhale Nowy Targ oraz sponsorem klubów m.in.: Górnik Łęczna, Stal Nysa, Karpaty Krosno. W 2023 roku PZU był także sponsorem strategicznym wydarzenia Warsaw Jumping CSIO 4* Longines EEF Series oraz sponsorem głównym sezonu zasadniczego tenisowej Super Ligi.

  • 3-3

Profilaktyka zdrowotna

PZU od lat w ramach działalności prewencyjnej prowadzi i wspiera różnego rodzaju akcje profilaktyki zdrowotnej. W 2023 roku PZU kontynuowano projekt ogólnopolskiej akcji profilaktyki zdrowotnej „Zdrowe Życie” zainagurowany w czerwcu 2022 roku pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia, Ministerstwem Aktywów Państwowych oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki. Do akcji włączyło się również Narodowe Centrum Krwiodawstwa, Sanepid, Państwowa Izba Aptekarska oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Celem akcji było podkreślenie znaczenia profilaktyki i zachęcenie społeczeństwa do prowadzenia zdrowego stylu życia i badań profilaktycznych, co po pandemii koronawirusa nabrało szczególnego znaczenia. Druga edycja projektu Zdrowe Życie została zainaugurowana 2 kwietnia 2023 roku w Skierniewicach, a zakończyła się 8 października w Warszawie na błoniach Stadionu Narodowego. W każdej z odwiedzonych miejscowości mieszkańcy oraz turyści mogli bezpłatnie skonsultować się z lekarzami specjalistami oraz wykonać szereg badań, m.in. pomiar ciśnienia, EKG, spirometrię, USG płuc czy mammografię. W wybranych strefach udostępniony został krwiobus Narodowego Centrum Krwiodawstwa, zapewniając możliwość honorowego oddania krwi. Na stoiskach współorganizatorów można było również wyrobić kartę do honorowanego w Unii Europejskiej ubezpieczenia zdrowotnego EKUZ, potwierdzić profil zaufany i skorzystać z konsultacji farmaceutycznej. Na miejscu dostępne były również informacje o aktualnych programach profilaktycznych, zasadach leczenia, a także o możliwościach leczenia uzdrowiskowego.

Program został wsparty szeroką kampanią komunikacyjną, która miała na celu budowanie świadomości profilaktyki zdrowotnej oraz zachęcenie do skorzystania z mobilnych stref zdrowia.

Skala II edycji programu znacznie przewyższyła pierwszą. W ciągu 6 miesięcy trwania akcji mobilne miasteczka zdrowia odwiedziły 25 lokalizacji (w stosunku do 12 lokalizacji w edycji poprzedniej). Przejechały 17 130 km, poświęcając blisko 900 godzin uwagi na kwestie zdrowotne Polaków i wykonując przy tym 112 437 badań i procedur medycznych. 2 714 pacjentów zostało przekazanych do dalszej diagnostyki lub leczenia.

W 2023 roku w ramach działań prewencyjnych PZU zaangażował się w przeprowadzenie akcji profilaktyki zdrowotnej w postaci cyklu audycji w Polskim Radiu. Emitowany cykl audycji edukacyjnych dotyczył profilaktyki zdrowotnej, miał na celu uświadamianie odbiorcom, w jaki sposób można wpływać na jakość i długość własnego życia, m.in. przez aktywność fizyczną dopasowaną do wieku i stanu zdrowia, właściwą dietę oraz spędzanie wolnego czasu.

PZU odpowiada również na wyzwania związane z ochroną zdrowia psychicznego i finansuje prowadzoną przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne kompleksową pomocowo-edukacyjną platformę internetową dla osób w kryzysie suicydalnym oraz ich bliskich. Platforma ”Życie warte jest rozmowy” to serwis, gdzie bezpłatną i anonimową pomoc otrzymują osoby w kryzysie samobójczym i ich bliscy oraz ci, którzy stracili bliską osobę w kryzysie samobójstwa. Służy również szeroko pojętej edukacji społecznej i propagowaniu aktualnej bazy danych miejsc z dostępną bezpłatną pomocą specjalistyczną. Moduł specjalistycznej strefy pomocy on-line, oceniany jest jako bardzo wartościowy i cieszy się ogromnym zainteresowaniem użytkowników platformy. Strona www.zwjr.pl nieustannie cieszy się bardzo niskim współczynnikiem odrzuceń.

