Ujawnienie informacji w zakresie głównych niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla zrównoważonego rozwoju zgodnie z Rozporządzeniem delegowanym Komisji UE 2022/1288, uzupełniającym Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 (SFDR), dla PZU jako podmiotu, w który dokonano inwestycji.

Oświadczenie dotyczące głównych niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych dla czynników zrównoważonego rozwoju

Wskaźnik niekorzystnych skutków dla czynników zrównoważonego rozwoju Wskaźnik PZU
(dane za 2022 rok)
PZU
(dane za 2023 rok)
Wskaźniki dotyczące klimatu i inne wskaźniki środowiskowe
1. Emisje gazów cieplarnianych Emisje gazów cieplarnianych zakresu 1 (Mg CO2e) PZU: 6 095, Grupa 26 296 PZU: 6 508, Grupa 26 817
Emisje gazów cieplarnianych zakresu 2 (Mg CO2e)1 PZU: 6 219, Grupa PZU 73 422 PZU: 6 817, Grupa PZU 74 571
Emisje gazów cieplarnianych zakresu 3 (Mg CO2e)2 PZU: 2 440, Grupa PZU 20 893 PZU: 2 573, Grupa PZU 19 475
Całkowite emisje gazów cieplarnianych (Mg CO2e) PZU: 14 755, Grupa PZU 120 611 PZU: 15 898, Grupa PZU 120 863
2. Ślad węglowy Ślad węglowy (Mg CO2e) PZU: 14 755, Grupa PZU 120 611 PZU: 15 898, Grupa PZU 120 863
3.Intensywność emisji gazów cieplarnianych Intensywność emisji gazów cieplarnianych Nie dotyczy Nie dotyczy
4. Ekspozycja z tytułu przedsiębiorstw działających w sektorze paliw kopalnych Przedsiębiorstwo działające w sektorze paliw kopalnych Nie. Nie.
5. Udział zużytej i wyprodukowanej energii ze źródeł nieodnawialnych Udział energii ze źródeł nieodnawialnych zużytej i wyprodukowanej w stosunku do zasobów energii ze źródeł odnawialnych, wyrażony jako odsetek zasobów energii ogółem PZU: Udział energii ze źródeł nieodnawialnych zużytej i wyprodukowanej i jako odsetek zasobów energii ogółem: 79%, udział energii ze źródeł odnawialnych zużytej i wyprodukowanej jako odsetek zasobów energii ogółem: 21%.

Całkowite zużycie energii w organizacji: 51,445 GWh w tym: Łączna wartość energii ze źródeł nieodnawialnych: zakupiona: 15,379 GWh, wyprodukowana 25,102 Łączna wartość energii ze źródeł odnawialnych: zakupiona: 10,766 GWh, zużyta: 0,198 GWh.

