• 3-3

Obsługa szkody jest dla klienta momentem, w którym sprawdza jakość swojego produktu. Spełnienie oczekiwań klienta podczas obsługi szkody lub świadczenia stanowi klucz do zbudowania jego więzi z PZU. Dlatego procesy w tym obszarze podlegają ciągłym usprawnieniom w celu skrócenia czasu wypłaty odszkodowania i budowania pozytywnego doświadczenia klienta.

Spółki ubezpieczeniowe Grupy PZU oferują zarówno możliwość zgłoszenia szkody w kanałach tradycyjnych (za pomocą telefonu, w oddziale lub u agenta) oraz w kanałach zdalnych. Serwis internetowy do zgłaszania szkód i świadczeń zgloszenie.pzu.pl umożliwia automatyczne wyliczenie kwoty odszkodowania, a także zgłoszenie szkody dla partnerów zagranicznych. Serwis zachowuje zgodność z filozofią prostego języka i został wyróżniony „Certyfikatem Prostej Polszczyzny” nadanym przez Pracownię Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego. Podobnie dzięki moje.pzu.pl lub aplikacji mobilnej mojePZU klient może wygodnie i samodzielnie zgłosić szkodę i sprawdzić jej status. W LINK4 szkodę można zgłosić wypełniając formularz na stronie internetowej pod adresem link4.pl/claims/zgłoszenie.

PZU prowadzi obsługę szkód i świadczeń w centrach kompetencyjnych, które działają na terenie całej Polski. Opiera się ona głównie na informacji elektronicznej i nie jest powiązana z miejscem zamieszkania ubezpieczonego ani miejscem zdarzenia. Centralne zespoły obsługują określone typy szkód, co służy większej specjalizacji i wpływa na wzrost satysfakcji klientów. Zespoły te specjalizują się m.in. w obsłudze szkód majątkowych, komunikacyjnych i osobowych, szkód klientów korporacyjnych, świadczeń, szkód polegających na kradzieży pojazdów osób fizycznych oraz szkód w ramach usługi bezpośredniej likwidacji szkód (BLS). Mobilni Eksperci komunikacyjni, majątkowi i rolni zajmują się obsługą techniczną szkód komunikacyjnych majątkowych i rolnych. Mobilni Eksperci obsługują klientów w każdym dowolnie wybranym przez klientów miejscu Polski.

PZU współpracuje z zakładami naprawczymi w zakresie powypadkowych napraw pojazdów na terenie krajów, w których Grupa PZU prowadzi działalność ubezpieczeniową. PZU zbudował największą w Polsce sieć współpracujących zakładów naprawczych, dzięki której może, już w trakcie obsługi szkody, kontrolować jakość i szybkość świadczonych usług. Każdy klient, który zleci naprawę w Sieci Naprawczej PZU Pomoc, otrzymuje certyfikat jakości, zapewniający wykonanie naprawy w zgodzie z najwyższymi standardami.

Dobre praktyki PZU i PZU Życie

Priorytetyzacja w likwidacji

Brak możliwości użytkowania lokalu mieszkalnego z powodu pożaru czy wybuchu gazu wymaga zapewnienia poszkodowanym natychmiastowej pomocy, dlatego w PZU funkcjonuje proces obsługi szkód wymagających priorytetowej obsługi. Są to szkody powstałe w wyniku zdarzenia, jakie swoim rozmiarem wymagają szybkiego zapewnienia pomocy i kompleksowej obsługi w możliwie najkrótszym czasie po wystąpieniu szkody.

Wdrożony proces opiera się na ścisłej współpracy zespołów obsługujących szkody – od konsultanta przyjmującego zgłoszenie, po ewentualną konsultację lekarską. Opiekun Klienta jest w stałym kontakcie z poszkodowanym, informując go o etapach obsługi szkody, w tym o terminie oględzin zniszczonego mienia i wymaganej dokumentacji oraz w celu udzielenia pomocy np. pobytu w hotelu zastępczym czy konsultacji u psychologa. Taki model pozytywnie wpływa na relację z klientem, który w trudnym dla siebie czasie, może liczyć na wsparcie i pomoc.