PZU we współpracy z PZU Zdrowie oraz Fundacją Onkologiczną Rakiety zapewnia psychologiczne wsparcie i profesjonalną pomocą rodzinom, które zmagają się z traumą spowodowaną wypadkiem lub chorobą nowotworową. W 2023 roku z tej formy pomocy skorzystało ponad 370 osób, a w zależności od potrzeby interwencje kryzysowe obejmowały do kilku spotkań. PZU reagując na zmieniającą się rzeczywistość oprócz spotkań osobistych zapewnia również telefoniczne lub inne zdalne konsultacje psychoterapeutyczne i psychoonkologiczne.

PZU Zdrowie podejmuje szereg działań na poziomie krajowym i lokalnym mających na celu poprawę zdrowia Polaków. Działania PZU Zdrowie z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu zostały opisane w raportach branżowych, m.in. w raporcie opracowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” oraz w wersji anglojęzycznej oraz w publikacji UN Global Compact Network Poland „Zielone Szpitale”.

  • Kongres Gospodarki Senioralnej – wydarzenie poświęcone potrzebom seniorów w kontekście zmian technologicznych, zarządzania różnorodnością wiekową na rynku pracy oraz dbaniu o zdrowie. Organizatorem konferencji był Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej, a PZU Zdrowie było partnerem wydarzenia;
  • Kampania „Bliżej Siebie” – ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zdrowia psychicznego w środowisku pracy. W ramach inicjatywy powstała internetowa baza wiedzy oraz raport podsumowujący potrzeby w tym zakresie. PZU Zdrowie było partnerem inicjatywy;
  • Kampania społeczna #odwoluje #nieblokuje – Celem inicjatywy jest edukacja społeczeństwa w zakresie nieodwoływania umówionych wizyt lekarskich. W kampanię zaangażowały się wszystkie największe podmioty zarówno z publicznej, jak i prywatnej służby zdrowia;
  • „Razem dla Zdrowia. Poznaj partnerów społecznych PZU Zdrowie” – cykl spotkań wewnętrznych dla pracowników Grupy PZU z przedstawicielami organizacji pozarządowych, z którymi PZU Zdrowie na co dzień współpracuje. Przedstawiciele NGOs podzielili się z pracownikami doświadczeniem w aspektach zdrowotnych bliskich ich specjalizacji;
  • Akcje edukacyjne w mediach społecznościowych PZU Zdrowie:
    • #ZdrowaKariera – akcja edukacyjna o zdrowych nawykach w pracy i po pracy;
    • #myBREASTfriend – akcja edukacyjna, zachęcająca kobiety do regularnych badań profilaktycznych;
    • #dlaKOLEGIpytam – akcja edukacyjna zachęcająca mężczyzn do profilaktyki uroonkologicznej – projekt realizowany w social mediach.
  • Konferencja Noworoczna Stowarzyszenia dla Zdrowia – wydarzenie dla przedstawicieli mediów, którzy w swoich publikacjach podejmują temat zdrowia;
  • VIII Kongres Wyzwań Zdrowotnych – jedna z najważniejszych w Polsce konferencji poświęconych ochronie zdrowia. Eksperci PZU Zdrowie wzięli udział w debatach z zakresu biznesu, medycyny i komunikacji;
  • Forum Rynku Zdrowia – jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych. Celem konferencji było wypracowanie rekomendacji w tematach kluczowych dla ochrony zdrowia;
  • „AI w zdrowiu” we współpracy z Koalicją w Zdrowiu – konferencja poświęcona zastosowaniu sztucznej inteligencji w medycynie;
  • International Student Scientefic Conference – GUMed – konferencja mająca na celu promowanie rozwoju naukowego studentów, a także stworzenie forum debaty oraz możliwości prezentacji badań i osiągnięć naukowych.