PZU: Udział energii ze źródeł nieodnawialnych zużytej i wyprodukowanej i jako odsetek zasobów energii ogółem: 82%, udział energii ze źródeł odnawialnych zużytej i wyprodukowanej jako odsetek zasobów energii ogółem: 18%.
Całkowite zużycie energii w organizacji: 52,819 GWh w tym: Łączna wartość energii ze źródeł nieodnawialnych: zakupiona: 16,510 GWh, wyprodukowana 26,783. Łączna wartość energii ze źródeł odnawialnych: zakupiona: 9,356, zużyta: 0,170 GWh.
6. Intensywność zużycia energii przypadająca na dany sektor o znacznym oddziaływaniu na klimat Zużycie energii wyrażone w GWh, jeśli spółka osiąga głównie przychód w sektorach o dużym wpływie klimatycznym Nie dotyczy. PZU nie prowadzi takiej działalności. Nie dotyczy. PZU nie prowadzi takiej działalności.
7. Działania mające niekorzystny wpływ na obszary wrażliwe pod względem bioróżnorodności Spółka posiadająca obiekty/prowadząca działalność na obszarach wrażliwych pod względem bioróżnorodności lub w pobliżu takich obszarów, w przypadku gdy działalność takiej spółki ma niekorzystny wpływ na te obszary Nie dotyczy. PZU nie posiada obiektów na obszarach wrażliwych pod względem bioróżnorodności lub w pobliżu takich obszarów. Nie dotyczy. PZU nie posiada obiektów na obszarach wrażliwych pod względem bioróżnorodności lub w pobliżu takich obszarów.
8. Emisje do wody Tony emisji do wody Nie dotyczy. PZU nie prowadzi działalności powodującej emisje do wody. Nie dotyczy. PZU nie prowadzi działalności powodującej emisje do wody
9. Wskaźnik odpadów niebezpiecznych i odpadów promieniotwórczych Tony odpadów niebezpiecznych i odpadów promieniotwórczych Nie dotyczy. PZU nie prowadzi działalności generującej odpady niebezpieczne i promieniotwórcze. Nie dotyczy. PZU nie prowadzi działalności generującej odpady niebezpieczne i promieniotwórcze.
Wskaźniki w zakresie kwestii społecznych i pracowniczych, kwestii dotyczących poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji i przekupstwu
10. Naruszenia zasad inicjatywy Global Compact oraz Wytycznych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dla przedsiębiorstw wielonarodowych Spółka naruszyła bądź narusza zasady inicjatywy Global Compact lub Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych Nie. Nie.
11. Brak procesów i mechanizmów kontroli służących nadzorowaniu przestrzegania zasad inicjatywy Global Compact i Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych Spółka, nie posiada strategii nadzorowania przestrzegania zasad inicjatywy Global Compact lub Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych ani nie posiada mechanizmów rozpatrywania skarg w sprawie naruszeń zasad inicjatywy Global Compact lub Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych PZU nie ma polityki monitorowania zgodności z zasadami UNGC lub Wytycznymi OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, nie ma też mechanizmów rozpatrywania skarg w celu przeciwdziałania naruszeniom zasad UNGC lub Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Obecnie PZU przeprowadza rewizję swoich procedur pod tym kątem – mając na uwadze wymogi Taksonomii UE (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088). PZU nie ma polityki monitorowania zgodności z zasadami UNGC lub Wytycznymi OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, nie ma też mechanizmów rozpatrywania skarg w celu przeciwdziałania naruszeniom zasad UNGC lub Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Obecnie PZU przeprowadza rewizję swoich procedur pod tym kątem – mając na uwadze wymogi Taksonomii UE (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088). Nie. W Grupie PZU realizowany jest proces due diligence praw człowieka zgodny z Wytycznymi ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka oraz Wytycznymi OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych, który podlega corocznemu przeglądowi.
12. Nieskorygowana luka płacowa między kobietami a mężczyznami Nieskorygowana luka płacowa między kobietami a mężczyznami 23%3 22%
13. Zróżnicowanie członków zarządu ze względu na płeć Stosunek liczby kobiet do liczby mężczyzn zasiadających w zarządzie spółki, wyrażony jako odsetek wszystkich członków zarządu 37,5% 37,5%
14. Ekspozycja z tytułu kontrowersyjnych rodzajów broni (miny przeciwpiechotne, amunicja kasetowa, broń chemiczna i broń biologiczna) Spółka uczestniczy w produkcji lub sprzedaży kontrowersyjnych rodzajów broni Nie. Nie.
1) metoda market-based
2) w kategoriach: emisje związane z energią i paliwami nie ujęte w zakresie 1 i 2, zakupione surowce i usługi, odpady powstałe w wyniku działalności, podróże służbowe
3) Dane ujednolicone, zgodne z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z 10 maja 2023 roku w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania.