W dobie automatyzacji i cyfryzacji procesów klient w jeszcze większym stopniu oczekuje indywidualnego podejścia. W PZU funkcjonuje Opiekun klienta, który pozostaje w kontakcie z poszkodowanym przez cały proces obsługi jego szkody lub świadczenia. Zadaniem opiekuna jest nie tylko gromadzenie dokumentów niezbędnych do zajęcia się sprawą, lecz także bieżące przekazywanie klientowi informacji o etapach obsługi. W zależności od potrzeb, może on również stanowić wsparcie dla klienta i być jego doradcą, oferującym konkretne rozwiązania w trudnej sytuacji. Może także sprawnie organizować i zarządzać wszystkimi usługami, jakie oferuje PZU, w ramach obsługi zgłoszenia.

Grupa PZU jest przy swoich klientach wtedy, gdy najbardziej potrzebują wsparcia i pomaga im w powrocie do sprawności. W 2023 roku w obszarze obsługi szkód osobowych kontynuowano podjęte działania dotyczące obsługi szkód osób ciężko poszkodowanych w wypadkach. Po identyfikacji szkody dużej lub szkody z potencjałem do rehabilitacji, opiekun kładzie nacisk na rozwiązania dopasowane do indywidualnej sytuacji osoby poszkodowanej np. programy rehabilitacyjne, pomoc w wyborze i zakupie protez, pomoc w wyborze sposobu i miejsca leczenia czy wsparcie psychologiczne. Obsługa szkody jest prowadzona w sposób mający na celu jak najmniejsze angażowanie poszkodowanego i jednocześnie jak najpełniejsze zaspokojenie roszczeń na etapie obsługi szkody. Obsługa takiej szkody nie kończy się wraz z wypłatą odszkodowania – możliwe jest dalsze wspieranie poszkodowanych np. przez działania w celu aktywizacji zawodowej i powrotu na rynek pracy.

Preobsługa szkód

Grupa PZU chce być przy swoich klientach wtedy, gdy potrzebują wsparcia najbardziej, często nawet przed formalnym zgłoszeniem przez nich szkody. Preobsługa (Before-You-Call Service) jest rozwiązaniem, w którym to ubezpieczyciel inicjuje kontakt z klientem i oferuje mu realną pomoc jeszcze przed formalnym zgłoszeniem szkody, stawiając klienta i jego potrzeby na pierwszym miejscu. Preobsługa przeznaczona jest dla klientów, którzy doznali przykrego zdarzenia losowego, w którym ucierpiało ich mienie.

Po zdarzeniu, np. pożarze, wybuchu gazu czy przejściu trąby powietrznej, na bazie informacji pochodzących z ogólnodostępnych źródeł np. Internetu czy radia, podejmowana jest próba identyfikacji poszkodowanego. W przypadku pozytywnej identyfikacji poszkodowanego jako klienta PZU, nawiązywany jest z nim kontakt w celu udzielenia już realnej pomocy w trudniej sytuacji (np. jeśli zakres polisy pokrywa lokal zastępczy, zostanie on zaproponowany klientowi od razu przy pierwszym kontakcie). Rejestracja szkody może nastąpić innego dnia, w dogodnym dla klienta terminie.

Preobsługa szkód 2021 2022 2023
Zarejestrowanych zdarzeń 77 30 15
Zdarzeń, w których poszkodowanymi byli klienci PZU 8 9 12
Poszkodowanych klientów PZU 137 269 772
Osoby, z którymi udało się nawiązać kontakt 137 262 456
Zarejestrowane sprawy assistance 135 262 456

Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS)

PZU był prekursorem Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS) na polskim rynku ubezpieczeniowym. Aktualnie realizuje ją w dwóch formach: indywidualnie i w ramach porozumienia wypracowanego przez PIU. BLS obsługują podmioty, które stanowią blisko 70% rynku ubezpieczeń OC komunikacyjnych, mierzonego składką przypisaną brutto. Wprowadzone porozumienie, które jest oparte na ryczałtach, znacznie uprościło rozliczanie wypłaconych odszkodowań między ubezpieczycielami. Dzięki BLS likwidacją szkód po wypadku zajmuje się ubezpieczyciel, u którego została wykupiona polisa OC. Później rozlicza się on z ubezpieczycielem sprawcy już bez udziału klienta. PZU utrzymał także wprowadzone wcześniej własne rozwiązanie BLS dla swoich klientów poszkodowanych przez ubezpieczonych w zakładach, które nie przystąpiły do porozumienia.

