• 3-3
  • S3-1

PZU prowadzi szeroko zakrojone działania prewencyjne, zmierzające do ograniczenia liczby wypadków w kraju.

Współpraca z organizacjami ratowniczymi, zawodowymi i ochotniczymi, wsparcie działań lokalnych służących poprawie bezpieczeństwa oraz kształtowania odpowiedzialnych i bezpiecznych zachowań jest dla PZU podstawą zaangażowania społecznego.

Akademia bezpieczeństwa

Ogólnopolski projekt Fundacji PZU prowadzony od grudnia 2017 roku, który ma na celu edukację dzieci z zakresu bezpieczeństwa. Akademia bezpieczeństwa zapewnia kompleksowe zajęcia edukacyjne, z udziałem funkcjonariuszy Policji z Komendy Głównej oraz jednostki z Komend Wojewódzkich, Powiatowych oraz Miejskich, ratowników medycznych oraz wykwalifikowanych animatorów. W zajęciach wykorzystywane są nowoczesne maszyny i sprzęty, takie jak symulatory wypadków, a przekaz dla najmłodszych uczniów kreowany jest za pomocą inscenizacji teatralnych, w wykonaniu profesjonalnych aktorów. W 2023 roku zrealizowano ósmą i dziewiątą edycję projektu, w której udział wzięło 26 szkół podstawowych. Projekt dotarł do ośmiu województw i prawie 12 tysięcy uczniów. Łącznie od początku trwania programu Akademia odwiedziła już 137 szkół w Polsce.

Dobre praktyki PZU i PZU Życie

Turnusy terapeutyczno – wypoczynkowe dla dzieci i młodzieży z ryzykiem traumy powypadkowej oraz z ryzykiem powstania stresu pourazowego w związku z przewlekłą chorobą w rodzinie

PZU od 2013 roku prowadzi kompleksowy system wsparcia psychologicznego dla poszkodowanych w wypadkach, których sprawcy posiadali polisy OC w PZU. W ramach minimalizowania skutków wypadków PZU finansuje dla dzieci z traumą powypadkową oraz ich opiekunów pobyty na turnusach terapeutyczno – wypoczynkowych w czasie ferii zimowych i wakacji letnich. Jest to forma stacjonarnej terapii psychologicznej, prowadzonej w ośrodku terapeutycznym Stowarzyszenia Siemacha w Odporyszowie.

Od 2021 roku PZU tę formę wsparcia kieruje również do osób, które utraciły stabilizację rodzinną z powodu straty bliskiej osoby w wyniku choroby onkologicznej. W 2023 roku z tej formy wsparcia skorzystało łącznie 28 osób.

  • 3-3

Współpraca ze służbami ratunkowymi

PZU od ponad 16 lat wspiera GOPR m.in. przekazując sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczych, finansując szkolenia dla ratowników, realizując wspólne działania edukacyjne. PZU wspólnie z GOPR uruchomił platformę e-learningową dotyczącą bezpieczeństwa w górach. W ramach umowy o współpracy z GOPR regionalne Grupy GOPR wykorzystały w ponad 90% wsparcie PZU na zakup specjalistycznych pojazdów do działalności operacyjnej. Zakupiono specjalistyczne samochody do poszukiwań osób zaginionych, skutery śnieżne, pojazdy czterokołowe (Outlander, Kawasaki), przyczepy ratownicze do pojazdów czterokołowych, samochody terenowe Toyota oraz busy (VW Caravelle, opel Movano). Zrealizowane zostały również działania mające na celu podniesienie kwalifikacji ratowników GOPR, tj. kurs instruktorski GOPR, warsztaty medyczne dla ratowników GOPR, szkolenie ewakuacyjne, seminarium starszych ratowników i warsztaty jaskiniowe. W celu organizacji tych działań zakupiony został sprzęt ratowniczy: sondy lawinowe, nosze śmigłowe z osprzętem, materace termiczne, wyposażenie apteczki weterynaryjnej.