Dodatkowe wskaźniki dotyczące klimatu i inne wskaźniki środowiskowe

Niekorzystny skutek dla czynników zrównoważonego rozwoju Wskaźnik PZU
(dane za 2022 rok)
PZU
(dane za 2023 rok)
Wskaźniki dotyczące klimatu i inne wskaźniki środowiskowe
1. Emisje zanieczyszczeń nieorganicznych Tony ekwiwalentu zanieczyszczeń nieorganicznych Nie dotyczy. PZU nie prowadzi działalności bezpośrednio wpływającej na obszar zanieczyszczeń nieorganicznych. Nie dotyczy. PZU nie prowadzi działalności bezpośrednio wpływającej na obszar zanieczyszczeń nieorganicznych.
2. Emisje zanieczyszczeń powietrza Tony ekwiwalentu zanieczyszczeń powietrza Brak zanieczyszczeń powietrza innych niż emisje CO2. Brak zanieczyszczeń powietrza innych niż emisje CO2</sup.
3. Emisje substancji zubożających warstwę ozonową Tony ekwiwalentu substancji zubożających warstwę ozonową Tak. PZU: 0,06256 ton Tak. PZU: 0,06969 ton
4. Spółka nierealizująca inicjatyw na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla Spółka nierealizująca inicjatyw na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla, których celem jest dostosowanie się do celów porozumienia paryskiego Nie. PZU posiada inicjatywy w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, mające na celu dostosowanie się do Porozumienia paryskiego. W PZU funkcjonuje Polityka środowiskowa. Dokument dostępny jest na stronie internetowej. Grupa PZU ma również świadomość pośredniego wpływu, jaki wywiera na środowisko i ogranicza negatywne oddziaływanie na klimat. Kieruje się przy tym założeniami polskich i unijnych dokumentów strategicznych, w tym Porozumienia Paryskiego, Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 oraz Polityki energetycznej Polski 2040 Nie. PZU posiada inicjatywy w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, mające na celu dostosowanie się do Porozumienia paryskiego. W PZU funkcjonuje Polityka środowiskowa. Dokument dostępny jest na stronie internetowej. Grupa PZU ma również świadomość pośredniego wpływu, jaki wywiera na środowisko i ogranicza negatywne oddziaływanie na klimat. Kieruje się przy tym założeniami polskich i unijnych dokumentów strategicznych, w tym Porozumienia Paryskiego, Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 oraz Polityki energetycznej Polski 2040.
5. Podział zużycia energii według rodzaju nieodnawialnych źródeł energii Udział energii ze źródeł nieodnawialnych wykorzystanej przez spółkę, w podziale na poszczególne nieodnawialne źródła energii PZU: Zużycie energii ze źródeł nieodnawialnych w podziale na nieodnawialne źródła energii (GWh i udział w całkowitym zużyciu energii w organizacji):
Gaz ziemny: 6,4, 12,5%
Olej opałowy: 0,4, 0,7%
Benzyna: 18,1, 35,2%
Olej napędowy: 0,2, 0,4%
Energia cieplna i elektryczna ze źródeł nieodnawialnych 29,9%
PZU: Zużycie energii ze źródeł nieodnawialnych w podziale na nieodnawialne źródła energii (GWh i udział w całkowitym zużyciu energii w organizacji):
Gaz ziemny: 6,3, 11,9%
Olej opałowy: 0,3, 0,5%
Benzyna: 20,2, 38,2%
Olej napędowy: 0,1, 0,1%
Energia cieplna i elektryczna ze źródeł nieodnawialnych 31,3%
6. Ponowne użycie i recykling wody Ilość wody zużywana przez spółkę

Procentowy udział wody poddanej recyklingowi i ponownemu użyciu

38 815 m3

3,7%1

43 289 m3

7,8%2

7. Spółka nieposiadająca polityki dotyczącej gospodarki wodnej Spółka, nie posiada polityki dotyczącej gospodarki wodnej Nie dotyczy. Nie dotyczy.
8. Ekspozycja z tytułu obszarów o znacznym deficycie wody Spółka posiada obiekty zlokalizowane na obszarach o znacznym deficycie wody i nie posiadają polityki dotyczącej gospodarki wodnej Nie. PZU nie ma zakładów, które znajdują się na obszarach o wysokim obciążeniu wodą i które nie prowadzą polityki gospodarki wodnej. Nie. PZU nie ma zakładów, które znajdują się na obszarach o wysokim obciążeniu wodą i które nie prowadzą polityki gospodarki wodnej.
9. Spółka produkująca chemikalia Spółka której działalność jest objęta działem 20.2 w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1893/2006 Nie dotyczy. Nie dotyczy.
10. Degradacja gruntów, pustynnienie, uszczelnianie gleby Spółka, której działalność prowadzi do degradacji gruntów, pustynnienia lub uszczelniania gleby Nie. Działalność PZU nie powoduje degradacji gruntów, pustynnienia lub uszczelniania gleby. Nie. Działalność PZU nie powoduje degradacji gruntów, pustynnienia lub uszczelniania gleby.
11. Spółka niestosująca zrównoważonych praktyk rolniczych/praktyk z zakresu zrównoważonego gospodarowania gruntami Spółka niestosująca zrównoważonych praktyk lub strategii rolniczych/praktyk lub strategii z zakresu zrównoważonego gospodarowania gruntami Nie dotyczy. Nie dotyczy.
12. Spółka niestosująca zrównoważonych praktyk w dziedzinie mórz i oceanów Spółka niestosująca zrównoważonych praktyk lub strategii w dziedzinie mórz i oceanów Nie dotyczy. Nie dotyczy.
13. Wskaźnik odpadów niepoddawanych recyklingowi Tony niepoddawanych recyklingowi odpadów generowanych przez spółkę 445,1t3 323,5t3,4
14. Gatunki naturalne i obszary chronione Spółka, której działalność ma wpływ na gatunki zagrożone