Pozostałości po szkodach

PZU rozwija ofertę pomocy w zagospodarowaniu pozostałości po szkodach komunikacyjnych i majątkowych. Klienci mogą sprzedać pozostałości za pośrednictwem platformy Pomoc Online na podstawie najwyższych ofert, składanych przez wiarygodne podmioty na stałe współpracujące z administratorem platformy.

Procedura zarządzania kryzysowego w obsłudze szkód

  • skuteczne dotarcie do klienta, zapewnienie pomocy i kompleksowej obsługi w możliwie najkrótszym czasie po wystąpieniu szkody;
  • skrócenie czasu obsługi szkód;
  • dostosowanie procesu obsługi szkód do oczekiwań klientów;
  • podniesienie jakości obsługi i poziomu satysfakcji klientów.
  • uruchomienie mobilnego biura i czterech mobilnych biur mini;
  • uproszczenie procesów przyjmowania zgłoszeń i obsługi szkód;
  • relokacja zasobów na tereny dotknięte kataklizmem oraz do merytorycznej obsługi szkód.

Zdarzenia o charakterze katastroficznym występują sezonowo, najczęściej w okresie zimowym i letnim. Wiąże się to ze zwiększoną ilością obsługiwanych szkód a podjęte działania i usprawnienia umożliwiają szybką obsługę szkód. Stosowane uproszczenia pozwalają ustalić wysokość odszkodowania bez konieczności szczegółowego sporządzania kosztorysu. Wdrożenie automatyzacji pozwala na wypłatę odszkodowania w ciągu jednego dnia roboczego od daty zgłoszenia szkody. Powołany zespół ekspertów śledzi raporty meteorologiczne i publikacje w mediach o potencjalnych zagrożeniach.

W TUW PZUW wdrożono Procedurę obsługi szkód katastroficznych, która wspiera utrzymanie wysokiego poziomu jakości i terminowości obsługi szkód z ryzyk katastroficznych. Celem procedury jest zapewnienie koordynacji działań związanych z obsługą zdarzeń masowych i katastroficznych, skuteczne dotarcie do Klientów, zapewnienie sprawnej i kompleksowej obsługi szkodowej, w możliwie najkrótszym czasie od zdarzenia. Jej istotnym elementem jest również monitoring zdarzeń o charakterze katastroficznym oraz szczególny tryb podejmowanych działań.

Obsługa szkód dla klientów korporacyjnych

Wdrożony model kompleksowej obsługi szkód klientów korporacyjnych jest przeznaczony dla największych klientów PZU. Głównym celem wdrożonego modelu jest zagwarantowanie serwisu obsługi szkód na najwyższym poziomie poprzez wdrożenie rozwiązań dotychczas nieoferowanych na rynku obsługi szkód komunikacyjnych.

Głównymi filarami modelu jest szeroko rozumiana współpraca pomiędzy zespołami sprzedażowymi, zespołami obsługi szkód oraz zespołami underwritingu, której efektem jest dostarczenie najwyższej jakości usług dla największych klientów.

Obsługa szkód w tym modelu opiera się na dogłębnej analizie klienta pod względem wielkości, struktury floty, szkodowości oraz doradztwie w zakresie zaimplementowania w obsłudze floty rozwiązań mających na celu poprawę szkodowości klienta. Każdy z klientów posiada wyznaczonych do obsługi szkód opiekunów, którzy przeprowadzają spotkania z przedstawicielami klienta. Ustalane są na nich niezbędne formalności w zakresie kontaktu i komunikacji oraz po wcześniejszej analizie proponowane są możliwe rozwiązania służące obniżeniu szkodowości klienta. Wdrożone rozwiązania opierają się na szeroko rozumianych relacjach biznesowych oraz porozumieniu w zakresie możliwości wdrożenia rozwiązań minimalizujących szkodowość a zarazem koszty po stronie klienta.

Proaktywna obsługa szkód

TUW PZUW wdrożył nowoczesny model obsługi szkód wynikających z błędów medycznych. Oparty jest on na ścisłej współpracy z ubezpieczoną placówką medyczną. Proaktywna obsługa szkód zapewnia szybką pomoc pacjentowi, który ucierpiał z powodu błędu lekarskiego. Polega m.in. na wsparciu specjalisty lub organizacji rehabilitacji by odwrócić lub zminimalizować skutki błędu medycznego. Umożliwia szybką wypłatę świadczenia, bez prowadzenia spraw sądowych, które w przypadku zdarzeń medycznych są skomplikowane i długotrwałe. Korzyścią dla ubezpieczonej placówki medycznej jest otrzymanie pełnej ochrony ubezpieczeniowej, wsparcia merytorycznego i obiektywnej analizy ewentualnych roszczeń pacjentów.

