Spółki Grupy PZU oferują swoim pracownikom przyjazne środowisko pracy oraz równe dla wszystkich szanse na rozwój. PZU szanuje równowagę między pracą a życiem prywatnym swoich pracowników. Zapewnia bezpieczne formy zatrudnienia, terminowo wywiązuje się z finansowych zobowiązań wobec pracowników i stosuje jasne zasady w działaniu organizacji. Pracownicy spółek Grupy mają wpływ na usprawnienia w funkcjonowaniu firmy. Grupa PZU zapewnia pracownikom równe szanse na rozwój zapewniając odpowiednie warunki do efektywnej pracy – indywidualnej i zespołowej, zwiększając tym samym szanse na sukces.

Nowy Model Pracy

Wdrożony w PZU w maju 2022 roku Nowy Model Pracy wiązał się ze zmianami w trzech obszarach: wprowadzenie hybrydowego modelu pracy, wdrożenie wspierających go narzędzi pracy grupowej oraz zmiana siedziby głównej. Nowy Model Pracy pozwala realizować strategiczne cele w zakresie tworzenia inspirującego miejsca zapewnianiającego warunki do osiągania wysokiej efektywności pracy pracowników i zespołów oraz zwiększanie zwinności i elastyczności organizacji. Wprowadzając rozwiązania wspierające rozwój kreatywnych metod pracy, PZU zapewnia dobre warunki dla rozwoju innowacyjności i budowania pozytywnych doświadczeń pracowników.

Model hybrydowy PZU dał pracownikom większą swobodę w wyborze miejsca pracy, dostosowanego do charakteru aktualnie wykonywanych zadań, aby mogli pracować bardziej autonomicznie, koncentrując się na wynikach. Funkcjonalności dostępnych narzędzi pracy grupowej zwiększają efektywność współpracy w ramach zespołów i między jednostkami w różnych lokalizacjach w całej Polsce – dzięki temu zarządzanie wiedzą i osiąganie efektów synergii jest łatwiejsze. Elastyczne środowisko pracy wspiera pracę zespołową, ułatwia współpracę pomiędzy obszarami organizacji, zapewnia też przestrzeń służącą nieformalnym interakcjom i budowaniu relacji oraz miejsca pozwalające pracować w skupieniu. W 2023 roku w PZU kontynuowano działania wspierające sprawne funkcjonowanie w Nowym Modelu Pracy.

PZU dba o to, aby wspólna przestrzeń do pracy zapewniała komfort każdemu pracownikowi bez względu na preferencje odnośnie stylu pracy oraz sprzyjała pracy zespołowej. Dlatego z uwagą analizuje opinie pracowników na temat sposobów wykorzystywania dostępnych funkcjonalności biura i dostarcza eksperckich wskazówek w zakresie zdrowej i efektywnej pracy na współdzielonej przestrzeni, jak również ergonomii pracy.

W 2023 przeprowadzono kampanię „Razem twórzmy przyjazne środowisko pracy”, która była poświęcona rozwinięciu świadomości na temat różnorodności potrzeb pracowników (na podstawie zebranych opinii) oraz czynników i sposobów podnoszących komfort i efektywność pracy w biurze.

W obszarach gdzie jest to możliwe z uwagi na charakter pracy – możliwa jest praca zdalna w wymiarze do 2 dni w tygodniu.

Model hybrydowy pozwala wybierać optymalne miejsce wykonywania aktualnych zadań służbowych.

Dzięki pracy hybrydowej łatwiejsze jest godzenie różnych ról i obowiązków, planowanie czasu dla rodziny i czasu wolnego.

Wszyscy pracownicy mają dostęp do pakietu narzędzi opartych o zintegrowane środowisko Microsoft Office 365.

Narzędzia wykorzystywane są do organizacji kreatywnych spotkań, szybkiej wymiany informacji i wiedzy (np. w tym współdzielenia dokumentów), budowania zasobów wiedzy, zarządzania zadaniami.

Narzędzia pozwalają na efektywną i bezpieczną komunikację w modelu hybrydowym oraz utrzymanie efektywności codziennej pracy.

Aranżacja biura uwzględnia liczne dodatkowe przestrzenie o różnorodnych funkcjonalnościach (np. co-work, pokoje relaksu, focus roomy).

Komfort korzystania z przestrzeni wspierają rozwiązania technologiczne (np. system rezerwacji biurek, systemy wideokonferencyjne, tablice interaktywne).

Elastyczne biuro pozwala na szybką adaptację do zmian, sprzyja różnym stylom pracy, likwiduje bariery między pracownikami, ułatwia nawiązywanie kontaktów.

Dobre praktyki PZU i PZU Życie

Badanie efektywności pracy i współpracy w Nowym Modelu Pracy

PZU prowadzi cykliczne badania opinii pracowników – coroczne badanie zaangażowania oraz badania typu pulse check. Wyniki badań są źródłem informacji zarządczych, wykorzystywanych do podejmowania decyzji oraz świadomego kształtowania warunków pracy i współpracy. W 2023 roku po raz pierwszy w PZU przeprowadzono badanie efektywności pracy i współpracy w Nowym Modelu Pracy. Do badania zaproszono wszystkich menedżerów Grupy PZU – ponad 1 470 osób.

Celem badania było podsumowanie przez menedżerów dotychczasowych efektów wdrożenia Nowego Modelu Pracy w pięciu obszarach: realizacja celów i zdań, współpraca, organizacja pracy i dostępność zasobów, atmosfera i relacje w zespole, funkcjonowanie lidera w nowym modelu pracy. Menedżerowie, którzy wzięli udział w badaniu otrzymali indywidualne raporty, które umożliwiły im odniesienie swoich spostrzeżeń do wyników odpowiedniej grupy tj. swojego biura lub pionu. Większość wskazywanych przez liderów efektów wdrożenia nowego modelu pracy w Grupie PZU miała charakter pozytywny, np. duża elastyczność pracy i większe możliwości w zakresie godzenia jej z życiem prywatnym (work-life balance). Liderzy wskazali na zadowolenie pracowników z pracy hybrydowej, tym samym lepszej efektywności pracy, oszczędności czasu i związanych z tym większych możliwości motywowania pracowników.