Spółka nie posiada polityki ochrony bioróżnorodności obejmującej operacyjne miejsca prowadzenia działalności posiadane, dzierżawione lub zarządzane na obszarze chronionym lub na obszarze o wysokiej bioróżnorodności poza obszarami chronionymi, lub znajdujące się w sąsiedztwie tego typu obszarów

Nie. PZU nie ma wpływu na gatunki zagrożone.

PZU nie posiada polityki bioróżnorodności. PZU nie prowadzi działalności na obszarze chronionym.

Nie. PZU nie ma wpływu na gatunki zagrożone.

PZU nie posiada polityki bioróżnorodności. PZU nie prowadzi działalności na obszarze chronionym.

15. Wylesianie Spółka, która nie posiada polityki zapobiegania wylesianiu Tak. PZU nie posiada polityki przeciwdziałania wylesianiu. Tak. PZU nie posiada polityki przeciwdziałania wylesianiu.
16. Papiery wartościowe niewyemitowane na podstawie przepisów Unii dotyczących obligacji zrównoważonych środowiskowo Papiery wartościowe niewyemitowane na podstawie przepisów Unii dotyczących obligacji zrównoważonych środowiskowo Nie dotyczy. Nie dotyczy.
1) ilość wody szarej, która została poddana recyklingowi w PZU Park w okresie 01.06.2022 roku – 31.12.2022 roku dla danych za 2022 rok,
2) ilość wody szarej, która została poddana recyklingowi w PZU Park w 2023 roku
3) nie zawiera danych o odpadach odebranych przez wynajmujących w ramach umów najmu oraz odpadów odebranych przez Gminy w ramach złożonych deklaracji
4) w tym odpady komunalne zbierane w sposób nieselektywny

Dodatkowe wskaźniki w zakresie kwestii społecznych i pracowniczych, kwestii dotyczących poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji i przekupstwu

Niekorzystny skutek dla czynników zrównoważonego rozwoju Wskaźnik PZU
(dane za 2022 rok)
PZU
(dane za 2023 rok)
Wskaźniki w zakresie kwestii społecznych i pracowniczych, kwestii dotyczących poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji i przekupstwu
1. Spółki niestosujące polityki zapobiegania wypadkom przy pracy Spółka nie posiada polityki zapobiegania wypadkom przy pracy Nie. W PZU funkcjonuje Polityka bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie. W PZU funkcjonuje Polityka bezpieczeństwa i higieny pracy.
2. Wskaźnik występowania wypadków Wskaźnik występowania wypadków Wskaźnik częstości wypadków: 1,41 Wskaźnik częstości wypadków: 3,11
3. Liczba dni straconych z powodu urazów, wypadków, ofiar śmiertelnych lub chorób Liczba dni roboczych straconych z powodu urazów, wypadków, ofiar śmiertelnych lub chorób 88 581 dni 82 474 dni
4. Brak kodeksu postępowania dostawców Spółka nie posiada kodeksu postępowania dostawców (w kontekście niebezpiecznych warunków pracy, niepewnego zatrudnienia, pracy dzieci i pracy przymusowej) Nie. W PZU funkcjonuje Kodeks Dobrych Praktyk CSR Dostawców Grupy PZU. Dokument dostępny jest na stronie internetowej PZU. Nie. Do grudnia 2023 roku obowiązywał w PZU „Kodeks Dobrych Praktyk CSR Dostawców Grupy PZU”.

Obecnie funkcjonuje „Kodeks Postępowania i Dobrych Praktyk ESG Dostawców Grupy PZU”. Dokument został udostępniony na stronie internetowej PZU.