Nowoczesne technologie w obsłudze szkód i świadczeń

Technologia zwiększa efektywność biznesową i poziom satysfakcji klientów. PZU rozwija nowe sposoby określenia rozmiaru szkody, aby przyspieszyć ustalanie wysokości odszkodowania. W przypadku ubezpieczeń majątkowych oprócz oględzin przez Mobilnego Eksperta Komunikacyjnego w miejscu wskazanym przez klienta lub w warsztacie Sieci Naprawczej, wysokość szkody może zostać ustalona w ramach:

  • obsługi uproszczonej (bez oględzin);
  • samoobsługi (samodzielne wyliczenie wysokości szkody).

PZU umożliwia przejście całego procesu obsługi szkody w pojeździe przy użyciu smartfona. Poszkodowany za pomocą smartfona może zgłosić szkodę, wezwać pomoc assistance na drodze i w domu, a także zainicjować proces naprawy w warsztacie Sieci Naprawczej. PZU zajmuje się dopiero ostatnim etapem obsługi szkody, tj. ustaleniem wysokości odszkodowania i wypłatą.

 

W PZU funkcjonuje również samoobsługa w przypadku szkód i świadczeń majątkowych i NNW, która daje możliwość wyliczenia wysokości odszkodowania lub świadczenia przez poszkodowanego po zgłoszeniu szkody. Klient akceptuje lub odrzuca zaproponowaną mu kwotę. W przypadku szkód i świadczeń NNW klient samodzielnie oznacza charakter swoich obrażeń na intuicyjnej makiecie człowieka, co pozwala wyliczyć wartość świadczenia.

W szkodach komunikacyjnych i majątkowych oraz serwisach, które naprawiają sprzęt uszkodzony w wyniku przepięcia, klient może również samodzielnie szybko oszacować wysokość odszkodowania. Informacja trafia online do Opiekuna Klienta, który realizuje wypłatę. Usługa pozwala klientowi w prosty i wygodny sposób uczestniczyć w decyzji o wypłacie i skraca czas oczekiwania na wypłatę świadczenia. Badania satysfakcji prowadzone wśród klientów PZU pokazują, że ubezpieczeni bardzo pozytywnie odbierają tą usługę. Podobne usprawnienia wprowadzają spółki PZU w krajach bałtyckich. Od 2019 roku funkcjonuje automatyczna wypłata świadczeń z tytułu zgonu, która znacznie przyspiesza proces obsługi tych spraw.

PZU wprowadził elementy robotyki na etapie podsumowania zgłoszenia szkody, wysyłki korespondencji, wydawania decyzji o szkodzie oraz pobierania notatek policyjnych dla przyspieszenia wypłaty odszkodowania. Robotykę wykorzystuje się w określonych typach szkód, np.: szkodach komunikacyjnych, szkodach masowych spowodowanych przez zjawiska pogodowe, obsłudze świadczeń medycznych (leczenie szpitalne) oraz życiowych (zgony i urodzenia). Wprowadzono rozwiązania robotyczne, wspomagające procesy przypisu pokrycia ubezpieczeniowego w zgłaszanych sprawach. Dodatkowo w przypadku zgłoszeń NNW rozwiązanie robotyczne weryfikuje informację odnośnie zgłoszenia szkody przez klienta w drugiej spółce (dla spraw, w których klient wyraził zgodę na wymianę informacji między PZU Życie i PZU). Takie rozwiązanie zapewnia spójność obsługi dla różnych zgłoszeń NNW z tego samego zdarzenia. Obecnie kontynuowane są prace, w zakresie automatyki procesów i dotyczą innych świadczeń medycznych, takich jak operacje chirurgiczne oraz w zakresie oceny trwałego uszczerbku dla świadczeń z tytułu NNW.