PZU kontynuował współpracę z Fundacją GOPR przy projekcie edukacyjnym Akademia GOPR. Fundacja GOPR prowadziła liczne przedsięwzięcia edukacyjno-prewencyjne, w ramach której ratownicy GOPR prowadzili warsztaty profilaktyczne jak również uczestniczyli w różnego rodzaju przedsięwzięciach edukacyjnych na terenie całego kraju – działając na rzecz ochrony i promocji zdrowia, jak również upowszechniania aktywnego i bezpiecznego trybu życia. W ramach Akademii GOPR przeprowadzone zostały programy szkoleniowe, przygotowane materiały edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży, zakupiony sprzęt szkoleniowy oraz odzież instruktorska.

PZU zaangażował się również w finansowanie szkoleń lawinowych we współpracy z TOPR. Ich uczestnicy uczą się odpowiedniego planowania wycieczek górskich, unikania zagrożenia lawinowego oraz przestrzegania zasad postępowania po zejściu lawiny. Organizowane są również pozorowane akcje ratunkowe z wykorzystaniem detektorów, przekazywana jest wiedza dotycząca sposobów poszukiwania zasypanych przez lawinę oraz zasady udzielania pierwszej pomocy w wypadkach lawinowych. Wszystko to ma miejsce w Lawinowym Centrum Treningowym PZU na Kalatówkach.

PZU od wielu lat wspiera bezpieczeństwo nad wodą przekazując dofinansowanie z funduszu prewencyjnego jednostkom ratowniczym działającym m.in. nad Jeziorem Zegrzyńskim i na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, działające na Jeziorze Zegrzyńskim, otrzymane w 2023 roku od PZU dofinansowanie przeznaczyło głównie na zakup sprzętu do prowadzenia działań ratowniczych i utrzymania gotowości ratowniczej jednostki, tj. wyposażenie łodzi, sprzęt łączności, sprzęt nurkowy, specjalistyczne ubrania dla ratowników. Z otrzymanego dofinansowania LWOPR zakupił również niezbędne wyposażenie do przeprowadzenia szkolenia Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz szkoleń z zakresu ratownictwa wodnego.

W 2023 roku z otrzymanego od PZU dofinansowania Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zakupiło środki łączności cyfrowo-analogowej, GPS do poszukiwań osób zaginionych oraz skafandry lodowo nurkowe. W ramach tej samej umowy, w 2022 roku, ratownicy MOPR wymienili tuby pneumatyczne w dwóch hybrydowych łodziach ratowniczych typu RIB, czym przywrócili je do pełnej sprawności oraz zakupili fantomy wraz z oprogramowaniem komputerowym do nauki resuscytacji.

PZU wspiera jednostki ochotniczej straży pożarnej dofinansowując zakup specjalistycznego sprzętu i odzieży ochronnej. Jednostki OSP działają nawet w najmniejszych miejscowościach, a strażacy ochotnicy najczęściej jako pierwsi niosą pomoc potrzebującym. Gaszą pożary, ratują ofiary wypadków drogowych, przychodzą z pomocą podczas powodzi, nawałnic i innych klęsk żywiołowych.

Projekt Szpital 360, to innowacyjny projekt TUW PZUW. Obejmuje on wizytacje w placówkach medycznych, prowadzone przez lekarzy z doświadczeniem medycznym i ubezpieczeniowym, które służą diagnozowaniu problemów i potrzeb szpitali pod względem bezpieczeństwa. Wizytacje pozwalają prześledzić procedury i organizację podmiotu leczniczego. Efektem wizytacji są raporty z zaleceniami dla szpitali i adekwatne przedsięwzięcia służące podnoszeniu jakości opieki zdrowotnej, w tym bezpłatne szkolenia dla lekarzy i personelu medycznego. Mają na celu podnoszenie ich kwalifikacji i poprawa jakości opieki zdrowotnej. Dotyczą także prowadzenia dokumentacji medycznej, unikania zakażeń wewnątrzszpitalnych i innych niepożądanych zdarzeń. Działania te w dalszej kolejności przekładają się na mniejszą ilość zdarzeń niepożądanych w placówce medycznej.

  • 3-3

Współpraca z klientami korporacyjnymi

Grupa PZU prowadzi działania prewencyjne skierowane do klientów korporacyjnych:

To szkoleniowy program prewencyjny PZU. Udział w programie daje kierowcom możliwość poprawy umiejętności prowadzenia pojazdów, wyeliminowania złych nawyków i przyzwyczajeń za kierownicą oraz odświeżenia wiedzy o bezpieczeństwie na drodze. Kierowcy mogą ćwiczyć na płycie poślizgowej, korzystać ze szkoleń z jazdy defensywnej z elementami eko-jazdy w ruchu miejskim oraz z zakresu e-mobility, a także uczestniczyć w spotkaniach ze specjalistami z zakresu psychologii transportu, pierwszej pomocy medycznej i przepisów prawa o ruchu drogowym.

To innowacyjny technologicznie program prewencyjny, który pozwala obniżyć częstotliwość (frekwencyjność) i wartość szkód we flotach. AUDAX korzysta m. in. z telemetrii i narzędzi takich jak rejestratory trasy i zdarzeń drogowych, ultradźwięki odstraszające zwierzęta czy czujniki parkowania i kamery cofania.

Jest programem prewencyjnym skierowanym do dużych przedsiębiorstw z branż, w których z uwagi na skalę działalności i specjalistyczne procesy produkcyjne, istnieje wysokie ryzyko wystąpienia szkody. Rozwiązanie, wykorzystujące internet rzeczy i technologie oparte na koncepcji Przemysł 4.0, monitoruje poziom bezpieczeństwa w obszarach działania przedsiębiorstwa kluczowych z perspektywy ryzyka, takich jak produkcja, logistyka oraz park maszynowy. Program wspiera także klientów w działaniach edukacyjnych budujących świadomość pracowników klientów, co ma ogromne znaczenie dla minimalizacji ryzyka zaistnienia szkody i poprawy bezpieczeństwa. W ramach realizacji programu w latach 2019-2023 zostało wprowadzone 109 wdrożeń Ryzyko PRO u 82 klientów PZU SA.

PZU LAB w 2023 roku kontynuował cykl szkoleń Piramida Kompetencji, poświęconych zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem i zarządzaniem ryzykiem przedsiębiorstw. W lutym 2023 roku odbyła się druga edycja szkolenia „Bezpieczeństwo pożarowe budynków użyteczności publicznej” prowadzona wraz z Akademią Pożarniczą. Program szkolenia obejmował m.in. informacje z zakresu bezpieczeństwa pożarowego budynków użyteczności publicznej, analizę zagrożeń w obiektach takich jak teatry, muzea, archiwa, kina, biura, obiekty wysokościowe. W listopadzie odbyła się pierwsza edycja III bloku „Bezpieczeństwo pożarowe obiektów infrastrukturalnych”, które PZU prowadził wraz z ekspertami z tego obszaru. Zakres szkolenia obejmował m.in. zagadnienia: infrastruktury przesyłowej energii elektrycznej, bazy paliw na lotniskach, centra danych – serwerownie, ochrona hangarów lotniczych na bazie testów ogniowych w pełnej skali oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe obiektów: metra i tunele.

W trakcie V edycji Forum bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego w Gdańsku w Muzeum II Wojny Światowej PZU LAB wraz z Energą Wytwarzanie z Grupy ORLEN podpisało umowę o współpracy przy realizacji projektów, w tym w szczególności projektów badawczo-rozwojowych w obszarze Morskich Farm Wiatrowych. Energa Wytwarzanie z Grupy ORLEN wspólnie z PZU LAB przeprowadzi pilotaż technologii, która pomoże zwiększyć niezawodność morskich farmach wiatrowych, co jest kluczowe z punktu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Pilotaż pierwszego wspólnego projektu prowadzony będzie przez ok. 2 lata na istniejącej już lądowej farmie wiatrowej należącej do Energi Wytwarzania, na której warunki w możliwie największym stopniu zbliżone są do tych, jakie panować będą na morzu. Zebrane na niej dane pozwolą następnie stworzyć narzędzia cyfrowe przewidujące, jak będą się zachowywać turbiny wiatrowe i ich poszczególne elementy w różnych warunkach i perspektywach czasowych. Dzięki temu rozpoznane zostaną możliwe ryzyka, jakie mogą zaistnieć podczas pracy farm wiatrowych, w tym szczególnie ryzyka o charakterze krytycznym, zagrażającym ciągłości działania morskich wiatraków. Pozwoli to opracować odpowiednie środki zaradcze (np. szkolenia dla obsługi farm oparte na scenariuszach awaryjnych), zoptymalizować pracę turbin i zredukować koszty utrzymania przy jednoczesnym wzroście efektywności i produktywności. Co więcej, cyfrowy symulator będzie odzwierciadlał pracę całej farmy wiatrowej, jak też pojedynczej turbiny wiatrowej w czasie rzeczywistym.

W 2023 roku w celu optymalizacji zużycia energii w różnych gałęziach przemysłu w Polsce oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie efektywności energetycznej PZU LAB i IMP PAN podpisały umowę o współpracy. Dzięki współpracy z ekspertami z Instytutu, PZU LAB ma możliwość oferowania klientom sprawdzonych i certyfikowanych rozwiązań, które pozwolą im zoptymalizować zużycie energii w różnych aspektach działalności przedsiębiorstwa, takich jak energia elektryczna, woda czy gaz. Dzięki współpracy z KEZO Centrum Badawczym IMP PAN PZU LAB może aktywnie wspierać klientów korporacyjnych Grupy PZU w wypracowaniu optymalizacji energetycznej, w ramach realizacji kluczowych celów strategicznych grupy PZU w zakresie ESG. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom opracowanym przez KEZO Centrum Badawcze, przedsiębiorstwa mogą osiągnąć znaczne oszczędności w zużyciu energii, co przekłada się na obniżenie kosztów prowadzenia biznesu. Ponadto możliwe jest również generowanie dodatkowych dochodów z nadwyżki wyprodukowanej energii co sprawia, że inwestycja w optymalizację energetyczną staje się jeszcze bardziej atrakcyjna. Wykorzystanie technologii takich jak fotowoltaika, rekuperacja czy magazynowanie energii pozwala na zwiększenie efektywności energetycznej, a tym samym na osiągnięcie korzyści finansowych dla przedsiębiorstw.

  • 3-3

Prewencja w obszarze zdrowia

PZU od lat, w ramach prowadzonej działalności prewencyjnej, angażuje się w organizację akcji profilaktyki zdrowotnej. Oprócz akcji ogólnopolskich PZU prowadzi również akcje w zakładach pracy. Strefy Zdrowia organizowane u klientów PZU oferują badania i porady profilaktyczne oraz promują zdrowy tryb życia. Celem jest przekonanie jak największej liczby osób do zadbania o swoje zdrowie, skorzystania z badań profilaktycznych oraz konsultacji medycznych u lekarzy specjalistów oraz zachęcenie pracowników do regularnych badań.

W 2023 roku w ramach działań prewencyjnych z zakresu profilaktyki zdrowotnej PZU, we współpracy z holenderskim starupem SkinVision, kontynuował ogólnopolski program prewencyjny „Minuta dla skóry”. Program jest odpowiedzią na wzrastającą liczbę zachorowań na najgroźniejszy z typów nowotworów skóry – czerniaka. Celem programu jest wczesne wykrywanie raka skóry za pomocą innowacyjnej, certyfikowanej medycznie aplikacji, wykorzystującej sztuczną inteligencję. Aplikację udostępniono w zakładach pracy w ramach programu prewencyjnego PZU.

W ramach działań prewencyjnych w obszarze zdrowia TUW PZUW angażuje się w zakup profesjonalnego sprzętu medycznego dla szpitali. Sfinansowany w 2023 roku zakup sprzętu obejmował między innymi, aparat do hemodializy (tzw. sztuczna nerka), aparaty EKG, aparaty RTG, kardiomonitory, sprzęt do badań ginekologicznych, sprzęt rehabilitacyjny oraz wyposażenie karetki.