5. Brak mechanizmu rozpatrywania skarg w kwestiach pracowniczych W spółce nie funkcjonuje mechanizm rozpatrywania skarg w kwestiach pracowniczych Nie. W PZU funkcjonuje mechanizm rozpatrywania skarg w kwestiach pracowniczych, w celu weryfikacji nieakceptowalnych przypadków zachowania została powołana Komisja Antymobbingowa i Komisja Antydyskryminacyjna, która rozpatruje skargi pracownicze i bada każdy sygnał o działaniach lub zachowaniach mogących mieć znamiona mobbingu lub dyskryminacji, a także nierównego traktowania w zatrudnieniu. Nie. W PZU funkcjonuje mechanizm rozpatrywania skarg w kwestiach pracowniczych, w celu weryfikacji nieakceptowalnych przypadków zachowania została powołana Komisja Antymobbingowa i Komisja Antydyskryminacyjna, która rozpatruje skargi pracownicze i bada każdy sygnał o działaniach lub zachowaniach mogących mieć znamiona mobbingu lub dyskryminacji, a także nierównego traktowania w zatrudnieniu.
6. Niewystarczająca ochrona sygnalistów Spółka nieposiadająca polityki ochrony sygnalistów Nie. W PZU funkcjonuje Procedura Zgłaszania Nieprawidłowości w PZU SA oraz PZU Życie SA. W PZU funkcjonuje Procedura Zgłaszania Nieprawidłowości w PZU SA oraz PZU Życie SA.
7. Przypadki dyskryminacji Liczba przypadków dyskryminacji zgłoszonych w spółce