W warsztatach Sieci Naprawczej stosowana jest innowacyjna technologia, która wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji i pozwala na precyzyjną analizę zdjęć dokumentujących szkodę. Może również określić zakres uszkodzenia oraz kwalifikację danej części do naprawy lub wymiany. Algorytmy potrafią szybciej i dokładniej wykryć więcej nieprawidłowości oraz potwierdzić, że wszystkie naprawy są realizowane z zachowaniem procedur i standardów przyjętych przez PZU. Przed wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji większość spraw obsługiwanych przez warsztaty naprawcze musiała być analizowana manualnie. Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania eksperci otrzymują do analizy tylko wyselekcjonowane sprawy, a pozostałe, które nie budzą wątpliwości, są zatwierdzane automatycznie lub półautomatycznie.

W 2023 roku sztuczna inteligencja przeanalizowała ponad 124 tys. szkód o wartości powyżej 1 mld zł.

W ramach uszczelnienia procesu zabezpieczenia roszczeń regresowych praca Opiekunów Klienta wspierana jest pracą robota, którego celem jest typowanie szkód z potencjałem regresowym na możliwie najwcześniejszym etapie procesu likwidacji szkód.

Typowanie następuje na bazie tzw. „Słów kluczowych”. W styczniu 2023 roku proces typowania szkód z potencjałem regresowym wsparto narzędziem sztucznej inteligencji, które oparte jest nie tylko na algorytmie słów kluczowych, ale również na modelach analitycznych uczonych na szerokim zasobie danych w tym danych windykacyjnych. Wynikiem działania/ przeprocesowania szkody przez AI jest oznaczenie stosownego stanu informacyjnego.

Robotyka jest narzędziem umożliwiającym pełną automatyzację żmudnych i powtarzalnych czynności niewymagających skomplikowanej wiedzy specjalistycznej i doświadczenia. Roboty pozwalają zastąpić integrację międzysystemową, przetwarzają duże wolumeny danych w bardzo krótkim czasie. Korzystanie z technologii Robotic Process Automation (RPA) poprawia jakość danych, ułatwia kontrolę efektywności procesu i jest dodatkowym sposobem raportowania. Dzięki robotyce można realizować procesy, które nie mogły być wykonywane przez pracowników ze względu na znaczną pracochłonność lub konieczność wykonania skomplikowanych czynności w krótkim czasie. Wdrożenie zrobotyzowanego procesu odbywa się szybciej niż wykonanie zmiany systemowej, a samo rozwiązanie oznacza niższy koszt niż zatrudnienie dodatkowych pracowników.

Liczba wdrożeń w zakres robotyki 2022 2023
Procesy biznesowe 29 15
w tym procesy w obszarze obsługi szkód 19 9

Komentarz: W 2023 roku rozszerzono działanie robotów analizujących wystąpienie podmiotów objętych sankcjami podczas realizacji procesu organizowania pomocy drogowych.

W 2023 roku kontynuowano wykorzystywanie platformy Robotic Process Automation jako narzędzia mocno wspierającego hiperautomatyzację. Robotic Process Automation jest łączone z innymi technologiami. Przy ich użyciu wdrożono m.in. proces badania potencjalnego regresu, polegający na sprawdzeniu wielu warunków biznesowych i przekazaniu zapytania do usługi opartej na sztucznej inteligencji. Po analizie danych ze szkody, kluczowe informacje przekazywane są do robota, który oznacza szkodę do weryfikacji pod kątem wystąpienia regresu.

Wdrożono również kolejne procesy oparte na połączeniu Robotic Process Automation z narzędziem umożliwiających inteligentne, optyczne rozpoznawanie znaków (iOCR), posiadającym wbudowany silnik oparty na sztucznej inteligencji. Robotic Process Automation jako łącznik danych pobiera dokumenty faktur ze szkód oraz przekazuje je do iOCRa, który automatycznie odczytuje dane. Następnie automatycznie przekazuje dokumenty do osoby weryfikującej, potwierdzającej poprawność ich automatycznego odczytu. Proces kończy robot, który na podstawie tych danych realizuje zadania według wytycznych biznesowych, odwzorowując o wiele szybciej pracę człowieka.

Obsługa szkód- spółki zależne

W LINK4 szkodę można zgłosić wypełniając formularz na stronie internetowej pod adresem link4.pl/claims/zgłoszenie.

Potencjał i rozwiązania Grupy PZU w zakresie obsługi szkód wykorzystuje również LINK4, który korzysta z platformy sprzedaży pozostałości pojazdów (PPO), oględzin terenowych oraz usługi moto-assistance (PZU Pomoc). Dzięki tej współpracy, od 2021 roku LINK4 świadczy usługi holowania pojazdów dla wszystkich uczestników zdarzenia. Holowanie realizuje na terenie całego kraju 24 godziny na dobę dla wszystkich typów pojazdów, w tym specjalistycznych i ciężarowych. Wdrożona usługa pozwala na budowanie i umacnianie relacji z uczestnikami zdarzenia, niezależnie od tego czy są klientami LINK4.

LINK4 korzysta z Sieci Naprawczej PZU. Proces kierowania klientów do serwisów współpracujących, wspierany jest przez wykorzystanie dedykowanej wyszukiwarki, która w oparciu o zdefiniowane reguły biznesowe pozwala na wybór optymalnego warsztatu partnerskiego, uwzględniając preferencje klienta, odległości oraz koszty naprawy. W LINK4 funkcjonuje dedykowana infolinia dla warsztatów współpracujących. Wprowadzenie nowego kanału komunikacji z dostawcami usprawnia obsługę i przyspiesza realizację zgłoszeń.

W 2023 roku LINK4 wdrożył aplikację dla klientów wykorzystującą sztuczną inteligencję. Aplikacja w czasie rzeczywistym, na podstawie załączonych przez klienta zdjęć analizuje zakres uszkodzeń, przygotowuje kalkulację i proponuje klientowi kwotę odszkodowania. Narzędzie wykorzystywane jest w procesie likwidacji szkód komunikacyjnych, na ścieżkach uproszczonych. Jednocześnie, LINK4 wykorzystuje potencjał aplikacji przygotowanej dla klientów do obsługi szkód NNW, której zastosowanie istotnie wpływa na czas likwidacji. Dzięki aplikacji Klienci mogą samodzielnie wskazać doznane obrażenia i przekazać niezbędne informacje oraz dokumenty medyczne.

Funkcjonujące w LINK4 roboty znacząco wpływają na skrócenie czasu pracy, zwiększenie efektywności oraz umożliwiają wprowadzanie dodatkowych rozwiązań satysfakcjonujących klienta. Obecnie wspierają także m.in. automatyczną rejestrację szkód komunikacyjnych, osobowych i majątkowych, aktualizację rezerw i wprowadzanie kosztów oględzin wykonanych przez dostawców zewnętrznych, weryfikację szkodowości pojazdu, ściąganie dokumentacji szkodowej, obsługę notatek z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, obsługę opinii medycznych, weryfikację pojazdów ubezpieczonych w zakresie AC czy proces udostępniania akt szkodowych, wysyłkę decyzji szkodowych, sporządzają wypłaty w procesie likwidacji szkód BLS, pobieranie z wykorzystywanych platform dokumentacji ze zrealizowanych oględzin.

Ubezpieczeniowe spółki zagraniczne

W Lietuvos Draudimas proces obsługi szkód jest scentralizowany. Klienci mogą zgłaszać roszczenia lub kontaktować się z ubezpieczycielem poprzez kanały elektroniczne (samoobsługa klienta www.savasld.lt, www.ld.lt oraz www.ezalos.lt) oraz Centrum Obsługi Klienta.

Najważniejsze zmiany w 2023 roku związane były z wdrożeniem automatycznej rejestracji roszczeń w ubezpieczeniach zdrowotnych a także w pełni automatycznej wypłaty roszczeń klientów prywatnych w obszarze ubezpieczeń majątkowych oraz NNW. Z końcem 2023 roku około 78% roszczeń osób prywatnych było rejestrowanych automatycznie.

 

W obszarze obsługi szkód spółka koncentrowała się na technologiach cyfrowych. Rozwijano portal samoobsługowy www.savasld.lt wspierający klientów w zgłaszaniu i obsłudze szkód. System umożliwia rejestrację szkody, umieszczenie niezbędnych dokumentów związanych ze zdarzeniem a także (szczególnie w przypadku szkód komunikacyjnych i mieszkaniowych) korzystanie z narzędzi do zdalnej kontroli i wyceny w celu oszacowania i dokonania automatycznej wypłaty roszczenia. Wszystkie dokumenty przechowywane są w systemie archiwizacji, z którego klienci uzyskują historię obsługi, dokumenty szkody, informacje o działaniach podjętych przez likwidatorów, historię komunikacji, sugerowaną wartość odszkodowania oraz dokumenty z właściwych instytucji.

W obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych, osobowych i mieszkaniowych w segmencie klienta masowego zautomatyzowano proces wypłaty świadczeń. W ramach nowej funkcjonalności w systemie TIA, po wyrażeniu zgody przez klienta odnośnie do wysokości odszkodowania na portalu samoobsługowym www. savasld.lt, świadczenie realizowane jest automatycznie, tym samym nie ma konieczności ręcznego wpisywania danych koniecznych do realizacji płatności.

W 2023 roku w Balcie nadal udoskonalano procesy szkodowe, w tym proces zgłaszania roszczeń online. Jest on obecnie dostępny dla dziewięciu produktów, dzięki czemu wnioski online obejmują od 45% do 98% wszystkich roszczeń w zależności od produktu. Aplikacja mobilna Balty, będąca uzupełnieniem portalu samoobsługowego, jest doceniana przez klientów jako wygodne rozwiązanie, szczególnie w procesie świadczeń zdrowotnych. Przy czym największy wzrost zgłoszeń online odnotowano w obszarze ubezpieczeń majątkowych.

W obszarze ubezpieczeń zdrowotnych koncentrowano się na automatyzacji obsługi świadczeń. Wdrożono szereg usprawnień, w tym technologię OCR i wykorzystanie narzędzi do analityki danych, co przełożyło się na bardziej płynną obsługę klientów. Estońskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Eesti Liikluskindlustuse Fond) wdrożyło aplikację dedykowaną rejestracji szkód komunikacyjnych na rynku. W czerwcu 2023 roku PZU Estonia uruchomił integrację z tą aplikacją w celu przekazywania danych z niej do systemu ubezpieczeniowego spółki. Aplikacja wykorzystywana jest w około 40% przypadków rejestracji roszczeń na rynku, dostarczone rozwiązanie zmniejsza liczbę błędów przy wprowadzaniu danych.

W PZU Estonia wdrożono do samoobsługi formularz szkody komunikacyjnej OC na rzecz innej osoby, aby umożliwić zgłoszenie zdarzenia z udziałem osoby trzeciej, niebędącej klientem PZU, na miejscu zdarzenia bez konieczności wypełniania dodatkowych dokumentów. Z partnerem Carglass uruchomiono w pełni zautomatyzowane rozwiązanie w zakresie szkód dotyczących szyb samochodowych.

Uruchomiono projekt automatyzacji roszczeń w obszarze ubezpieczeń zdrowotnych. Celem projektu jest automatyzacja przetwarzania świadczeń zdrowotnych procesowanych za pośrednictwem portalu samoobsługowego. W pełni zautomatyzowane jest ponad 23% wszystkich szkód zdrowotnych.

Dla klientów korporacyjnych zbudowano Samoobsługowy Portal Klienta dla Firm, tym samym umożliwiając klientom biznesowym rejestrowanie roszczeń oraz ich przeglądanie i obsługę w taki sposób jak robią to klienci indywidualni.

Sprawne dostosowywanie procesów obsługi szkód do dynamicznych zmian otoczenia rynkowego, będącego pod wpływem długotrwałego stanu wojennego, pozwoliło na utrzymanie wysokiego poziomu obsługi klientów. W 2023 roku nadal automatyzowano procesy obsługi szkód, co wiązało się z wprowadzeniem innowacyjnych technologii do środowiska pracy spółki.

Wdrożenie i rozwój Chatbota w ramach obsługi szkód komunikacyjnych OC i AC stało się strategiczną przewagą spółki na rynku ubezpieczeniowym Ukrainy. Uruchomiono integrację modułu wyceny szkód z Chatbotem co pozwala na automatyzację procedury uzgadniania wartości odszkodowania z klientem.

Spółka PZU Ukraina Życie w warunkach stanu wojennego zmuszona była przejść na przyjmowanie dokumentów do zapłaty w formie elektronicznej, a także na podpisywanie umów ubezpieczeniowych i pism do klientów w systemie VCHASNO. Wymagało to przebudowy procesu likwidacji szkód, ale był to także realny krok w kierunku wprowadzenia elektronicznego obiegu dokumentów w tym segmencie obsługi klienta.