Liczba przypadków dyskryminacji prowadzących do nałożenia sankcji

Liczba przypadków dyskryminacji: 0

Liczba przypadków dyskryminacji prowadzących do sankcji: 0

Liczba przypadków dyskryminacji: 0

Liczba przypadków dyskryminacji prowadzących do sankcji: 0

8. Nadmierny poziom wynagrodzenia dyrektora generalnego Średni stosunek rocznego całkowitego wynagrodzenia najlepiej zarabiającej osoby do mediany całkowitego rocznego wynagrodzenia wszystkich pracowników (z wyjątkiem tej najlepiej zarabiającej osoby) PZU: 20,72 PZU: 21,7
9. Brak polityki dotyczącej poszanowania praw człowieka Spółka nieposiadająca polityki dotyczącej poszanowania praw człowieka Nie. W PZU obowiązuje Polityka praw człowieka Grupy PZU. Polityka jest dostępna na stronie internetowej PZU. Nie. W PZU obowiązuje Polityka praw człowieka Grupy PZU. Polityka jest dostępna na stronie internetowej PZU.
10. Brak procesu w zakresie due diligence Spółka nieprowadząca badań due diligence w celu identyfikacji niekorzystnych skutków dla przestrzegania praw człowieka, łagodzenia takich skutków i ich eliminowania Tak. W PZU nie ma procesu due diligence praw człowieka. Nie. W Grupie PZU realizowany jest proces due diligence praw człowieka zgodny z Wytycznymi ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka oraz Wytycznymi OECD, który podlega corocznemu przeglądowi. Nadzór nad tym procesem w Grupie PZU pełni Pełnomocnik Zarządu ds. Praw Człowieka w PZU SA.
11. Brak procedur i środków na rzecz zapobiegania handlowi ludźmi Spółka, nie posiada polityki zapobiegania handlowi ludźmi Nie. W PZU obowiązuje Polityka praw człowieka Grupy PZU oraz Kodeks Dobrych Praktyk CSR Dostawców Grupy PZU. Dokumenty dostępne są na stronie internetowej PZU. Nie. W PZU obowiązuje Polityka praw człowieka Grupy PZU oraz Kodeks Postępowania i Dobrych Praktyk ESG Dostawców Grupy PZU (do grudnia 2023 roku obowiązywał Kodeks Dobrych Praktyk CSR Dostawców Grupy PZU). Dokumenty dostępne są na stronie internetowej PZU.
12. Działania i dostawcy narażeni na znaczące ryzyko wystąpienia przypadków pracy dzieci Spółka o ekspozycji z tytułu działań i dostawców narażonych na znaczące ryzyko wystąpienia przypadków pracy dzieci ze względu na obszar geograficzny lub rodzaj działalności Nie. PZU nie jest narażony na działania i dostawców o znacznym ryzyku wystąpienia przypadków pracy dzieci pod względem obszarów geograficznych lub rodzaju działalności. Zgodnie z Kodeksem Dobrych Praktyk CSR Dostawców Grupy PZU, dostawca zapewnia poszanowanie praw człowieka w swojej działalności i stanowczo odrzuca możliwość zatrudniania dzieci i przestrzega obowiązujących przepisów dotyczących zakazu pracy dzieci. Nie. PZU SA nie jest narażony na działania i dostawców o znacznym ryzyku wystąpienia przypadków pracy dzieci pod względem obszarów geograficznych lub rodzaju działalności. Zgodnie z Kodeksem Postępowania i Dobrych Praktyk ESG Dostawców Grupy PZU, dostawca zapewnia poszanowanie praw człowieka w swojej działalności i stanowczo odrzuca możliwość zatrudniania dzieci i przestrzega obowiązujących przepisów dotyczących zakazu pracy dzieci.
13. Działania i dostawcy narażeni na znaczące ryzyko wystąpienia przypadków pracy przymusowej Spółka o ekspozycji z tytułu działań i dostawców narażonych na znaczące ryzyko wystąpienia przypadków pracy przymusowej ze względu na obszar geograficzny lub rodzaj działalności Nie, PZU nie jest narażony na działania i dostawców, w przypadku których istnieje znaczące ryzyko wystąpienia przypadków pracy przymusowej ze względu na obszar geograficzny lub rodzaj działalności. Zgodnie z Kodeksem Dobrych Praktyk CSR Dostawców Grupy PZU, dostawca zapewnia poszanowanie praw człowieka w swojej działalności i nie toleruje jakichkolwiek form pracy niewolniczej i przymusowej. Nie. PZU SA nie jest narażony na działania i dostawców, w przypadku których istnieje znaczące ryzyko wystąpienia przypadków pracy przymusowej ze względu na obszar geograficzny lub rodzaj działalności. Zgodnie z Kodeksem Postępowania i Dobrych Praktyk ESG Dostawców Grupy PZU, dostawca zapewnia poszanowanie praw człowieka w swojej działalności i nie toleruje jakichkolwiek form pracy niewolniczej i przymusowej.
14. Liczba zidentyfikowanych przypadków poważnych kwestii i incydentów dotyczących poszanowania praw człowieka Liczba przypadków poważnych kwestii i incydentów dotyczących poszanowania praw człowieka Liczba przypadków poważnych naruszeń praw człowieka w PZU: 0 Nie. Nie zidentyfikowano przypadków poważnych kwestii i incydentów dotyczących poszanowania praw człowieka.
15. Brak polityki przeciwdziałania korupcji i przekupstwu Spółka nieposiadająca polityki przeciwdziałania korupcji i przekupstwu zgodnej z Konwencją Narodów Zjednoczonych przeciwko korupcji Nie. PZU posiada wdrożony Program antykorupcyjny zgodny z przepisami prawa polskiego. Polska jest państwem członkowskim Konwencji Narodów Zjednoczonych. PZU posiada wdrożony Program antykorupcyjny zgodny z przepisami prawa polskiego. Polska jest państwem członkowskim Konwencji Narodów Zjednoczonych.
16. Przypadki niepodejmowania wystarczających działań w przypadku naruszeń norm w zakresie przeciwdziałania korupcji i przekupstwu Spółka nie podejmuje wystarczających działań w przypadku naruszenia procedur i norm w zakresie przeciwdziałania korupcji i przekupstwu Nie. PZU podejmuje działania w przypadku naruszenia procedur i norm w zakresie przeciwdziałania korupcji i przekupstwu. PZU podejmuje działania w przypadku naruszenia procedur i norm w zakresie przeciwdziałania korupcji i przekupstwu.
17. Liczba wyroków skazujących i kwota grzywien za naruszenie przepisów antykorupcyjnych i przepisów w sprawie zwalczania przekupstw Liczba wyroków skazujących i kwota grzywien za naruszenia przepisów antykorupcyjnych i przepisów w sprawie zwalczania przekupstw, których to naruszeń dopuściła się spółka

Kwota grzywien za naruszenia przepisów antykorupcyjnych

Liczba wyroków skazujących za naruszenie przepisów antykorupcyjnych i przepisów w sprawie zwalczania przekupstw: 0

Kwota grzywien za naruszenia przepisów antykorupcyjnych i przepisów w sprawie zwalczania przekupstw: 0 zł

Liczba wyroków skazujących za naruszenie przepisów antykorupcyjnych i przepisów w sprawie zwalczania przekupstw: 0

Kwota grzywien za naruszenia przepisów antykorupcyjnych i przepisów w sprawie zwalczania przekupstw: 0 zł

1) Wskaźnik w przeliczeniu na 1000 pracowników wyliczony ze wzoru: całkowita liczba osób poszkodowanych w wypadkach / zatrudnienie * 1000
2) Dane ujednolicone, zgodne z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z 10 maja 2023 roku w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania.